Şarap festivali başlıyor

Bozcaada Şarapçılık Festivali yarın başlıyor. 24-26 Haziran tarihleri arasında adada tadımları, paneller ve şarap fabrikalarında konserler düzenlenecek.

İSTANBUL - Bozcaada Şarapçılık Festivali yarın başlıyor. 24-26 Haziran tarihleri arasında adada tadımları, paneller ve şarap fabrikalarında konserler düzenlenecek. Festival kapsamında yarın ve cumartesi günü kemancı Oleksander Samoylenko, Gilda Assa ve Orkestrası ile gitarist Levent Işıktekin ve flütçü Aysun Sökmen, Ataol, Talay ve Yunatçılar şarap fabrikalarında konserler verecek. Cumartesi günü ise Bülent Ortaçgil Corvus Fabrika'da olacak. Bülent Ortaçgil'e Erkan Oğur, Gürol Ağırbaş, Cem Aksel, Baki Duyarlar eşlik edecek.
Bozcaada (Tenedos) antik çağlarda üzüm ve şarap merkeziydi. Adanın şaraplarının ünü, Homeros'un 'İlyada'sına bile konu olmuştu. 'İlyada'da adanın şarapçılığı "Tenedos şarabına bal katarak karıştırdı" denilerek anlatılıyordu. Antik çağlarda da bağbozumu ve şarap tanrısı Dionisos'a şükranlarını sunmak için Tenedoslular kutlamalar düzenliyordu. Bu kutlamaların ne kadar sürdüğü bilinmiyor ama üzüm yetiştiriciliği ve şarapçılık Bozcaada'nın başlıca gelir kaynağı. Son yıllarda şaraba olan ilginin artması, Bozcaadalıları harekete geçirdi. Festival, Bozcaada'da bulunan dört şarap fabrikasının önderliğinde, Bozcaada Kaymakamı Bilal Bozdemir ile Belediye Başkanı Mustafa Mutay'ın desteğiyle gerçekleştiriliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7499537499530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.