Sarıkamış şehitleri için yürüdüler

Sarıkamış şehitleri için yürüdüler
Sarıkamış şehitleri için yürüdüler
Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 60 bin Mehmetçik'i 98'inci yılında anmak için 10 binden fazla kişi Kars'ta yürüyüş düzenledi.

SARIKAMIŞ - 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’ın Allahu Ekber Dağlarında Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken karakışa yenilmişti. Bazı tarihçilere göre 90 bin, Genelkurmay kayıtlarına göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz kıyafete yenilmişti. Erzurum’daki 9’uncu Kolordu Komutanlğı ile Sarıkamış’taki subayların Allahuekber Dağlarındakı sessiz anma törenleri, Alaattin Karaca Başkanlığındakı Dağcılık Federasyonu ile 2003 yılında Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı olan Necati Bölükbaşı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in çabaları ile kamuoyuna mal edildi.

Türkiye ’nin dört bir tarafından gelen ve her yaştan yaklaşık 10 bin kişi, şehit düşen Mehmetçikler’i anmak için Sarıkamış’ın Kızılçubuk Köyü’nde buluştu. Tören alanında yürüyüşe katılanlar karanfillerle karşılandı. Çelenklerin konulmasın ardından saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Sarıkamış’ta görevli kadın Yüzbaşı Nilüfer Karabulut, harita üzerinde harekatı anlattı.

YOĞUN KAR YAĞIŞI ALTINDA

Dün geceden itibaren başlayan yoğun kar yağışı altında ’Dedeciğim ben geldim’ sloganıyla yapılan yürüyüşü İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç başlattı. Saat 09.30’da başlayan yüyüyüş sırasında eksi 13 derece, kar kalınlığının 1 metreyi bulması dikkat çekti. Bayraklarla zorlu yürüyüşe katılanlar, 8 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu izledi. Trafik yoğunluğu nedeniyle bir çok otomobil, yol güzergahında yan yattı. Kazalarda can kaybı olmaması sevindirdi.

Yürüyüş sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kafilenin en önünde yer aldığı görüldü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise arkada yürüdü. Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur güzergah toplama merkezi önünde duran Bakan Şahin, okunan dualara ellerini açarak ’amin’ dedi.

Yolun karlı olması nedeniyle yaklaşık 30 kişi yol boyunca baygınlık geçirdi. Bayılanlara ilk müdaheleyi yürüyüşte görev alan 112 Acil Servis ekipleri yaptı. Soğanlı Dağları zirvesi inişinde, tipi nedeniyle yürüyüşe katılanlar zor anlar yaşadı. Çok sayıda asker ve özel harekat timinin de katıldığı yürüyüşte yol boyunca tekbir getirildi. Katılımcılar acıkınca, yürüyüşün başlama noktasında üzerinde ’3’ncü Ordu azığıdır’ yazılı olan ve içerisinde helva, çikolata, meyve suyunun bulunduğu kumanyadan yiyerek enerji depoladı.

Bakanlar ve yürüyüşe katılanları Yukarı Sarıkamış Mahallesi’ndeki tören alanına geldikleri sırada, onları bekleyen iki grup arasında olay çıktı. Ülkücü ve sol görüşlü oldukları belirtilen ve tekme- tokat birbirbirine giren gruplara polis ve askerler müdahale ederek kavgayı önledi.

DHA - Turgay İPEK / Bedir ALTUNOK / Kerim BURUCU / Taner ÖZDEMİR


  http://www.radikal.com.tr/111561911156193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sarıkamış şehitleri için yürüdüler hk. - fgemak

  tarihte yaşanan bu trajedide şehit askerlerimizi anmak güzel bir davranış ancak bayram değil seyran değil 98 yıldır her yıl sürekli kutlanmayan böyle bir gün, bugün neden gündeme alındı bunu ilgililere sormak lazım.yine zihinlere bazı mesajlar verilmek isteniyor,emperyallerin Türkiye rusya arasında normal giden ilişkileri geçmişte yaşanan böyle bir savaşı gündeme getirerek ilişkileri nefrete dönüştürmek treni raydan çıkarmak amaçlanıyor.

  Mekanları Cennet Olsun - darwin3416

  90 bin kişi tek kurşun atmadan, vatanı için devleti, donarak şehit oldu, haklarını ödeyemeyiz. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.

  Demagojiyi birakin suclulari aciklayin.. - Graf

  Binlerce askerin souktan donarak olmelerinin suclulari aciklansin.. Bizlere ECDADIMIZ diye yutturdugunuz adamlari halka anlatin gercekleri bilsin.. Tabi yureginiz varsa..