Sarı basın kartına THY indirimi

ZONGULDAK - Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürvekili Salih Melek, “Gazetecilerle ilgili önümüzdeki günlerde internet, ev ve cep telefonlarında kolaylık sağlayacak açıklamalar yapacağız” dedi.
Melek, Zonguldak Belediyesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Deniz Kulübü’nde verilen yemekte yaptığı konuşmada, hem genel müdürlüklerinin, hem de basın örgütlerinin eğitim seminerleri düzenlediğini söyledi.
Medyada her geçen gün gelişmelerin yaşandığını kaydeden Melek şöyle konuştu:
“2001’de basın kartının sağladığı bazı kolaylıklar gazetecilerden alındı. Fakat size verdiğimiz sözümüzde duracak, o hakları geri alacağız. İlk aşamada geçenlerde 10 maddelik bir açıklama yaptık. Otobüs şirketlerinden Metro basın kartınıza yüzde 50, Ulusoy yüzde 25, diğer şirketlerin bazıları da indirim yapıyor. Evlenecek genç arkadaşlarımız veya çocuğunu evlendirecekler basın kartlarını göstermeleri durumunda Arçelik, bütün ürünlerinde yüzde 6.5 indirim yapıyor. Basın kartını gösteren herkes öğretmenevlerinden de yararlanabilecek.”

Telefon kolaylığı
Gazetecilerin de artık kamu görevi yaptığını ve halkı bilgilendirerek haber verdiğini belirten Melek, şöyle devam etti: “O nedenle devlet kendi memuruna nasıl hak tanıyorsa, gazetecileri de o hakları sağlayacak statüye getirdik. Bundan sonra da kolaylıklar sağlayacağız. Gazetecilerle ilgili önümüzdeki günlerde internet, ev ve cep telefonlarında kolaylık sağlayacak açıklamalar yapacağız. Daha da önemlisi THY ve KKTC Havayolları ile yaptığımız görüşmeler sonucunda basın kartı olanlara indirim yapacaklar.”
Sürekli basın kartı alan basın mensuplarına yeşil pasaport verilmesiyle ilgili çalışmalara başladıklarını da anlatan Melek, “Bir arkadaşımız sürekli basın kartı aldığında yeşil pasaportu olacak. Bunca yıl deneyimi olan arkadaşımız ‘vize sıkıntısı yaşamasın, gümrükte uğraşmasın’ diye kolaylıklar sağlayacağız” dedi. (aa)