Sarhoşun yasası muteber de dinin değil mi

Sarhoşun yasası muteber de dinin değil mi
Sarhoşun yasası muteber de dinin değil mi

Devlet Bahçeli, bir konuşmasında sarf ettiği sözler nedeniyle, Erdoğan a 8 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

Erdoğan alkol yasağını savunarak, "Biz seçenek sunuyoruz. İçecekseniz evde için" dedi. Erdoğan, Reyhanlı'nın sorumluluğunu da CHP'ye yükledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin dünkü Meclis grup toplantısında alkol düzenlemesi hakkında sert konuştu. Başbakan Erdoğan, “Kimsenin yediğine içtiğine karışmayız. Karışana da müsamaha göstermeyiz. İçeceksen yine alkollü içeceğini al evinde iç. Buna karşı değiliz” dedi.
Yeni doğan ve doğacak çocuklar için 2071’i bir hedef olarak ilan ettiklerini söyleyen Erdoğan, 2053’e giderken memlekette ‘binlerce Fatih, binlerce Ulubatlı Hasan binlerce Akşemsettin’ yetiştirmek istediklerini dile getirdi.
Alkol yasası ile hafta içi Meclis’in tarihi bir adım attığını ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: “Fatih nesline böyle anlamlı bir hediye ettiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Ben il başkanları toplantısında ‘kafası kıyak nesil istemiyoruz’ dediğimde rahatsız olanlar var. Bilim bunun zararlı olduğunu çok net şekilde ortaya koyuyor. Bunu farklı yerlere çekenler oluyor ‘efendim inancı gereği bunu yapıyor’ diyorlar. Hangi din olursa olsun bir din yanlışı değil doğruyu emrediyor. Doğruyu emrediyorsa, bunu din emrediyor diye karşısında mı duracaksınız. İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor. Kaldı ki biz ortaya tercihler koyuyoruz. Ülkemizde alkol ve sigarayı kökünden yasaklama diye bir şey söz konusu değil. Kimsenin yediğine içtiğine karışmadık. Çocuk, genç kafayı buluyor bu şekilde yola çıkıyor. Bir başka arabayla çarpıştığında o arabadaki alkolik değil. Bu kaza neticesinde alkolik olmayan insanın ne günahı var. Bir devlet olarak biz buna karşı tedbir almak zorunda değil miyiz. Bu ülkede trafik terörü denilen bir vahşet var. Bunlara biz seyirci mi kalalım. Trafik kazalarını ciddi oranda azaltacaktır. Hastalıklarda ciddi bir düşüş kaydedilecektir. Ben Kasımpaşa’da doğdum büyüdüm. Beyoğlu’nun caddelerini sokaklarını bilirim, bu konuda deneyimim iyidir. Biz kaç senedir bunun hazırlığını yapıyoruz. Biz oldubittiye getirmedik. Aile içi şiddet boşanma geçimsizlik aklınıza hangi kötülük gelirse gelsin bakıyorsunuz altından bağımlılık çıkıyor. Zaten kafayı bulduğunda tekme, tokat evde hanımını duman ediyor. Biz bataklığı kurutmaya çalışıyoruz. Çıkan düzenleme kimsenin yaşam tarzına müdahale anlamında değildir. İçeceksen yine alkollü içeceğini al evinde iç. Yine git ne içeceksen iç. Biz buna karşı değiliz.” 

CHP ’ye ajanlık iması 

Reyhanlı konusunda CHP’yi yine sert bir dille eleştiren Erdoğan, Hatay’daki durumu bozmak için başta CHP olmak üzere çok ağır tahrik girişimleri olduğunu iddia ederek bunu çok yakından takip ettiklerini dile getirdi. Erdoğan şunları söyledi: “Hatay’da gazeteci, tüccar, işadamı kılığındaki bazı karanlık kişilerin ajanlık vatana ihanet derecesindeki faaliyetleri tespit edildi ve bunlar yakalanarak teslim edildiler. CHP’ye yakın bir gazetenin Hatay’da temsilcisi ajanlık yaptığına dair kuvvetli delillerle tutuklanmış durumda. Son dönemde CHP’de iki heyet Suriye’ye gidip Esed’le görüştü. Utanmadan fotoğraflar çektirdi. Bu saldırılar işadamı görüntüsündeki karanlık bir kişi tarafından planlandı. CHP vekilinin bir akrabası bu karanlık senaryoda yer aldı. CHP heyetlerini alan Lazkiye’ye götüren oradan Şam’a götüren hatta aynı fotoğraf karesinde yer alan şahıs Türkiye içindeki hain saldırıları planlayan şahıstır. CHP Genel Başkanı ve bazı arkadaşları boğazlarına kadar çamura batmış durumdadır. CHP Genel Başkanı, benim istihbarat teşkilatının elinde deve fotoğrafları yok otomobillerin fotoğrafları var. CHP Genel Başkanı’nın derhal tatmin edici açıklama yapmak zorundadır. CHP Genel Başkanı ve arkadaşları derhal ama derhal istifa etmelidir.”


  http://www.radikal.com.tr/1135378113537833

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sarhoşun yasası muteber değil hk. - fgemak

  içki kullanan Türk halkıda dini siyasete alet ederek hırsızlık yapan bir yönetim istemiyor,hırsızlığın dini kurallarda cezası elinin kesilmesidir,gelecek günlerde içki kullanan bir kesim yönetime gelirse,bu anlayışla gelen yönetim dindar kesimin namazına niyazına ibaretine kısıtlamalar getirsin cezai müeyyideler uygulasın başbakan bunu mu istiyor.

