Sarıkeçili Yörükleri, dağda hapis

Yazı Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık ve Akdere beldelerinin dağlık kesimlerinde, kışı ise aynı ilçenin sahillerinde çadırlarda geçiren Sarıkeçili Yörükleri...

MERSİN - Yazı Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık ve Akdere beldelerinin dağlık kesimlerinde, kışı ise aynı ilçenin sahillerinde çadırlarda geçiren Sarıkeçili Yörükleri, besledikleri kılkeçilerinin ormana zarar verdiği yolundaki şikâyet nedeniyle yaklaşık 40 gündür Toros Dağları'nda bekliyor.
Beldelerdeki bazı tatil sitelerinden, kılkeçilerinin ormana, bahçelerine zarar verdiği yönündeki şikâyetleri nedeniyle 60'ı çocuk 200 yörük, 30 çadırda 'iyi haber' bekliyor.
Silifke Kaymakamı Ahmet Beyoğlu da, göçebe aileleri yerleşik düzene geçirmek istediklerini belirtip, "Perişan durumda olduklarını biliyorum. Bu nedenle belediye başkanlarıyla görüştüm, yer vermelerini istedim. Köklü bir çözüm arayışındayız. Şu anda bu ailelerin sahile inmelerine izin verilmiyor. Bu bakanlık emridir. Keçilerin ormana salınması büyük zarara yol açıyor" dedi.