Sarıgül beklenirken Gürsel Tekin 'düğmeye' bastı

Sarıgül beklenirken Gürsel Tekin 'düğmeye' bastı
Sarıgül beklenirken Gürsel Tekin 'düğmeye' bastı
Sarıgül'e "CHP çaresiz değil" mesajı... Tekin, bayram sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adaylığını açıklayacak.

CHP ’de adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçen Mustafa Sarıgül’ün halen ‘af dilekçesi’ vermemesi üzerine parti yönetimi “CHP çaresiz değil” mesajı vermeye hazırlanıyor. Bayram sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, aday adaylığını açıklayacak.
CHP’de uzun süredir Şişli Belediye Başkanı Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olup olmayacağı tartışılıyor. Ancak hakkında ihraç kararı bulunan Sarıgül’ün yeniden parti üyesi olabilmek için tüzük gereği başvuru yapması, bu başvurunun da Parti Meclisi’nde karara bağlanması gerekiyor. CHP PM ise yine tüzük gereği iki ayda bir toplanıyor. Geçen ay yapılan toplantı öncesinde Sarıgül’den beklenen başvuru gelmedi. Bu nedenle CHP yönetimi bir an önce Sarıgül’ün kararını verip başvurmasını bekliyor. Sarıgül’ün başvurusunun kasımda olan PM toplantısında ele alınabileceği de belirtiliyor.

Kararsızlığı tepki yarattı

Sarıgül’ün başvuruyu yapmamasına rağmen ‘adaymış gibi’ toplantılar, mitingler düzenlemesi CHP’de rahatsızlık yarattı. “Çare Sarıgül” sloganına karşı “CHP İstanbul’da çaresiz değil” mesajı vermek isteyen Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Kurban Bayramı sonrası aday adaylığını açıklama kararı aldı. Tekin’in bu kararından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da bilgisi olduğu ifade edildi. Tekin’in, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adaylıklarını açıklayan Cemal Doğan ve Prof. Dr. Halil Semih Eryıldız ile birlikte bayram sonrası bir toplantı düzenleyeceği öğrenildi. Kulislerde bu girişimin Sarıgül’e “Bir an önce kararını ver, başvurunu yap” mesajı olduğu da konuşuluyor.
CHP’li Tekin dün Tuzla’da partisine katılım töreninde ‘aday adaylığı’ mesajı verdi. Törene katılan partililer, ellerinde Tekin’in fotoğrafının da bulunduğu “İstanbul sana yakışır Gürsel Başkan” yazılı dövizler taşıdı. “CHP’ye ne verebilirim?” diyenlere kapılarının açık olduğunu söyleyen Tekin, “Çare halkın kendisidir, çare CHP’dir. Çare CHP’nin ilkeleri ve kadrolarıdır. İstanbul, sahipsiz değildir. İstanbul, asla çaresiz değildir” dedi.
Tekin, gazetecilerin soruları üzerine de belediye başkanlığı adaylığı ile ilgili, “İnşallah tabii ki, bu düşüncemi ifade ettim. Önümüzdeki günlerde Ümraniye’de binlerce, milyonlarca kent mağdurlarıyla beraber, benim lobim yok. Bir Allahım var, bir de İstanbul’daki mağdurlarım var. Onlarla birlikte İstanbul’da bayramdan sonra inşallah start vereceğiz” dedi.

‘Sarıgül başvuracaktır’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin de Amasya’da Sarıgül’ün adaylığı konusundaki sorular üzerine, “Beraber çalıştığı arkadaşları da Sayın Sarıgül’ün CHP’den aday olmasına ilişkin bir anlayışı somutlaştırdılar. Öyle sanıyorum ki önümüzdeki günlerde Sarıgül CHP’ye başvuracaktır” dedi.