  AB de her ulkede uygulaniyor - 14Bernard

  Sadece sizin gibi kanuna uymayanlar bozgunculuk yapiyor.Onlarda maalesef canlariyla oduyor.Ne aci icip icip olmeyi savunan kisilersiniz.Esas yargilanmasi gerekenler bu sutunlarda galiba.

  ab'de her ulkede uygulaniyor mu? - keryil

  efendim iddia etmeyin boyle seyler iste, belli ki yasamamissiniz. buyrun bruksel'de KILISE BAHCESINE atilmis masalariya favori barima beklerim. sonra da karsidaki gece bakkalindan cila icin bir seyler aliriz geceyarisindan sonra. dogrudur buna daha benzer yasaklarin oldugu ulkeler var, ama genelde alkol siniri da 18 degil 16 mesela. daha kuvvetli ickiler icin 18. ayrica burada mesela ogle yemeginin yaninda bira icmek de yadirganmiyor. kaldi ki bahsettiginiz ulkelerin HICBIRI ile alkol tuketimimiz karsilastirilabilir dahi degil. kimse alkol duzenlenmesin demiyor, "evde icin" demek de facto yasaklamaktir diyor. "turban yasaklanmiyor, sadece universitede takamazsiniz" demekle ayni mekanizmanin urunudur diyor. ama bir yandan da ben kime ne anlatiyorum tabi.

  Tehlike geliyorum dedi...ve geldi. - L09

  Alkollü olarak araç kullanmanın dışındaki tüm yasaklama ve kısıtlamalar,geçerli yasaları din eksenine oturtma çabalarıdır. Okullara ve ibadethanelere yüz metre yasağı,şu an ruhsatı olanları kapsamıyor olmasına rağmen her yıl yenilenen ruhsatlar için kısa süre sonra hiçbir kentte içki satılan mekan veya içki servisi yapılan restaurant kalmayacak demektir.Bu toplum sağlığını koruma değil,açıkça bir inanç sisteminin yasaklarını dayatma anlamına geliyor.Yavaş yavaş,tenceredeki kurbağalar gibi ülkeyi değiştirip dönüştürüyorlar.Bütün bunları rahatça yapabilmek adına,orduyu ve hukuk düzenini öncelikle dizayn ettiler,muhalefetide bir şekilde itibarsızlaştırma projeside tüm hızıyla devam ediyor.Türkiye artık geri döndürülemez bir şekilde dinci faşizme doğru gidiyor.Hala tehlikenin farkında değilmisiniz sevgili halkımız?

  ayran gaz yapar, uyutur. - ahmet59

  Bu ülke ürettiği tarımsal ve hayvansal ürünlerle dışarıdan ithalat yapmadan kendi kendine yeten bir ülkeydi. 2002 den bu yanaizlediğiniz politikalarla tarım ve hayvancılığı bitirdiniz bu ülkede. Hayvancılığı sayenizde bitirilmiş bu ülkede nasıl oluyor da tüm gıda pazarlayan satış yerlerinde yüzlerce çeşit süt ürünü var? Olmayan hayvanların hangi sütünden yapılıyor bu ayran ve benzerleri. Bir sürü yapay, kimyasal ve sahte katkı maddeleriyle yapılmış ayran görünümlü, sağlığa zararlı tuz ve yağ karışımlarıyla elde edilmiş AYRAN toplum sağlığını yok ederken, has üzümden yapılmış şarap çok saha sağlıklı ve besleyicidir. Hem şarap bu coğrafyanın kadim bir içeceğidir. Anadolu topraklarında tarih boyunca yetiştirilen en kaliteli üzümlerden yapılagelmiştir.Gaz yapmaz. Kısacası ayran sağlığa daha zararlıdır AYRANCIBAŞI.

  yazik - ozgueler

  Aile içi şiddet, boşanma, geçimsizlik, trafik kazalarini vs vs butun sorunlari alkole baglayip referandumdaki tek hap misali konuyu kapatmaya alismis belli ki. Bu millet bunlari hak ediyor artik. Nankor, Atasina laf ettiren, bayragina, ulkesine sahip cikamayan, koyun gibi oturup olani biteni izleyen, facebookta surekli protesto yazilari postalayan ama secimler geldiginde yine eski tas eski hamam zihniyetindeki bu halk bu badem biyikli, yuzunuun nuru gitmis, kindar ve dindar insanlar tarafindan yonetilmeyi hak ediyorlar.

  türban yasağı & içki yasağı - muratcelik123

  Bu ülkede türban sadece kamusal alanda yasaklandı. Türbana kamusal alanın dışında yani "sokakta" hiçbir yasaklama yada sınırlama getirilmedi. İslamcı AKP ise içkiyi İran gibi kamusal alanın dışında yani "sokaktada" sınırlamaya ve yasaklamaya çalışıyor. Bu ikisi arasında "muazzam" fark var. Yada devletin en tepesinden türbanlılara açık bir şekilde hakaret edilmedi. Bugün ise yürütmenin başındaki Erdoğan içki içenlere yüksek perdeden "ayyaş" diye hakaret edebiliyor. Bugüne kadar bu ülkede hiç kimse "kinine" sahip çıkacak nesil yetiştirmekten bahsetmedi. Kimse bu kadar ileri gitmedi. Türkiye hızla faşizme kayıyor. Toplum bu gidişe dur demezse başına gelecekleri hakediyor demektir...