Sare Davutoğlu'ndan kadın cinayetleri için seferberlik çağrısı

Sare Davutoğlu'ndan kadın cinayetleri için seferberlik çağrısı
Sare Davutoğlu'ndan kadın cinayetleri için seferberlik çağrısı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, kadına yönelik cinayetle mücadele için seferberlik çağrısında bulundu. Sare Davutoğlu, katıldığı törende bulunanlara Özgecan için 'Fatiha' okuttu.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, çeşitli programlara katılmak için Konya'ya geldi. İlk olarak KTO Karatay Üniversitesi'ndeki sergiye katılan Davutoğlu, daha sonra El-Bir Yardımlaşma Derneği ile Ak Parti Konya Kadın Kolları tarafından hazırlanan Suriyeli sığınmacı çocukları kıyafet dağıtım törenine katıldı. Tören, derneğe bağlı İkbal İlim Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Törene katılan Sare Davutoğlu, salona girdiğinde Suriyeli çocukları Türkçe olarak söylediği 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısıyla karşılandı. Çocuklara ve ailelerine seslenen Davutoğlu, ' Şu an sizler bizim misafirimizsiniz. İnşallah bizlerde ülkenizin güzel günlerinde geleceğiz ve sizlere misafir olacağız" dedi. Davutoğlu, konuşmasının ardından çocuklara kıyafetleri dağıttı. 

Sare Davutoğlu, buradaki tören ardından gönüllü kadınlar tarafından oluşturulan Huzur Akademisi adlıı platformun Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlediği 'Huzurlu Topluma Doğru 1 Adım' toplantısına katıldı. Buradaki konuşmasına Mersin Tarsus ilçesinde Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine değinerek başladı. Kadın cinayetleri için seferberlik çağrısında bulunan Davutoğlu, şunları söyledi:

" Bugün burada kadın, aile, çocuklarımızı, her şeyden önce geleceğimizi konuşmak için toplandık. Ancak iki gündür yaşadıklarımız, okuduklarımız içimize bir ateş gibi düştü ve yüreğimizi yakıyor. Özgecan'ınımız canımızdan kopan bir parça oldu. Elbet hiç bir haber sadece haber değil. Hiçbir olay sadece bir rakam değil. Uzakta yaşanan bir acı, sadece düştüğü yeri yakıp geçen bir ateş değil. Her yaşanan olayda nice saklı acılar var. Ama Özgecan'ın yaşadıklarını hepsinden acı oldu. Okuduklarımıza inanmak istemedik. Duyduklarımızın gerçek olmaması için dua ettik. Tek tesellimiz faillerin hemen emniyet mensupları tarafından bulunup adalete teslim edilmesi oldu. Şimdi hep birlikte çevremize, yakınlarımıza, uzaklarımıza her şeyden önce kendimize bakma vakti. Bu acıların yaşanmaması, hepimizin yüzünü öne eğdiren bu insanlık dışı cinayetleri dur diyebilmek için seferberlik başlatma vakti. İşte bugün burada bir daha olmasın diye gönlümüzdekileri, aklımızdaki ortaya koyacak ve bir çıkış arayacağız.''

"İKTİDARI, MUHALEFETİYLE MÜCADELE"

Özgecan için herkesin Fatiha okumasını isteyen Davutoğlu, "Ama hepsinden önce sizden bir Fatiha rica ediyorum. Özgecan evladımız ve onun gibi cinayete kurban giden kadınlarımız için bir dua bağışlayalım diyorum. Bu duaları eylemlerle, seferberlikle taçlandırıp, içimizde asla kabuk bağlamayacak bir yara olan kadına şiddette mücadele için hepimiz el ele vermeliyiz. İktidarıyla, muhalefetiyle, resmi görevlileriyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte mücadele etmeliyiz" diye konuştu.
Sare Davutoğlu, programdan sonra Antalya'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanına gitmek için kentten ayrıldı. Davutoğlu, çifti daha sonra vahşice öldürülen Özgecan'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunmak için Mersin'e geçeceği belirtildi.
DHA- İsmail AKKAYA


  http://www.radikal.com.tr/129398612939862

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nestorm'a cevaben - prevultion

  Anadolu halkı bi 900-950 senedir falan biliyor güzel kardeşim. Bende çook uzun yıllar önce lisedeyken araştırmıştım. Muhammed'in Aişe ile 9 yaşında evlendiğine dair elimizde hiç bir tutarlı bilgi kaynağı yoktur. Büyük kısmı peygamberin ölümünden 150 ile 300 sene sonra yazılan bu hadis kaynaklarında, peygamber, kendisine hiciv şiiri yazan bir adamı öldürten, müslümanlara ihanet ettiği için bir kabileyi kadın-çoluk çocuk demeden kılıçtan geçiren, bir gecede 10-12 kadınla birlikte olabilen bir adam olarak resmedilir. Ve yine aynı kaynaklarda karıncayı bile incitemeyen, saçma sapan şeylere duygulanıp sürekli ağlayan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hümanisti olarak da resmedilir. Açık bir şekilde iç tutarlılıktan yoksun, peygamberden yüzyıllar sonra uydurulan bu kaynaklara refer etmenin Sare Davutoğlu'nun açıklamalarıyla ne ilgisi var onu pek anlayamadım.. Bu arada makale fena değil ama böyle uyduruk hadisler üzerinden dahiyane!!! çıkarımlar yapılan İlhan Arsel, Turan Dursun kitaplarını okumanı da öneririm. O kitaplarda çok daha eğlenceli konular bulabilirsin. Bana lisedeyken çok mantıklı geliyordu :) Işık içinde kal.

  Bunları biliyormuydunuz? - nestorm

  Muhammed 49 yaşında Aişe ile nişanlandığında Aişe 6 yada 7 yaşında ve 52 yaşındayken zifaf ettiğinde Aişe yalnızca 9 yaşında idi. Bunu ben söylemiyorum. Bunu İslam dünyasının en sağlam hadisçileri ve tarihçileri söylüyor. Müslim, Buhari söylüyor. Üstelik Aişe'nin kendisi söylüyor. İnanmıyorsanız bu makaleye bakın derim. http://www.bilimfelsefedin.org/?p=144