Sarhoşların durumu yakınlarına iletilecek!

AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek Kabahatler Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

ANKARA - AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek Kabahatler Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklifteki düzenlemeler şöyle:

 • Kabahatler Yasası ile idareye tanınan yaptırım yetkisi sınırlanacak. Buna göre hangi fiillerin kabahat oluşturduğu açıkça kanunda tanımlanacak.
 • Sulh ve asliye hukuk mahkemelerinin idari yaptırım kararlarına yedi gün içinde itiraz yolu açılacak.
 • Sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak davranışlarda bulunanlar kontrol altına alınması halinde yakınlarına haber verilecek.
 • Sahibinin, hayvan üzerindeki bakım ve gözetim yükümlülüğünün gereklerine uygun davranacağının beklenmediği hallerde hayvanla ilgili mülkiyetin kamuya geçirilmesini düzenleyen hüküm, Kabahatler Yasası'ndan çıkacak. Bu kabahat dolayısıyla idari para cezasına ve muhafaza altına almaya köy muhtarı, kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verecek.
 • Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kâğıt ve benzeri afiş asan, yazı yazan kişiye, 100 YTL'den 3 bin YTL'ye kadar para cezası verilecek. Aynı içerikteki afiş, ilan, yazı, resim, sembol ve diğer işaretler tek fiil sayılacak.


  • http://www.radikal.com.tr/7470577470570

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.