Şarbonsuz mektuplar

Son günlerde 'şarbonlusu' gündemde olan mektupların bazıları eskiden beri postacılara beyin jimnastiği yaptırıyor.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Son günlerde 'şarbonlusu' gündemde olan mektupların bazıları eskiden beri postacılara beyin jimnastiği yaptırıyor. PTT'nin 'Bilinmeyen adresler' bölümüne ayrılan mektuplarda öyle 'tarif'ler var ki, yerine ulaşması için postacının yanına bir de dedektif vermek gerekiyor.
'Sayın' ile başlayıp şehir ismiyle biten adres köşelerindeki, gönderilen kişinin lakabından, otomobilinin plaka numarasına, evinin önünde bulunan sokak lambasından, dut ağacına kadar bin bir tarifle postacının işi kolaylaştırılıyor!
'Şantiyeyi geç...'
İşte yurdun dört bir yanındaki postacılara
'şarbonlusu' kadar olmasa da büyük sıkıntı yaşatan mektuplardan bazı adres örnekleri:

 • Sayın H.K. Asfalt şantiyeyi geç, ilk sokaktan sağa gir, sonra doğru git, 200 metreden sola dön 50 metre daha git Saray Apartmanı Kat: 3 Selçuklu/Konya.
 • Isparta'dan postaya verilen bir mektubun adres kısmına, "Sn. N.N. minibüs şoförü, Yeni Meram pancar fabrikası yolu" yazıldıktan sonra, "Kendi eline verilmesi rica olunur" notu eklenmiş.
  Mürekkepten tasarruf
 • Uzun adreslerin yanı sıra kısa olarak mürekkebinden tasarruf edilmiş mektuplar da var. İşte bu adres de şirketin ismi ve aracın plaka numarasından ibaret:
  G. Ltd. Şti. 42 SA 765, Konya.
 • Konya'dan postalanan diğer bir mektupta ise alıcının isminin devamında, 'Caminin yanında S. Apt. Konya' adresi yer alıyor.
 • Bir başka mektupta da 'M.K. 34 APJ 49 Konya' yazılarak alıcının ismi ve plaka numarasının yazılması yeterli görülmüş.
 • Bir mektuptaki adrese ise herhalde o kentte kayınpe derinden daha iyi tanınıyor ki, damadın da ismi eklenmiş: Sayın İ.B./ S.A.G.'nin kayınpederi Konya.
  Önünde dut ağacı var
  Adres gafları sadece vatandaşlara ait değil. Büyük bir holding tarafından borçluya gönderilen mektuptaki adres şöyle:
  Borçlunun adı soyadı: D.G., Borçlu adresi: Evin önünde bir dut ağacı var, ikinci kat, gece lambaları yanar, en geç pazartesi."
  Resmi bir kurum tarafından postaya verilen mektupta da alıcının hayli uzun olan ad ve soyadına uygun olarak yazılan adres şöyle: 'Tıp Fakültesi yolu, şeker fabrikası karşısında bulunan ve ca-minin önünden geçen cadde üzerindeki sol tarafta bulunan 4'üncü sokağa dönünce boş arsa gerisinde bahçe kapısı mavi olan evde ikamet eder ve o civarda Cihanbeylili olarak tanınır."
  'Öbür taraf'a
  PTT'nin 'Bilinmeyen adresler' bö- lümünde alıcısına verilemediği için komisyon kararıyla imha edileceği günü bekleyen mektuplardan biri de, ölüye postalanmış. Mezarlık ismi verilerek gönderilen mektuptaki adres ise şöyle: Hacı Mehmet Efendi'nin kabri, Hacıfettan Mezarlığı.
  Postacıdan özür
  Sesine güvenen bir şarkıcı adayının prodüktör Erol Köse'ye gönderdiği mektubun üzerinde yazanlar da hayli ilginç. Mektubun adres bölümüne, "Sayın Erol Köse, Plakçılar Çarşısı Unkapanı" yazan kişi, adresin yeterli olmadığını biliyor olmalı ki altına şöyle bir not düşmüş: "Sayın postacı. Adres için özür dilerim. Lütfen bu kişiyi bul!"