Sarıgül 44 'evet' 10 'ret'le CHP'de

Sarıgül 44 'evet' 10 'ret'le CHP'de
Sarıgül 44 'evet' 10 'ret'le CHP'de
Sarıgül'ün dilekçesi 10 ret oyuna karşın 44 evet oyuyla kabul edildi. Cihaner, Oyan ve Güler, Sarıgül'ün partiye kabul edilmemesini istedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP ’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup olmayacağı uzun süredir tartışılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün adaylığının önündeki ‘CHP üyeliği’ engeli kalktı. Partiye önceki gün af dilekçesini sunan Sarıgül Parti Meclisi’nde 44 oy ile yeniden CHP üyesi oldu. Oylamada 10 PM üyesi ise ret oy kullandı.
CHP Parti Meclisi’nin (PM) CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün yapılan toplantısında Şişli Belediye Başkanı Sarıgül’ün önceki gün verdiği af başvurusu oylamaya sunuldu. Mart 2004 yerel seçimleri öncesinde düzenlenen bir törenle rozeti dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından takılan Sarıgül, Aralık 2004’teki YDK toplantısında 7 kişinin ihraç yönünde oy kullanmasına karşın 8 oyla ihraç edilmemişti. Bunun üzerine, Sarıgül, 29 Ocak 2005’te, dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal’a karşı olağanüstü kongrede genel başkan adayı olarak çıkmış, daha sonra kesin ihraç istemiyle YDK’ya sevk edilmişti. Sarıgül, 24 Mart 2005’te YDK kararıyla partiden ihraç edilmişti.
Sarıgül önceki gün partiye dönüşü için gerekli olan af dilekçesini CHP Genel Merkezi’ne sundu. Sarıgül’ün bu talebi PM’de yapılan gizli oylamayla gündeme alındı. Sarıgül, Kılıçdaroğlu dahil olmak üzere 61 PM üyesinin 44’ünün ‘kabul’ oyuyla partiye tekrar kabul edildi. 10 üyenin ret oyu kullandığı oylamada 4 oy ise boş çaktı. 3 PM üyesi ise oylamaya katılmamayı tercih etti.

Dilekçe değiştirildi

Edinilen bilgiye göre Sarıgül’ün verdiği ilk dilekçede ‘Af talebi’ yerine ‘İhraç kararımın kaldırılması’ ifadesinin kullanılması gerekçesiyle dilekçe kabul edilmedi. Sarıgül’ün bu nedenle PM toplantısı öncesinde CHP tüzüğüne göre yeni bir dilekçe gönderdiği öğrenildi. Birgül Ayman Güler’in, ‘Sarıgül’ün CHP’ye üyeliğini desteklemediğini’ söyleyerek, toplantıdan erken ayrıldığı ve oylamaya katılmadığı belirtildi.
İlhan Cihaner, Oğuz Oyan ve Benan Baykal’ın da aralarında bulunduğu birkaç üyenin de söz alarak Sarıgül’ün partiye tekrar üye yapılması konusunda itirazlarını dile getirdikleri ifade edildi.
Toplantıda, aralarında daha önce ön seçim yapılan merkezlerin de olduğu toplam 295 seçim noktasındaki adaylar PM’nin onayına sunuldu. Yapılan oylama sonucunda 295 aday kesinleşti. Buna göre; Bodrum’da Demokrat Parti’den transfer edilen mevcut belediye başkanı Mehmet Kocadon, Kocaeli İzmit merkez ilçede eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, Ordu’da Seyit Torun, Sinop’ta Baki Ergül, Adıyaman’da Zeynel Bakır, Afyonkarahisar’da Mehmet Ecer, Burdur’da Ali Orkun Ercengiz, Çankırı’da Taner Karagöz, Giresun’da Kerim Aksu, Gümüşhane’de Cem Köksal, Isparta’da Lütfi Çakmakçı, Malatya’da Hakan İnci, Nevşehir’de Serkan Sağlamer, Aksaray’da Doğan Koşar ve Osmaniye’de Haydar Aktürk’ün adaylıkları kesinleşmiş oldu. Bunun yanı sıra CHP Sivas, Karaman ve Bolu’da kadın adaylarını da netleştirdi. Bolu’da Mehtap Özcan, Sivas’ta Gülümser Heper, Karaman’da Merih Ünver aday oldu