'Şarap 3 bin 200 yıldır aynı şekilde korunuyor'

Bulunan Asur dönemine ait şarap depolama kuyusu bir gerçeği ortaya çıkardı: 3 bin 200 yıldır şarap aynı şekilde depolanıyor.

DİYARBAKIR - Bulunan Asur dönemine ait şarap depolama kuyusu bir gerçeği ortaya çıkardı: 3 bin 200 yıldır şarap aynı şekilde depolanıyor.
Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Diyarbakır Bismil'de süren dokuz kazıdan biri olan Kavuşan Höyük'te Asur dönemine ait 3 bin 200 yıllık şarap depolama kuyusu bulundu. Kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Gülriz Kozbe, üzüm örneklerinden yola çıkarak şarabın işletildiği tesislere ulaştıklarını söyledi. Kozbe şöyle konuştu: "Bulduğumuz kuyunun özelliği, bölgede halen günümüzde bile uygulanan, özellikle Mardin'in Savur ilçesindeki kuyularla büyük benzerlik göstermektedir. Böylelikle Asur döneminden günümüze kadar bu şarapçılık tekniğinin bölgede aynı tarzda uygulandığını anlamış bulunmaktayız. Asur döneminden günümüze kadar aynı teknikle şarap muhafaza edildiğini belirledik. Şarap yapıldıktan sonra kuyulara alınıyor ve dinlendiriliyor. Sonra da tortusunun çukur kısma çökmesi bekleniyor."