Sarıgül CHP'yi böldü

CHP lideri ve yönetimine muhalif 'İktidara Yürüyüş Hareketi', kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül için izlenecek stratejide, 'Karşı çıkalım' ve 'Destek verelim' görüşüyle ikiye bölündü.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri ve yönetimine muhalif 'İktidara Yürüyüş Hareketi', kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül için izlenecek stratejide, 'Karşı çıkalım' ve 'Destek verelim' görüşüyle ikiye bölündü. Yerel seçim ardından 30 muhalif milletvekilince oluşturulan hareketin sözcüsü İzmir Milletvekili Hakkı Akalın ile Sivas Milletvekili Nurettin Sözen'in de aralarında bulunduğu bir görüş şöyle:
"Bazı çevrelerin desteğini alarak başlayan bu hareket, ilkesiz bir hareket olarak ortaya çıktı. Biz ise belli ilkeler ortaya koyarak muhalefet hareketi başlattık ve bazı mevziler de elde ettik. İlkesiz ve medyatik şova dayanan bu hareketle iyi bir yere varılamayacağı gibi, parti içinde gelişen muhalefet hareketine de zarar gelir. Hem Baykal hem Sarıgül ile mücadele etmeliyiz."
'Baykal'ı yıpratıyor'
'İktidara Yürüyüş Hareketi'nin önde gelen diğer iki ismi İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın benimsediği bir diğer görüş ise şöyle:
"Baykal ve ekibinin bu partinin başından gitmesi için muhalefet yapıyoruz. Bu nedenle bizim dışımızda gelişen Sarıgül muhalefetini yok sayma lüksümüz yok. Biz daha çok örgüt tabanına yönelik çalışıyoruz. O da genel olarak kamuoyuna ve sağ sol ayırımı yapmadan seçmene yönelik çalışıyor. Baykal'ı yıpratan bir hareket olarak ortaya çıkan Sarıgül'e destek vermeliyiz."
CHP'li muhaliflerin bayram sonrası yapacakları ilk toplantıda, Sarıgül hareketini bir kez daha değerlendirip net bir tavır belirlemeye çalışacağı kaydedildi.
İktidara Yürüyüş Hareketi'ndeki Hasan Aydın ve Turan Tüysüz, Sarıgül'e baştan beri destek veren isimler. Bunlara Hüseyin Özcan ile Ersoy Bulut da katıldı. Bu harekette yer almamasına karşın Sefa Sirmen ile Muharrem Eskiyapan Sarıgül'e destek verenler arasında. Kulislerde Sargül'e destek veren milletvekillerinin 15'e çıktığı konuşuluyor. Eski CHP Genel Sekteri Adnan Keskin de dahil çok sayıda muhalif eski vekilin de Sarıgül'e destek kararı aldığı belirtiliyor.