Sarıkeçililer'in 'barış' göçü

Sarıkeçililer'in 'barış' göçü
Sarıkeçililer'in 'barış' göçü

Anadolu yörüklerinin göç geleneğini sürdüren son temsilcisi olan Sarıkeçililer, göç öncesi keçileri ormanda otlatma hakkını kazanmalarını kutladı.

Yörük aşireti Sarıkeçililer, Mersin’den Konya ve Karaman’ın yaylalarına doğru ‘bin yıllık’ geleneksel göçlerine başladı. Kış aylarını Silifke, Gülnar, Aydıncık, Anamur, Bozyazı, Erdemli ilçelerinde, sahile yakın kesimlerde geçiren Sarıkeçililer, Anadolu yörüklerinin son temsilcileri.
Geçen yıl çıkarılan genelgeyle ‘son’ Sarıkeçililer’e, geleneksel göç sırasında keçilerini ormanlık alanlarda otlatma hakkı verilmişti. Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Pervin Çoban Savran bu nedenle geleneksel 8’inci Göç Kervanı’nı ‘Barış Etkinliği’ olarak düzenlediklerini söyledi. Etkinlik kapsamında yörük çadırları kuruldu, yarışmalar düzenlendi, yöresel kıyafet giyen Yörükler gösteriler yaptı.

200 aile kaldı

Sarıkeçililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Bayram Gök de Akdeniz ’ de 200 Sarıkeçili ailesi bulunduğunu, hayvancılık dışında başka geçim kaynakları olmadığını belirtti. Sarıkeçililer, yılın 3 ayını yolda, 3 ayını yaylada, 6 ayını da sahillerde geçiriyor. Un, bulgur, kazan, tencere, yayık ve yataklarını kamyon ve traktörlere yükleyen Sarıkeçililerin hayvanları çobanlarca götürülüp getiriliyor.