@sarikayaercan

Sarıgül'den önce ekibi aday adayı oldu

Sarıgül'den önce ekibi aday adayı oldu
Sarıgül'den önce ekibi aday adayı oldu
CHP'de, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak adı geçen Mustafa Sarıgül düğümünün yarın yapılacak PM'de çözülmesi bekleniyor. Ancak Sarıgül'den önce kendisine yakın olan isimler CHP'den aday adayı oldu bile.
Haber: ERCAN SARIKAYA / Arşivi
RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Yerel seçimler için çalışmaların sürdüğü CHP ’de İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak adı geçen Mustafa Sarıgül düğümünün yarın çözülmesi bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun, daha önce partiden ihraç edilen Sarıgül’e “Partiye üye olmak istiyorsan, 7 Eylül gününe (bugün) kadar geri dönüş dilekçeni ver. Dilekçe vermeyeceksen, CHP adaylığı konusunu bir daha gündeme getirme” mesajı verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun 8 Eylül Pazar (yarın) günü gerçekleştirilecek PM toplantısı öncesi Sarıgül’e yolladığı bu mesaj, ‘çağrı’ olarak değerlendirildi. Tüzüğe göre Sarıgül, partiye dönmek için Genel Başkanlık makamına ‘bağışlanma dilekçesi’ ve savunma verecek. Son aşamada Parti Meclisi’nde 61 üyenin 31’i ‘uygundur’ derse, ihraç edilen partili, yeniden üyeliğe hak kazanıyor.
Sarıgül’ün dönme ihtimaline karşı ‘karşıtları’ da harekete geçti. Kendilerine ‘Örgütün sesi’ adını veren Sarıgül karşıtları, parti örgütünü elektronik posta yoluyla mesaj yağmuruna tutuyor. Elektronik postanın, bir yanında CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in fotoğrafı ve fotoğrafın altında Keskin’e ait “Parti Meclisi’nde onun hakkında verilmiş disiplin suçunun kaldırılması gibi bir konu söz konusu değildir, üye olmadan aday olamaz” sözü, diğer yanında da Gazeteci-Yazar Hasan Pulur’un köşesinde Sarıgül ile ilgili yazdığı “Sarıgül ya da Morarmış gül!” başlıklı köşe yazısı dikkat çekiyor.

Aday hareketliliği

CHP’de belediye başkanlığına aday adayı başvuruları 2 Eylül’de tamamlanmıştı. Parti örgütünden aralarında altı il başkanınında da olduğu 1782 kişi adaylık başvurusu yapabilmek için için istifa etti. Aday adaylığı başvurusunun en çok olduğu illerin başında İstanbul geliyor. İstanbul’da, bugüne kadar Prof. Dr. Semih Eryıldız ile eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan başvuruda bulundu. İstanbul’un 39 ilçesinin 37’sinde belediye başkan aday adaylığı için 229 başvuru yapıldı. Kadıköy, Bakırköy, Silivri, Çatalca, Kartal, Maltepe, Adalar, Beşiktaş , Büyükçekmece, Sarıyer, Ataşehir ve Avcılar’ın mevcut belediye başkanları yeniden aday oldu.

Yakın 3 isim aday adayı

AK Parti’nin güçlü olduğu ve büyük farkla 2009 yılındaki yerel seçimlerini kazandığı Esenler ve Arnavutköy ilçelerinde CHP’den aday adayı başvurusu olmadı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e yakın isimlerin ilçelerden aday adayı olduğu dile getiriliyor. Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Engin Akman, Çatalca’dan aday adayı olurken. Sarıgül’e yakın olduğu dile getirilen Özgür Koçak Beşiktaş’tan, Şişli Belediye Meclis Üyesi Hakan Dalokay ise İzmir Çeşme’den aday adayı oldu.
‘CHP tabanının yüzde 65’i barış sürecini destekliyor’ açıklaması ile gündeme gelen daha sonra CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden PM üyesi Gülseren Onanç, İstanbul’da Beyoğlu belediye başkanlığı aday adayı oldu. Gezi Parkı eylemleriyle gündeme gelen İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeyse yazar Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Başkanı Tarkan Konar Beyoğlu Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu.