Sarılık ve tifo endişesi başladı

Malatya'da 5 bin kişi, rota virüsü yüzünden ishal oldu. Tifo ve sarılık endişesi de var. Bakan Akdağ: Kontrolümüz tam.

MALATYA - Malatya'da ishal nedeniyle hastaneye başvuranların sayısı dün 4 bin 734'e ulaştı. 21 Kasım'dan bu yana ildeki hastanelere her gün ishal şikâyetiyle 400-500 kişi başvurdu. Başvuranların yüzde 70'i çocuktu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise salgına yol açanın rota virüsü olduğunu açıkladı, durumun kontrol altında olduğunu vurguladı. Bu arada ilde ishal ilacı da tükendi. Çevre illerden sevkıyat başladığı için sıkıntı yaşanmayacağı belirtildi. Özellikle süt çocuklarında tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabilen rota virüsüne uzun süreli olarak maruz kalmak sarılık ve tifoya yol açabiliyor.
Kış vakti belirir
Sağlık Bakanı Akdağ dün Düzce'de yaptığı açıklamada "Rota virüsü kışa yakın zamanda görülen ishallerin sorumlusudur. İklimi Türkiye'ye benzeyen ülkelerde görülüyor. Mesele kontrol altında. Ağır bir vaka olduğuna dair bir bildirim yok. Belediye ile gerekli çalışmalar devam ediyor" dedi.
Sularınızı kaynatın
Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Sezai Demirel ise dün hastanede tedavisi süren 56 kişi bulunduğunu açıkladı. Demirel, "Bir haftada 4 bin 500'ü aşkın kişi ishal şikâyetiyle hastaneye başvurdu ve taburcu edildi. 56 kişi ise hastanede. Vatandaşlar her ihtimale karşı suları kaynatarak içsin. Önlemlerimiz devam ediyor" diye konuştu.
Kuyu suyu 'temiz'
İnönü Üniversitesi Rektörlüğü de bir duyuru yayımlayarak, öğrenci ve personele içme suyu şebekesinden gelen suların içilmemesini tavsiye etti. Açıklamada, "Üniversitemizde, kendi kuyularımızdan temin ettiğimiz suların tüketildiği bölümlerde hastalık söz konusu değil. Ancak, şehir şebekesinden gelen suyun kullanıldığı kız yurdunda ishal vakası sayısında artış var" denildi.
Öte yandan adının açıklanmasını istemeyen kentte görevli bir doktor, "İki ay boyunca sürekli alınan 'rota' virüsü, tifo ve sarılık hastalığına yol açabilir. Bu nedenle salgına neyin yol açtığının kesin olarak belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerekiyor" diye konuştu.
Suları akıtın
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkan Pehlivan da, rota virüsünün içme suları aracılığıyla salgınlara yol açabildiğini, ancak tehlikeli bir virüs olmadığını anlattı: "Bu durum Malatya Belediyesi'nin Sıtmapınar ve Emeksiz kavşaklarında yaptığı altgeçit çalışmaları nedeniyle kanalizasyon sularının içme sularına karışmasıyla ortaya çıkmış olabilir. Ancak salgının çok uzun sürmeyeceği açık. Eğer su, hiç kesilmeksizin akıtılırsa salgın biter. Belediyenin ihmali olduğunu sanmıyorum. Ancak, kanalizasyon sularını arıtan büyük bir arıtma sistemine rağmen böyle bir salgının ortaya çıkması üzücü."
Sebze-meyveye dikkat
Malatya Belediye Başkanı Hüseyin Cemal Akın ise kanalizasyon suyu karışması ihtimaline karşı çıktı. Kentin çeşitli bölgelerinden her gün su numunesi toplayıp temizlik raporu aldıklarını belirten Belediye Başkanı Akın, sebze ve meyvelerin incelenmeye alınmasını istedi. (dha, aa)
Şişe suyuna ve ilaca hücum
Malatya'da ishal vakalarından önce şebeke suyunda 0.5 ppm olarak uygulanan klor miktarı, 1.00 ppm'ye çıkarıldı. Şişe suları ise yok satmaya başladı. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Bülent Köse de kentte yoğun ilaç talebinin olduğunu, ishalle ilgili olarak her gün eczanelerden 10 bin civarında kişinin ilaç aldığını açıkladı.
Rota virüsü nedir?
Havaların giderek soğuması ve kötü beslenmeyle kendini gösteren 'rota' virüsü, önlem alınmadığında özellikle süt bebeklerinde ölüme neden oluyor. Virüs, kirli gıdanın yanı sıra solunum yoluyla da bulaşıyor. Yetişkinler, sıklıkla belirti vermeden virüsü atlatıyor. Kuluçka dönemi 48-72 saat. Hastalık, ishalle başlıyor, daha sonra kusma ortaya çıkıyor. Enfeksiyon, belirli bir süre sonra -takriben 6-7 gün içinde- kendiliğinden iyileşiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7645247645240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.