Sarı zarftan Çevik Bir kaseti de çıktı

Sarı zarftan Çevik Bir kaseti de çıktı
Sarı zarftan Çevik Bir kaseti de çıktı
Hanefi Avcı'nın makam odasında bulunduğu öne sürülen ve 1995-98'de kaydedildiği tahmin edilen kasetlerde 28 Şubat sürecinin etkin ismi Çevik Bir'in telefon konuşmalarının da olduğu ortaya çıktı


İsmail SAYMAZ
İSTANBUL - Yasadışı Devrimci Karargâh soruşturması çerçevesinde tutuklanan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın eski makam orasında ele geçirildiği iddia edilen 24 kasette; gazeteciler Mehmet Ali Birand, Fatih Altaylı, eski MİT kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür ve eski Milletvekili Ahmet Özal’ın yanı sıra 28 Şubat’ın ‘şahin’ isimlerinden eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevir Bir, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya’nın da dinleme kayıtlarının olduğu öne sürüldü. İddialara göre 28 Şubat sürecinin GATA komutanı Çetin Harmankaya, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, ülkücü mafya Sedat Peker ve Tuncay Güney’in de ses kaydı var.

Avcı, 28 Eylül’de Devrimci Karargâh soruşturması çerçevesinde Ankara ’da gözaltına alınmış, aynı gün Eskişehir’deki polis lojmanı ve Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ndeki eski makam odasında arama yapılmıştı. Avcı o gün tutuklanırken, delil torbaları 30 Eylül’de Hakim Rüstem Eryılmaz ile Avcı’nın avukatı Bahtiyar Kurt’un huzurunda açılmıştı. Tutanağa göre, Avcı’nın ‘28 gün önce boşaltmıştım’ dediği eski makam odasında arama yapılmıştı. Avcı’nın avukatının hazır bulunmadığı aramada, ele geçirildiği öne sürülen delillerden biri de ‘sarı bir zarf üzerinde 24 adet teyp kaseti’ydi.

Bu 24 kasetin ses kayıtlarını içerdiği, Kanal D Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand’ın 7 Ekim’de Savcı Kadir Altınışık’a ifade için İstanbul Adliyesi’ne gitmesiyle ortaya çıktı. Birand, şikâyetçi olmazken, ertesi gün Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı ifadeye çağrıldı. Altaylı, şikayette bulundu. Dün eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür ve eski milletvekili Ahmet Özal ifade verip şikayetçi oldu. Emekli General Veli Küçük’ün de ifade vermesi bekleniyor.

Tuncay Güney kaseti
Edinilen bilgiye göre, kasetlerde yer alan ses kayıtları bu isimlerden ibaret değil. İddiaya göre, kasetlerde şu isimlerin ses kayıtları yer alıyor: Dönemin başbakanlarından ve şu an DP Rize Milletvekili olan Mesut Yılmaz, eski Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevir Bir, 28 Şubat şahin isimlerinden eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya, Hurriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, işadamları Erol Aksoy ve Erol Evcil, eski GATA Komutanı Çetin Harmankaya, eski Başbakan Tansu Çiller’in eşi Özer Çiller, ülkücü mafya Sedat Peker ile Ergenekon operasyonunun başlangıcında açıklamaları kilit rol oyanayan Tuncay Güney.

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök (Neden ve kimler tarafından dinlenilmiş olabilirsiniz?) sorusu üzerine şunları söyledi: “Bilmiyorum ki, beni o kadar çok dinlediler ki... Devletin hangi tarafı dinledi, bilmiyorum. Neden dinlenmiş olduğuma dair bir soru yok kafamda. 25 yıldır dinleniyorum. Genelkurmay, MİT, Jandarma, hepsi dinledi beni. Avcı’yı tanımam. Telefonda dahi konuşmadım. Hatta Avcı’nın kitabı çıktığı zaman Sedat Ergin’e sordum. Avcı, ne iş yapar. Bilgim, o kadar” dedi. Dönemin Başbakan’ı Mesut Yılmaz ise Radikal’in soruları üzerine şöyle konuştu: “Olayı ben de gazetelerden öğrendim. Bilgim de yok. Savcılık bazı kişileri çağırıyormuş, beni henüz çağıran da olmadı. Adam niye tutsun ki bunları bu kadar sene elinde? Sanki ısmarlama gibi duruyor. Karışık bir olay.”

Avcı kaset iddialarıyla ilgili olarak makamını 28 gün öncesinde boşalttığını ve kasetlerle ilgisinin olmadığını savunmuştu.

