Saral: Gülen soruşturmasında engellendik

Fethullah Gülen davasında tanık sıfatıyla ifade veren Ankara eski Emniyet Müdürü Saral, Gülen soruşturması sırasında birçok engelle karşılaştıklarını söyledi.

Laik devlet düzenini değiştirerek şeriata dayalı din devleti kurmak amacıyla gizli örgüt oluşturduğu ve yönettiği gerekçesiyle, Fethulah Gülen'in 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle, Ankara 2 nolu DGM'de yargılandığı
davada Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral tanık olarak dinlendi. Saral, Fethullah Gülen'in düşüncelerinin toplumda
kabul görmesine karşılık, sözlerinin gizli mesajlar içerdiğini kaydetti. Saral, "Fethulahçıların emniyet bünyesi ¶
içinde bir sempatizan kadro oluşturma gayretlerini müşahade etmemek mümkün değil" diye konuştu.
Ankara 2 No'lu DGM'de görülen davanın bugünkü duruşmasına, sanık Gülen'in üç avukatı ile müdahil avukatı Mustafa Hüseyin Buzoğlu katıldı. Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, tanık eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak'ın adresinin tespit edildiğini, ancak duruşmada hazır olmadığının anlaşıldığını bildirdi. Duruşmada tanık olarak dinlenilen eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Gülen hakkında hazırladıkları bir rapor nedeniyle disiplin cezasına çarptırıldığını, bundan önce ise 35 yıllık meslek yaşamında hiçbir ceza almadığını ifade etti.
Saral, 11 Ocak 1998'de Ankara Emniyet Müdürü olduğunu, 8 Haziran 1999'da hakkındaki soruşturma gereği görevinden uzaklaştırıldığını ve APK uzmanlığına atandığını kaydederek, şunları söyledi: "10 Şubat 1999'da Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 3 müfettiş geldi ve kendilerine Gülen hakkında soruşturma talimatı verildiğini, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün de desteğine ihtiyaçları olduğunu söylediler. Ben de kendilerine, bu yöndeki desteğimizi verebilmek için resmi bir yazıyla başvurmalarını istedim.
Bunun üzerine resmi talimat geldi. Soruşturmanın mahiyeti, Gülen örgütlenmesi ve çalışmasıyla ilgiliydi. Aynı gün, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'ndan 'emniyet teşkilatını Fethullah Gülen ele geçirdi' başlıklı bir yazıyı içeren Aydınlık Gazetesi'nin nüshası geldi. Talimat yazısı Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün istihbarattan sorumlu Müdür Yardımcısı Osman Ak'a geldi.
Bu yazı üzerine durum değerlendirmesi yaptık. Öncelikle, emniyette Fethullahcı bir yapılanmanın olup olmadığının anlaşılması için Gülen'in kim olduğunun belirlenmesi gerekiyordu. Bu bağlamda, açık kaynaklardan yararlanmaya çalıştık ve bunun için Gülen'in piyasada satılan kitaplarını incelemeye başladık."
Gülen'in kitaplarında, mensuplarına, 3. şahısların dikkatini çekmeyecek şekilde davranmalarını istediğini gördüklerini belirten tanık Saral, "Bir örgütlenme modelinin olduğunu hissettim. Ancak faaliyetleri açık alanda yapılıyor görünüyordu" diye konuştu. Saral, Gülen'in bütün söylemlerinin toplumda genel bir kabul görmekle beraber, bunun gerisinde gizli planda başka hedeflerinin bulunduğunu hissettiklerini ve Cumhuriyet, Atatürk, toplum, din ve siyaset gibi söylemleri teker teker izlendiğinde böyle bir izlenim edindiklerini kaydetti.
Yapılan çalışmaların, sol örgütlerin benimsediği gibi gizli çalışmalar olmadığını belirlediklerini belirten Saral, yapılan işlerin aleni olduğunu, ancak geri plandaki amaçlarının başka olduğunu anladıklarını söyledi. Saral, Gülen yapılanması ile ilgili detaylı çalışmanın Osman Ak tarafından yapıldığını, bu nedenle de Ak'ın bu konuda daha geniş bilgi verebileceğini anlattı. Soruşturmayı 10 Şubat 1999'da başlattıklarını, 21 Nisan 1999'da ise Ankara DGM'ye intikal ettirdiklerini ifade eden Saral, sanık Gülen hakkındaki raporu hazırlayan arkadaşlarının 16 Nisan 1999'da görevlerinden uzaklaştırıldıklarını hatırlattı. Saral, 'Herhangi bir resmi talimat almadan, kin ve garez duyguları ile ve taraflı olarak Gülen hakkında rapor hazırladıkları' gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatıldığını kaydetti.
Soruşturmayı yapan görevlilerin meslekten ihraç cezası aldıklarını, ancak bakanın talimatıyla bunun, bir alt ceza olan 24 ay kıdem durdurma cezasına dönüştürüldüğünü belirten Saral, kendisinin de 3 günlük maaş kesim cezasına çarptırıldığını söyledi.
Saral, görevde bulunduğu süre içinde birçok kişi, tüzel kişilik hakkında soruşturma yaptığını ve rapor hazırladığı, ancak ilk kez Gülen hakkında hazırladığı rapordan sonra soruşturmaya tabi tutulduğunu kaydetti.
Mahkeme Başkanı Eken, tanık Saral'a müdahil avukatı Buzoğlu'nun talebi üzerine "Gülen'in emniyet içinde örgütlenmesi var mıydı" sorusunu yöneltti. Saral da, Gülen grubunun emniyet teşkilatı içindeki örgütlenmesini tam olarak söyleyemeyeceğini ifade ederek, "Biz raporu, 1. bölüm, 2. bölüm şeklinde hazırladık. Engellenmeseydik, soruşturmamızı tamamlayıp raporumuzu daha kesin ifadelerle hazırlayabilirdik" diye konuştu.
Mahkeme Başkanı Eken, Gülen'in savunmasının alınması için ABD yetkili makamlarına yazılan istinabe yazısının cevabının gelmediğini, ancak yazıyla ilgili ABD Adalet Bakanlığı'ndan gelen yazının Türkçeye tercüme ettirildiğini kaydetti. Eken, yazıda, Gülen'in avukatı tarafından temsil edilmesi durumunda ifadesini alamayacaklarının bildirildiğini kaydetti.
Davayı açan DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel ise, eski istihbaratçı Emniyet Müdürü Osman Ak'ın tanık olarak dinlenmesini talep ederken, "suçun içeriği ve sanığın ABD'de sahte adres gösterdiğine dair basında çıkan haberler de göz önüne alınarak CMUK 104 uyarınca" Gülen'in tutuklanmasını istedi.
Verilen kısa bir aranın ardından DGM heyeti Gülen`in ifadesinin alınması için ABD'ye yazılan istinabe evrakının yanıtının bekleneceğini bildirdi. Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, "Her ne kadar istinabe istemi ret anlamında geri çevrilmiş ise de Türkiye ile ABD arasında imzalanmış olan Adli Yardım Sözleşmesi'nin 22'nci maddesinde gösterilen gerekçe bulunmadığından istinabenin yerine getirilmesi gerekmektedir. Sanık avukatları ABD'ye gitmek istemektedir. Bu nedenle avukatların isim, adres ve telefonlarının Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesine karar verildi" diye konuştu.
Eken, sanığın ABD'de olması ve istinabe yoluyla savunmasının alınmasının istenmesi ¶
nedeniyle Savcı Yüksel'in, Gülen`in gıyabi tutuklanması istemini redettiğini açıklayarak duruşmayı kasım ayına erteledi.