Sarai Sierra cinayetinde tanıklardan şok iddia

Sarai Sierra cinayetinde tanıklardan şok iddia
Sarai Sierra cinayetinde tanıklardan şok iddia
Sarai Sierra'nın bir numaralı katil zanlısı olarak aranan 'Laz Ziya' lakaplı Ziya T.'nin ağabeyi, kardeşinin telefonla kendisini aradığını ve Suriye'ye gideceğini söylediğini açıkladı.

KARABÜK - İstanbul 'da kaybolduktan bir süre sonra cesedi bulunan ABD'li Sarai Sierra'nın katil zanlıları arasındaki Ziya T'nin, Karabük'teki ağabeyi Hamdi T. kardeşinin telefonla kendisini aradığını ve Suriye'ye gidebileceğini söylediğini açıkladı.

Hamdi T, gazetecilere yaptığı açıklamada, kardeşiyle son görüşenin kendisi olduğunu, konuşmalarından anladığı kadarıyla cinayet olayının bir şekilde içinde olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Ama cinayet olayının ne kadar içinde olduğu bilemediğini, kaçmasının tahminlerini doğruladığını ifade eden Hamdi T, “Ben hayatından endişeliyim. Olayı yapıp yapmaması beni o kadar ilgilendirmiyor. Polisler alsın kardeşimi ve suçlu mu suçsuz mu bir an önce ortaya çıksın. Polislere kardeşimin bulunması için elimden gelen tüm yardımı yaptım. Aile olarak yıprandık. Özellikle de en çok ben yıprandım. Herkes bana soruyor yapmış mıdır yapmamış mıdır diye. Psikolojim bozuldu. Sokağa çıkamaz hale geldim. Suçlu veya suçsuz, ne olursan ol eğer sesimi duyuyorsan beni ara. Bizleri haberdar et. Teslim ol” diye konuştu.


‘KARDEŞİM BULUNSUN’ EYLEMİ Kardeşinin bulunması için eylem yapmayı düşündüğünü vurgulayan Hamdi T, şöyle devam etti: “Telefon numaram var onda ve ondan telefon beklemekteyim. Birkaç gün içinde elimde pankartla kardeşimi Ankara 'da aramayı düşünüyorum. Yasalara kim bakıyorsa, en yüksek mevki kimse orada eylem yapıp aramayı düşünüyorum.”


HATAY’DAN GELEN TELEFON 

Aileden en son telefonla kendisini aradığını kaydeden Hamdi T, “Bu ayın 9'unda beni telefonla aradı. Hatay'dan aradığını ve Suriye'ye gidebileceğini söylemişti. 'Ben gideceğim yere gittim ve asker arkadaşımla 1-2 saat sonra görüşeceğim, görüştükten sonra sana dönerim' dedi. Ama dönmedi. Ona o kadar üsteledim ‘niye gidiyorsun sebep nedir’ diye. Kendisi fazla konuşmadı sadece gitmek zorundayım dedi” şeklinde konuştu.


30 SAAT NEZARETHANE

Olaydan sonra gözaltına alındığını ve 30 saat boyunca nezarethanede kaldığını iddia eden Hamdi T, şöyle konuştu: “Gözaltından çıkınca kardeşimin zanlı olarak arandığını öğreniyorum. Eğer daha önce öğrenseydim bir şekilde gitmesini engellerdim, engellemeye çalışırdım. Bu ayın 7'sinde kardeşimle istasyon caddesinde bir çay bahçesinde görüştüm. Cuma günüde kendisi ortadan kayboldu.” ARKADAŞLARINA DA 'SURİYE' DEMİŞ


Ziya T.'nin, Karabük'te kaldığı süre içerisinde görüştüğü arkadaşlarına da Hatay'a buradan da Suriye veya İran'a gideceğini söyleyerek kentten ayrıldığı belirlendi. Arkadaşı Murat Çimen, Ziya T.'nin otobüs biletini kendi adını kullanarak aldığını ise polislerden öğrendiğini söyledi.

