Sarhoşun yasası muteber de dinin değil mi

Sarhoşun yasası muteber de dinin değil mi
Sarhoşun yasası muteber de dinin değil mi

Devlet Bahçeli, bir konuşmasında sarf ettiği sözler nedeniyle, Erdoğan a 8 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

Erdoğan alkol yasağını savunarak, "Biz seçenek sunuyoruz. İçecekseniz evde için" dedi. Erdoğan, Reyhanlı'nın sorumluluğunu da CHP'ye yükledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin dünkü Meclis grup toplantısında alkol düzenlemesi hakkında sert konuştu. Başbakan Erdoğan, “Kimsenin yediğine içtiğine karışmayız. Karışana da müsamaha göstermeyiz. İçeceksen yine alkollü içeceğini al evinde iç. Buna karşı değiliz” dedi.
Yeni doğan ve doğacak çocuklar için 2071’i bir hedef olarak ilan ettiklerini söyleyen Erdoğan, 2053’e giderken memlekette ‘binlerce Fatih, binlerce Ulubatlı Hasan binlerce Akşemsettin’ yetiştirmek istediklerini dile getirdi.
Alkol yasası ile hafta içi Meclis’in tarihi bir adım attığını ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: “Fatih nesline böyle anlamlı bir hediye ettiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Ben il başkanları toplantısında ‘kafası kıyak nesil istemiyoruz’ dediğimde rahatsız olanlar var. Bilim bunun zararlı olduğunu çok net şekilde ortaya koyuyor. Bunu farklı yerlere çekenler oluyor ‘efendim inancı gereği bunu yapıyor’ diyorlar. Hangi din olursa olsun bir din yanlışı değil doğruyu emrediyor. Doğruyu emrediyorsa, bunu din emrediyor diye karşısında mı duracaksınız. İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor. Kaldı ki biz ortaya tercihler koyuyoruz. Ülkemizde alkol ve sigarayı kökünden yasaklama diye bir şey söz konusu değil. Kimsenin yediğine içtiğine karışmadık. Çocuk, genç kafayı buluyor bu şekilde yola çıkıyor. Bir başka arabayla çarpıştığında o arabadaki alkolik değil. Bu kaza neticesinde alkolik olmayan insanın ne günahı var. Bir devlet olarak biz buna karşı tedbir almak zorunda değil miyiz. Bu ülkede trafik terörü denilen bir vahşet var. Bunlara biz seyirci mi kalalım. Trafik kazalarını ciddi oranda azaltacaktır. Hastalıklarda ciddi bir düşüş kaydedilecektir. Ben Kasımpaşa’da doğdum büyüdüm. Beyoğlu’nun caddelerini sokaklarını bilirim, bu konuda deneyimim iyidir. Biz kaç senedir bunun hazırlığını yapıyoruz. Biz oldubittiye getirmedik. Aile içi şiddet boşanma geçimsizlik aklınıza hangi kötülük gelirse gelsin bakıyorsunuz altından bağımlılık çıkıyor. Zaten kafayı bulduğunda tekme, tokat evde hanımını duman ediyor. Biz bataklığı kurutmaya çalışıyoruz. Çıkan düzenleme kimsenin yaşam tarzına müdahale anlamında değildir. İçeceksen yine alkollü içeceğini al evinde iç. Yine git ne içeceksen iç. Biz buna karşı değiliz.” 

CHP ’ye ajanlık iması 

Reyhanlı konusunda CHP’yi yine sert bir dille eleştiren Erdoğan, Hatay’daki durumu bozmak için başta CHP olmak üzere çok ağır tahrik girişimleri olduğunu iddia ederek bunu çok yakından takip ettiklerini dile getirdi. Erdoğan şunları söyledi: “Hatay’da gazeteci, tüccar, işadamı kılığındaki bazı karanlık kişilerin ajanlık vatana ihanet derecesindeki faaliyetleri tespit edildi ve bunlar yakalanarak teslim edildiler. CHP’ye yakın bir gazetenin Hatay’da temsilcisi ajanlık yaptığına dair kuvvetli delillerle tutuklanmış durumda. Son dönemde CHP’de iki heyet Suriye’ye gidip Esed’le görüştü. Utanmadan fotoğraflar çektirdi. Bu saldırılar işadamı görüntüsündeki karanlık bir kişi tarafından planlandı. CHP vekilinin bir akrabası bu karanlık senaryoda yer aldı. CHP heyetlerini alan Lazkiye’ye götüren oradan Şam’a götüren hatta aynı fotoğraf karesinde yer alan şahıs Türkiye içindeki hain saldırıları planlayan şahıstır. CHP Genel Başkanı ve bazı arkadaşları boğazlarına kadar çamura batmış durumdadır. CHP Genel Başkanı, benim istihbarat teşkilatının elinde deve fotoğrafları yok otomobillerin fotoğrafları var. CHP Genel Başkanı’nın derhal tatmin edici açıklama yapmak zorundadır. CHP Genel Başkanı ve arkadaşları derhal ama derhal istifa etmelidir.”