Sarıgül: Dava açacağım

CHP merkezine tepkiyi sürdüren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, aleyhindeki raporu hazırlayanlar hakkında tazminat davası açacağını söyledi. Sarıgül, "Mücadelem sürecek" dedi.

İSTANBUL - CHP Genel Merkezi'nin hakkında hazırladığı yolsuzluk raporuna sert tepki gösteren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, tazminat davası açacağını söyledi. Sarıgül, iddialara konu olan bir inşaatta basın toplantısı düzenleyerek, partiye yanlış ve eksik bilgi verildiğini öne sürdü.
Mustafa Sarıgül, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın önceki gün açıkladığı raporda 90 bin metrekarelik fazlalık olduğu ve 100 milyon dolar çıkar sağlandığı iddialarına konu olan inşaatta basın toplantısı düzenledi. Büyükdere Caddesi üzerinde, Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile İş Bankası Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin mal sahibi olduğu alışveriş merkezinde iddialara yanıt veren Sarıgül, İş Bankası ve Eczacıbaşı'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin iki önemli, güvenilir ve saygın kuruluşu olduğunu ifade etti. Sarıgül, "İş Bankası gibi, Ulu Önder Atatürk'ün kurduğu, yöneticilerinden dördünün CHP'li üyeler tarafından belirlendiği saygın bir kuruluş, asla kanunsuz bir iş yapmaz" dedi.
'CHP'liler yönetimde'
İş Bankası Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Eczacıbaşı'na ait söz konusu projeye ait 1/1000 ölçekli planın 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce onaylandığını ve projeye ilk ruhsatın 1998 yılında verildiğini belirten Sarıgül, şöyle devam etti: "İnşaat kesinlikle tasdikli projelere uygun yapılmaktadır. İnşaatta en ufak bir şekilde artış söz konusu değildir. CHP Genel Merkezi'ne yanlış ve eksik bilgi verilmiştir. Devleti yönetmeye talip olan bir siyasi partinin ellerinde bilgi ve belge olmadan kamuoyunu yanıltmalarını ben kamuoyunun takdirine bırakıyorum. CHP yöneticileri bu inşaatın şu anda yönetim kurulu üyeleridir. Bu üyeleri de bu konudaki iddiaları ispatlamaya davet ediyorum."
'Dört ay önce sorun yoktu'
Sarıgül, beş ay önce Genel Başkan Deniz Baykal ve MYK üyelerince Şişli'de aday gösterildiğini de yineledi: "O zaman problem yoktu. Bina dört ayda mı yapıldı? Kamuoyunda 'Bana bunları izah et' deseydi, ben sayın genel başkanımıza doğru bilgiler verirdim." Baykal'ın "Sarıgül Türkiye'nin en başarılı, en çalışkan belediye başkanıdır" sözlerini de hatırlatan Sarıgül, "Şimdi ne oldu da kamuoyunu eksik ve yanlış bilgilendiren ölçüler
içinde konuşulmaya başlandı?" diye sordu. Sarıgül, hakkındaki yolsuzluk raporunu hazırlayanlar hakkında tazminat davası açacağını da açıkladı.
'Ben gidiyorum Mersin'e...'
Önümüzdeki cumartesi günü saat 14.00'te Mersin'de yapacağı mitingde hakkındaki iddialara cevap vereceğini dile getiren Sarıgül, "Ben gidiyorum Mersin'e, başkaları gidiyor tersine..." diye konuştu.