Karabük İstasyon Caddesi'nde kahvehane işleten Ziya T.'nin arkadaşı Murat Çimen, Ziya T.'nin kendisinin adını kullanarak otobüs bileti aldığını polislerden öğrendiğini söyledi. Ziya T.'nin İstanbul'a gittikten sonra bir daha kendisinden haber alamadıklarını belirten Murat Çimen, "15 sene önce buradaydı. Ondan sonra İstanbul'a gittiğini duyduk. Bir daha da kendisinden haber almadım. 8 Şubat'ta Ziya'nın Karabük'te olduğunu, buralarda gezdiğini duydum. Kahvehaneye gelip çay içtiğini, kahvaltı ettiğini, arkadaşımın parası olmadığından Ziya'ya 2 paket sigara aldığını öğrendim.

Ayın 13-14'ünde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden polisler gelip bana Ziya'yı sorduklarında, ben kendilerine fazla tanımadığımı söyledim. Emniyetten gelenler, "Senin adına bilet almış" dediler ve Ziya'nın nereye gittiğini sordular. Bende 'kendisi hakkında bir bilgim' yok dedim. Bilet olayına hayret ettim. Emniyetteki arkadaşlar biletin fotoğrafını gösterdi. Öyle inandım. Demek ki aklında biz kalmışız, başkası adına da alabilirdi" dedi.

HATAY'A GİTMİŞ

Murat Çimen, Ziya T.'nin arkadaşlarına Hatay'a buradan da Suriye'ye gideceğini söylediğini belirterek, "Ziya'nın buradaki arkadaşlara "Benim Türkiye 'de işim bitti. Ben Hatay'a gideceğim, oradan da Suriye'ye geçeceğim" demiş. Başka birine de İstanbul'da cinayet işlendiğini oraların karışık olduğunu ve ondan dolayı da kaçtığını söylemiş. Ziya'nın ailevi sorunları olduğundan kimseyle fazla oturup kalkmışlığı yoktur" diye konuştu.

"TOPLANACAĞIMIZI BİLDİĞİM İÇİN KARABÜK'E GELDİM"

Muharrem Uçar ise Ziya T. ile çocukluk arkadaşı olduklarını açıklayarak, "Buraya geldi konuştuk. Olayların olduğunu ve orada yatıp kalkanların toplanacağını anlattı. "Toplanacağımızı bildiğim için de 2-3 gün önceden kalkıp geldim" dedi. Aradan 2-3 gün geçtikten sonra da ortadan kayboldu. Cinayet işlemeyeceğine inandığımız bir insan kendisi. Buradan Yenice İlçesi'ne gitmiş. Sol kulağının üzerinde kesik vardı. Sordum ne oldu diye, kendisi de bana İstanbul'da kavga ettiğini, büyük bir bıçakla kulağını kestiklerini söyledi" diye konuştu.

“POLİS BURADAN GİT DEDİ”

Ziya T.'nin arkadaşı Zafer Özden ise, "İşe gitmek için her sabah kahvaltı yapmak için kahvehaneye geliyoruz. Baktım kendisi içeride oturuyor. Kahvaltımızı yaptık. Elemanları işe götürecektim gel hadi senide götüreyim burada ne oturuyorsun dedim. Elemanları işe bıraktım, dönüşte kendisinin sigarası yokmuş sigara alıverdim. Bana 'İstanbul'da olaylar oldu. Benim üzerime kalacak. Olayları benim üzerime atacaklar diye kaçtım geldim' dedi. 'Suriye'ye ya da İran'a geçeceğim' dedi. Elinde ufak bir çantası vardı. Çantasını aldı ve garajlara doğru gitti. Hatay'a, oradan da Suriye'ye veya İran'a gideceğini söyledi. Çocukluğundan beri tanırım ben onu. Normalde adam öldürecek birisi değil. Tavuk bile kesemez. Ama tiner çekince ne olur, insan kendini kaybedince yapar mı onu bilemeyiz. Ziya bana 'İstanbul polisi sen buradan git, burada cinayet olmuş, senin üzerine kalacak' dedi. Ziya her sene 1-2 gün buraya gelir kalır. Hırsızlıktan 3-5 ay hapiste yattı. Yatacak yeri yoktu. Yüzünde bir yara izi görmedim" dedi.

AA - DHA