Çevik Bir, Batı Çalışma Grubu’nun kurucusuydu
Emekli Orgeneral Çevik Bir, 1995-1998 yılları arasında Genelkurmay 2. Başkanlığı görevinde bulunmuştu. Bir’in görevi sırasında 28 Şubat 1997’deki MGK’da Erbakan Hükümeti’ne yönelik ültimatomun uygulanıp uygulanmadığını deneletmek üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Batı Çalışma Grubu (BÇG) adlı oluşuma gidildi. İddiaya göre BÇG’nin kurulması emrini Çevik Bir vermişti. BÇG, 6 milyona yakın insanı ‘mürteci’ savıyla fişledi. Mesut Yılmaz hükûmeti döneminde yasallaşan BÇG, birkaç yıl sonra lağvedildi.

BÇG’nin gönderdiği öne sürülen belgelerde; camilerin gözetim altında tutulması, öğrenci yurtları, vakıflar, Kur’an kurslarına gelenlerin tespiti gibi bilgeler isteniyordu. Bu süreçte Bülent Orakloğlu ve Hanefi Avcı’nın idare ettiği Emniyet İstihbarat Dairesi, darbe planlandığı suçlamasıyla Deniz Kuvvetleri’ne ajan soktu. Emniyetin ajanı Kadir Sarmusak aracılığıyla bu belgeler elde edildi. Bunun üzerine Orakoğlu tutuklandı, Avcı görevinden alındı. Yargılama sırasında BÇG belgelerinin orijinalleriyle karşılaştırılması için asıllarını Genelkurmay’dan istendi. Genelkurmaybelgeleri göndermeyince Orakoğlu ve Sarmusak beraat etti.


  http://www.radikal.com.tr/1023336102333611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Avci - verateyze

  Sayin Avci, senelerce polis olarak calismis birde yüksek okul bitirmis bir insan. Bence bu kitabi ve kendinin daha söylemek istedigi ve söyleyemedigi vakalari, bu kasetler vasitasiyla ortaya cikarmak istedigini zannediyorum. Bence türkiyenin kalbur üstlerinin bu memlekete ne kadar zarar verdigini görerek, icine sindiremedigi gercekleri ortaya cikarmak icin, bilinclice vede hakli olarak yaptigi bir eylem olarak görüyorum. Bu vatanin nasil geri kaldigini artik anlasinlar.

  KARMASIK ILISKILER - bruskdaglar

  Sadece soruyorum.Türkiyede neler oluyor? Türkiye nasil bir ülkedir anlamis degilim.At izi it izine karismis.Ülkede 3 paralel devlet var.1-Asker devleti,2-Derin devlet,3-Görüntüde parlementer sistem,kukla devlet.Yasananlar bu üc olusumun kavgasi.Herbiri kendince dinlemeler yapmis,Arsivler hazirlamis.Karsilikli olarak biribirilerini suclayip duruyorlar.Kokusmus,karanlik bir ülke burasi.Seffaflasmasi ve demokratiklesmesi mümkün degil.

  Evet biz de yedik - kivilcimp

  Bu haberi yapan gazeteci arkadaslar da, Zaman-Star-Taraf gibi cemaatin kontrolune girmis gazeteler de, oralarda calisan gazeteci arkadaslar da, buraya yorum yazan fethullahci olan veya olmayan insanlar da, ben de sen de biliyoruz ki Hanefi Avci'nin odasinda bulundugu iddia edilen dinlemeleri aslinda emniyet istihbarati yapti. Islerine geldigi zaman da odasinda arama yapma bahanesiyle oraya koydular o bantlari. 10-15 yil once yaptigi iddia edilen dinlemelerin bandini her goreve atandigi sehirdeki makam odasinda, herhangi bir dolaba koyduguna ve orda biraktigina inanmamizi beklemiyorsunuz heralde. Bunlar bana Erzurum-Erzincan hattinda savci Ilhan Cihaner'in linc edilmesi icin once gizli tanik olarak ifade veren, sonra da "bana kene ile suikast yapmak istiyor ergenekon" iddialarinda bulunan, meslekten atilmis Ilic savcisini hatirlatti nedense. Olanlar su aslinda. Cemaat, Avci'nin kitabiyla futbol deyimiyle "ters ayak uzerinde yakalandi". Simdi yapmaya calistiklari medyada Avci'nin kitabina ve iddialarina onem verip yakindan incelemeye calisanlari "bak seni de dinlemis" diyerek yanlarina cekmeye calismak. Ama aslinda aba altindan sopa gosterip, "bak senin de kayitlarin var elimizde, yanlisin olursa seni de rezil ederiz" diyerek tehdit etmek. Bu kadar. Saygilar!

