'Sarai'yi öpmek istedim, izin vermeyince...'

'Sarai'yi öpmek istedim, izin vermeyince...'
'Sarai'yi öpmek istedim, izin vermeyince...'
Cankurtaran'da cesedi bulunan ABD'li Sarai Sierra'nın katil zanlısı Ziya T.'nin emniyet müdürlüğündeki ifadesinde cinayeti itiraf ettiği öğrenildi. Suriye'de Esad'a karşı savaşıp yaralandığını da söyleyen zanlı, tutuklandı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

ABD 'li Sarai Sierra cinayeti Ziya Tasalı'nın emniyetteki ifadesinden detaylar yansımaya başladı. Cinayeti itiraf ettiği öğrenilen ‘Laz Ziya’ lakaplı zanlının Suriyeli muhaliflerle birlikte 10 gün çatışmalara katıldığı ve baldırından vurulduğunu söylediği öğrenildi. Ziya Tasalı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

İstanbul ’da öldürülen ABD’li turist Sarai Sierra’nın katil zanlısı Ziya Tasalı, polise verdiği ifadesinde her şeyi itiraf etti. Ziya Tasalı “Olayın olduğu gün sabah 9’dan beri tiner ve alkol aldım. Kadın rayların üzerinden bana doğru geldi. Öpmek istedim. Telefonuyla kafama vurdu. Ben de can havliyle vurunca raylardan dehlizin önüne düştü. Orada yarım saat boğuştuk ve tekrar kafasına vurdum” dedi.

ABD’li turist Sierra’nın 21 Ocak günü öldürülmesinden sonra yaklaşık 54 gündür kayıp olan olayın baş şüphelisi Ziya Tasalı, Suriye’de yakalanarak Türkiye ’ye getirilmesinin ardından İstanbul Emniyeti’nde sorgulandı ve Sierra’yı nasıl öldürdüğünü tüm ayrıntılarıyla anlattı. Radikal, Ziya Tasalı’nın ifadesine ulaştı.

İşte Ziya Tasalı’nın ifadesine göre olayın olma anı ve 54 günlük kaçış hikayesi:

“Bimekan olarak Cankurtaran’da cesedin bulunduğu dehlizin 100 metre ilerisinde bir dehlizde yaşıyorum. Sokaklardan kağıt ve demir toplayarak satıp para kazanıyorum. Olayın olduğu gün sabah 9’dan itibaren alkol ve tiner almaya başladım. Kafam çok iyiydi. Rayların üzerinden bir kadının bana doğru geldiğini gördüm. Turist olduğunu bilmiyordum. Yanına yaklaşıp öpmek istedim. Kadın cep telefonuyla alnıma vurdu ve kan akmaya başladı. Ben de can havliyle ona sert bir şekilde vurdum. Kadın raylardan dehlizin önüne düştü. Aşağıya inip baktığımda tekrar öpmek istedim. Uzun süre boğuştuk. Sonra ben boğuşma esnasında yerden bulduğum bir cisimle kafasına iki kere vurdum ve oradan hemen kaçtım. Sonra geri dönüp baktığımda hala hırıltılar geliyordu. Bölgeden uzaklaşıp sahile gittim. Balık tutan bir arkadaşıma rastladım ve ona düştüğümü söyledim. Bir gün sonra olay yerine döndüğümde kadının öldüğünü anladım. Ipad ve Iphone’nu aldım ve denize attım. Cesedin üzerini kalaslarla örtmeye çalıştım. 7-8 gün o bölgede gezdim. Sonra kahvede çay içip haberleri izlerken kadının Amerikalı turist olduğunu ve polislerin cesedi bulduğunu öğrendim. Montumu satmak istedim ama kimseye satamadım. Kendi yatağımı ve yorganımı hurdacıya sattım. El arabam vardı onu da 60 lira karşılığında satarak bilet parası yaptım, Karabük’e abimin yanına gittim. Sonra oradan da Hatay’a gidip Suriye’ye geçtim.” 


ANTAKYA’DAN REYHANLI’YA YÜRÜYEREK GİTMİŞ
Şüphelinin, ağabeyinden yol parası alarak Suriye’ye gitmek için ayrıldığını anlattığı belirtildi. Antakya’dan Reyhanlı’ya kadar yürüyerek gittiğini belirten Ziya Tasalı’nın kaçak yollardan Suriye’ye geçtiğini ifade ettiği kaydedildi. Suriye’de muhaliflerin kendisine silah verdiğini ifade eden Ziya Tasalı bir çatışma sırasında yaralandığını anlattı.

Öte yandan Suriye’deki muhaliflere, Türk yetkilileri tarafından Ziya Tasalı’nın arandığının iletilmesi üzerine, şüphelinin muhalifler tarafından Türk güvenlik güçlerine teslim edildiği öğrenildi.


‘ESAD’A KARŞI SAVAŞMAK İSTİYORDUM’
Geçmiş yıllarda iki farklı suçtan sabıka kaydı bulunan Ziya Tasalı’ya neden Suriye’ye kaçtığı da soruldu. Tasalı, ifadesinde “Muhaliflerle beraber Esad’e karşı savaşmak istiyordum. Bu olay olmasaydı da savaşmaya gidecektim” şeklinde cevap verdi. Fakat şahsın bu ifadesi inandırıcı bulunmadı. Ziya Tasalı’nın Karabük’ten Hatay Reyhanlı’ya geçtiği oradan yürüyerek sınırı geçip Suriye’ye gittiği belirlendi. Suriye’de kaldığı 1 aydan fazla sürede, muhaliflere savaşmak için geldiğini söyleyerek aralarına katıldığı, fakat sol ayağından yaralanarak tedavi gördüğü öğrenildi. Ziya Tasalı’nın kaçış esnasında hiç kimseden destek almadığını, yaptığı olaydan çok pişman olduğunu söylediği öğrenildi.


DELİLLERLE ÖRTÜŞÜYOR
Polisin olayla ilgili yaptığı araştırmada Sierra’nın tişörtünde olan kan örneği ile Ziya Tasalı’nın kaldığı dehlizden ve Karabük’te kaldığı evden alınan kıl, kan ve doku örneklerinin DNA’sının aynı olduğu tespit edildi. Ziya Tasalı savcılığa götürülürken çıkışta gazetecilerin sorularına “Yakalanmadım, kendim teslim oldum” dedi. Tasalı'nın mahkeme önünde hafifletici nedenlerden yararlanmak için bu şekilde beyan verdiği belirtiliyor.

CEZAEVİNE TESLİM EDİLDİ

Sierra'nın katil zanlısı Ziya Tasalı tutuklanmasının ardından Metris Cezaevi'ne teslim edildi.