Sarıköyü'nün yolu açık

İdil ilçesinde 10 yıl önce güvenlik gerekçesiyle boşaltılan Süryanilere ait Sarıköyü'ne yerleştirilen köy korucuları, evlerin eski sahiplerinin dönme talepleri üzerine çıkmamakta direnince, jandarma tarafından tahliye edildi.
Haber: FERHAT KAPLAN / Arşivi

ŞIRNAK - İdil ilçesinde 10 yıl önce güvenlik gerekçesiyle boşaltılan Süryanilere ait Sarıköyü'ne yerleştirilen köy korucuları, evlerin eski sahiplerinin dönme talepleri üzerine çıkmamakta direnince, jandarma tarafından tahliye edildi. Jandarma, olay çıkmaması için operasyon öncesi 10 korucuyu karakola çağırıp silahlarını aldı.
Korucuların daha önce Süryani vatandaşların oturduğu Sarıköyü'nü boşaltmaya yanaşmamaları üzerine jandarma önceki gece operasyon başlattı. Köy korucuları 'Görev var' diye karakolda toplandı, silahları alındı. Korucubaşı Mehmet Ali Bulut ve dokuz korucu, operasyon bitinceye kadar karakolda tutuldu. Bu sırada köyde geniş güvenlik önlemi alan jandarma, 30 haneli Süryani köyünde bulunan korucuların ailelerini saat 24.00'ten itibaren evlerinden çıkardı. Ailelerin eşyalarını almalarına izin verilmezken, boşaltılan evler askerlerce mühürlendi. Korucu ailelerinin bir kısmı daha önce oturdukları Yaylalar Köyü'ne, bir kısmı İdil ve Midyat ilçelerine gitti.
Korucular, 10 yıl önce yetkililerin talebi üzerine Sarıköyü'ne yerleştiklerini ve başka evleri olmadığı için çıkmak istemediklerini söyleyerek, "Köyü zorla ele geçirmek gibi bir niyetimiz yoktu. Toplam 300 kişiyiz. Şimdi gidecek yerimiz olmadığı için yakınlarımızın yanına yerleşmek durumundayız. Mağduriyetimizin giderilmesi için bizlere ev yapılmasını istiyoruz" dedi.
1994 yılında köylerini boşaltan Süryaniler, bir ay önce dönmek istemiş, ancak korucular evleri boşaltmamıştı. Süryanilerin başvurusu üzerine Şırnak Valiliği korucuları köyü boşaltmaları konusunda uyarmış, Vali Osman Güneş köye üç kez giderek korucularla görüşmüştü. Süryaniler köylerinin boşaltılması için Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Şırnak Valiliği ve İdil Kaymakamlığı'na defalarca yazılı olarak başvurmuştu.