  Kendileri dışındakiler sürü, gerçi haksızda değiller,ispatını yeni yaşadık. - aliismettekin

  Bir tür maskaralık hepimizin gözünün önünde sürüyor, adam cesaret göstermiş vicdanına boyun eğmiş yazmış, yazan referandum sonucu etkilenmesin diye beklenerek içeri alınıyor, suçlama ...devrimci karargaha destek,bu arada soldan bulunan bir takım akrabalar bu adam katil ablamı abimi babamı öldürdü diye kullanılırlarken diğer yandan suçlamaya bakın, ve adam kitabı yazmaya karar veriyor yazıyor basıyor dağıtıyor referandum sonrası bekleniyor adam beni ankaraya alın diyor yani aylarca süre geçiyor ve bu adamın ömrü delil toplamak sorgulamakla geçmiş, tutuklandıkdan 28 gün sonra odasında kasetler bulunuyoır, kasette sesi olan özalın uzandan yaralı mahdumu, delikanlılık numunesi tornistancı aktaylı ve derdi ne ise eymür falan filan davacı şikayetçi oluyorlar ve biz bizler seçimde referandumda oy kullanma ehliyeti olanlar hakimler savcılar doktorlar subaylar üniversiteler vs izliyoruz bu orta oyununu.

  Hic onemi yok benim icin aslinda... - zehnepce

  Her seyin bir an icin dogru ise yanlis, yanlis ise dogru oldugunu varsayalim. tersyuz olsun kullen. Ama bu c. bir ne olacak. 28 subat oncesi ve sograsi yaptiklarini echelu cuhela bilr biliyor ve hatirliyor. nedense kimse ona dokunmuyor. soru bile sormak yok. refahyolun devrilmesinde, bankalarin hortumlanmasinda, krizlerin patlak vermesinde, ecevit sonrasi siyasi dizaynda, binlerce masum insanin fislenmesinde, yandas gazeteci brifinglerinde daha nice benzer hukuksuzlukta hep onun parmagi, ismi ve etkisi yokmuydu ? simdi de krallar gibi yasiyor... nicin hukukcularimiz bu konuya hic egilmezler anlamiyorum. sonra da akp li arkaslarim bana soruyorlar, niye oy kullanmiyorsun diye . al sana ornek.bundan daha net, ibretlik ve celiski dolu bir misal olabilir mi ? ...

  Kullarina akil ihsan eyle - Beran Cetin

  Kullarina akil ihsan eyle ki bizi koyun gibi görmekten vazgecsinler. Hanefi Avci anladigim kadar yillarca güvenlik elemani olarak calismis, binlerce insani "sorgulamis" biri. Simdi de kendi istegiyle merkeze alinmis ve makam odasini bosaltmis. Bir insan böylesine "möhim" kayitlari unutur mu hic orda? Unutmussa bile geride kalanlar bu saate kadar hic mi merak etmemisler bu kasada ne var diye? Neden bunca zamandan sonra simdi ortaya cikiyor bu kayitlar? Ne diyelim, etme bulma dünyasi...

  İnandık inandık!... - mcaneratik

  Sayın İl Emniyet Müdürü Hanefi AVCI, yazdığı kitapla ilgili olarak bazı toplantılar yapmak üzere izine ayrılıyor,izine giderken makam odasını boşaltıyor,izinde iken yaptığı ve kitabındaki açıklamalardan dolayı gözaltına alınıyor ve sonra sında TERÖRE YARDIM VE YATAKLIK SUÇLAMASI ile tutuklanıp cezaevine gönderiliyor.Sonrasında ESKİŞEHİR'deki ikametgah ve İl Emniyet Müdürlüğün deki odasında arama yapılıyor,evinde eşinin yemek kitapları dahi alınıyor ve makam odasında da bazı kasetle bulunuyor ve inceleme sonrasında bunların 28 ŞUBAT Dönemini ilgilendirdiği,kasetlerdeki dinlemelerin YASADIŞI yapıldığı, kasetlerdeki konuşmaların bazı önemli kişilere ait olduğu ve özel hayatı kapsa dığı söylenmesine rağmen BU KASETLERİN NEREDE NASIL ELDE EDİLDİĞİ hala muamma. Bir düşünelim bakalım böyle yasadışı kaset dinleme işini yapan birisi bunlar ele geçirildiğinde başına gelir bilmiyor mu?ELBETTEKİ biliyor ve bana göre dinleme yaptığı kasetleri hiç bir şekilde makam odasında bırakmamış tır ki gerçek budur ama ne hikmetse herkesi böyle kandıracaklarını sananlar olayları öyle saptırmaktadırlar ki neyin ne olduğunu hala anlamış değiliz.Birisi çıkıyor gerçek nedir anlatıyor ama anlatılan gerçeklerden rahatsız olanlar ellerindeki güçle herşeyi ortaya çıkarmadan kapatmak için herşeyi yapıyorlar. İşte o zamanda bu olayları dışardan izleyen bizler şunu düşünüyoruz ACABA SAYIN HANEFİ AVCI'NIN YAZDIĞI KİTAP GERÇEKTEN DOĞRU DA RAHATSIZ OLAN BAZI KİŞİLER YANDAŞI OLDUKLARI İKTİDAR SAYESİNDE NELERİ GİZLEMEK İHTİYACI DUYUYORLAR?Bana göre açıklanması gereken asıl soru budur ve açıklayacak kim varsa dinlemeye hazırım.