Sarıkamış'ta 10 bin genç

Sarıkamış'ta 10 bin genç
Sarıkamış'ta 10 bin genç
90 bin askerin donarak şehit olduğu Sarıkamış'ta bu yıl 10 bin genç bayraklarla yürüyecek. TCDD özel tren kaldıracak.
Haber: MİRAY ÇİMEN - miray.cimen@radikal.com.tr / Arşivi

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, 90 bin askerin donarak hayatını kaybettiği Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’na yürüyüş düzenleniyor. Yarın gerçekleşecek olan yürüyüşe, 16-25 yaş arası 10 bin genç katılacak.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katılacağı törende, Soğuk Savaş zamanında çekilen ve Rus arşivlerinden çıkarılan görüntüler de ilk kez gençlere gösterilecek.
Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı’nın geleneksel hale getirdiği ‘Sarıkamış Şehitleri 98. Yılı Anma Günü”nde, bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye ’nin 81 ilinden gelecek olan 10 bin gençle yürüyüş gerçekleştirilecek. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Halk Bankası, Albaraka Türk ve Türk Telekom’un sponsor olduğu yürüyüşe yaşları 16 ile 25 arasında değişen gençler katılacak. 4 bin 500 gencin Erzurum’dan katılacağı yürüyüş yarın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katılımıyla Kızıl Çubuk Köyü ve Yukarı Sarıkamış Köyü arasındaki 8.5 kilometrelik yolda gerçekleştirecek. Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur Yolu üzerindeki Sarıkamış Şehitlik Anıtı’nda son bulacak yürüyüş esnasında gençler 6x9 metre boyutlarında 10 adet Türk bayrağını taşıyacak. Ayrıca 10 bin gencin ellerinde 10 bin bayrak bulundurulacak.
TCDD, yürüyüşe katılanların ulaşımı için tren tahsis edecek. Yürüyüşe Ankara ’dan katılacakların ulaşımı 2 özel trenle sağlanacak. Yürüyüşe katılanlar aynı trenlerle Sarıkamış’tan Ankara’ya dönme imkânına da sahip olacak. Sarıkamış’a yakın yerlerde yaşayan gençler ise ulaşımlarını karayoluyla sağlayacak.

Kitap , belgesel ve film hediye edilecek

Program kapsamında yürüyüşe katılacak gençlere İsmail Bilgin’in ‘Sarıkamış: Beyaz Hüzün’ kitabı, ‘Kara Düşen Kan: Sarıkamış’ el kitabı, Serdar Kılıç’ın hazırlayıp sunduğu ‘Sarıkamış Belgeseli’ ve Murat Saraçoğlu ile Özhan Eren‘in yönettiği, Sarıkamış destanını anlatan ‘120’ filmi hediye edilecek. Kuran tilavetinin yer aldığı akşam programında Ertuğrul Erkişi ve Bedirhan Gökçe şiir ve müzik dinletileri sunacak. 


Rus arşivlerinden çıkan görüntüler izlenecek

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katılacağı törende, Soğuk Savaş zamanında çekilen ve Rus arşivlerinden çıkarılan görüntüler de ilk kez gençlere gösterilecek.