Sarıgül için 'kesin ihraç' istendi

CHP'de kavgalı olağanüstü kurultayın ardından Genel Başkan Deniz Baykal, muhalifler için ihraç düğmesine bastı. İlk sırada Turan Tüysüz ve Mustafa Sarıgül var.

ANKARA - CHP'de kavgalı olağanüstü kurultayın ardından Genel Başkan Deniz Baykal, muhalifler için ihraç düğmesine bastı. İlk sırada Turan Tüysüz ve Mustafa Sarıgül var.
Yeni seçilen CHP Parti Meclisi (PM), dün ilk toplantısını yaptı. Toplantıda 29 Ocak'taki kurultayın görüntüleri izlenerek olaylara karışanlar belirlendi. Divan Başkanı Öktem'e yumruk atan Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edildi. Sarıgül'ün durumu ise Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına bırakıldı. MYK seçiminde sadece Bülent Tanla ile Kemal Derviş ve arkadaşlarının boşalttığı dört üyelik yenilendi. Enver Altay (Sinop), Sedat Uzunbay (İzmir) ile Zekeriya Akıncı ve Yılmaz Ateş (Ankara) MYK'nın yeni üyeleri oldu.
'Korku göstergesi'
MYK'nın dört yeni üyesiyle yaptığı ilk toplantıda Şişli Belediye Başkanı Sarıgül kesin ihraç talebiyle, tedbirli olarak YDK'ya sevk edildi. Sarıgül kararı "Karar, Baykal yönetiminin ne kadar korku içinde olduğunun göstergesidir. Baykal, kâğıt üzerinde kendi atadığı memurlarıyla bizi durdurmaya çalışıyor" diye değerlendirdi.
Bu arada, MYK toplantısında Önder Sav tek aday olarak girdiği genel sekreterlik oylamasında 74 oyla yeniden seçildi. Mahmut Yıldız ise 66 oyla yeniden genel sayman oldu. MYK toplantısının ardından Baykal, Eşref Erdem, Cevdet Selvi, Onur Öymen ve Mustafa Özyürek'i genel başkan yardımcısı olarak atadı.


    http://www.radikal.com.tr/7370487370480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.