Şarbon paniği Türkiye'ye ulaştı

New York Valiliği'ndeki görevlilere şarbon bakterisi bulaştığı saptandı. Şarbon paniği ABD' den sonra Türkiye'ye de ulaştı.

ANKARA - Amerika'daki şarbon paniği, Türkiye'ye de yansıdı. Turizm Bakanlığı'na dün Irak'tan geldiği anlaşılan ve içinde beyaz toz bulunan zarf panik yarattı.
Turizm Bakanlığı'ndaki şarbon paniği dün akşam saatlerinde yaşandı. Irak'tan postaya verilen kuşkulu zarf, Proje Değerlendirme Şubesi'nde uzman olarak görev yapan Muzaffer Türkeli'ne iletildi. Adresin İngilizce yazıldığı zarftan kuşkulanan Türkeli, polisi aradı. Uzmanlar, içinde patlayıcı olmadığına karar verince zarf açıldı.
Ancak zarfın içinden beyaz bir toz çıktı. Polis, zarftan çıkan maddenin şarbon mikrobu olabileceği kuşkusuyla Sağlık Bakanlığı Kriz Masası'ndan yardım istedi. Hıfzıssıhha'dan gelen biyologlar, zarfın içindeki maddeyi incelemek üzere laboratuvara götürdü. Bu arada Türkeli ve çevrede bulunan beş kişi, şarbon kuşkusu üzerine Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Antibiyotik tedavisi uygulanan altı kişi, şüpheli bir duruma rastlanmayınca evlerine gönderildi.
PTT'ye özel donanım
Bu gelişme üzerine harekete geçen PTT, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve diğer tüm stratejik kurumlar başta olmak üzere tüm gönderileri incelemeye aldı. Posta işleme merkezlerinde çalışan personelin, kılık kıyafet açısından 'özel olarak donatılması' uyarısında bulunuldu.
İki ilde daha şüpheli zarf
İzmir'de de Op. Dr. İlker Özsüt'ün, Cumhuriyet Bulvarı'nda bulunan muayenehanesinin önüne bırakılan zarfın içinde toz bir madde çıktı. Özsüt, üzerinde Arapça yazılı naylon poşete sarılı, zarfı görünce polise haber verdi. Zarftan çıkan toz laboratuvara götürüldü Bursa'da ise Milli Emlak Müdürlüğü'ne gönderilen bir mektup biyolojik terör endişesi yarattı.
İçinden küçük kağıt parçaları çıkan şüpheli zarf laboratuvarda incelemeye alındı.