Sarılıkta yerli LED teknolojisi başladı

Sarılıkta yerli LED teknolojisi başladı
Sarılıkta yerli LED teknolojisi başladı

Türkiye'de üretilen son teknoloji LED Fototerapi Cihazı

Sarılık hastası bebeklerin vücut ısılarını etkilemeyen, zararlı ışınlar yaymayan 'Led Fototerapi Cihazı'nın Türkiye'de üretilmeye başlandı


SELMA KASAP

ANKARA - Türk mühendisler, yeni doğanların sarılık tedavisinde kullanılan florasan ve halojen lambaların yerini alacak ve pek çok üstünlüğü bulunan yeni nesil "LED Teknolojisi" ne sahip tedavi cihazı geliştirdi.

Türkiye’de ilk kez üretimi yapılan "LED Fototerapi Cihazı", mevcut teknolojilerdeki istenmeyen zararlı mor ve kızıl ötesi ışınlar yaymıyor; ayrıca kuvözlerde yatan bebeklerin florasan veya halojen lambaların etkisiyle vücut ısılarının artmasının da önüne geçiyor.

Bilkent Üniversitesi Teknoparkında (Cyberpark) yer alan TENDE Elektronik Yazılım Genel Müdürü Ferhat Yıldız, yeni doğan bebeklerde önemli bir sorun olan sarılığın tedavisinde uzun yıllardır mavi ışık teknolojisinin kullanıldığını belirtti.

Işık yoluyla tedavinin, 1958’de Kanada’da kanlarındaki bilirubin seviyesi yüksek olan sarılık hastası bebeklerin güneş ışığı görmeleri ile birlikte renklerinin açılmasıyla tesadüfen bulunduğunu anlatan Yıldız, ilerleyen teknolojiyle birlikte mavi ışık yoluyla geliştirilmiş tedavi için öncelikle halojen lambaların kullanıldığını kaydetti.

Halojen ve Florasan lambaların yaydığı ultra viyole ve diğer bazı istenmeyen ışınların (harmonik ışınların) bebeğin cildinde kırmızı döküntüler, bronzlaşma, sık ve sulu dışkılama gibi bir takım yan etkiler yaratabileceğini vurgulayan Yıldız, ayrıca bu tedavi yönteminin yeni doğanın vücudunun ısınarak ısı dengesinin bozulmasına da yol açabileceğini dile getirdi.

Yıldız, bu nedenle son dönemde özellikle yeni doğanlardaki sarılık tedavisinde bu yan etkilerinin ortadan kaldırılması için "LED" teknolojilerinin kullanımının gündeme geldiğini söyledi. Türkiye’de de halojen veya florasan lambalı fototerapi cihazların kullanıldığını belirten Yıldız, kızıl ötesi ve mor ötesi ışıma yapmaması nedeniyle "LED" lambaların son derece güvenli olduğunu ve bilirubin seviyesinin düşürülmesinde önemli bir tedavi yöntemi haline geldiğini söyledi. Yıldız, bu teknolojinin üstünlükleri konusunda şu bilgileri verdi:


"LED teknolojsinde, LED’in sadece kendisi ısınabiliyor. Ancak ön yüzeye yaydığı ışık hemen hemen hiç ısı vermiyor. Bu durum, özellikle sarılığı olan yeni doğan bebeğin cilt ısısının artarak ısı dengesinin bozulmasının önüne geçiyor.


Ayrıca, mevcut teknolojilerdeki gibi istenmeyen dalga boylarındaki ışınlar da yaymıyor. Gerçekte florasan ve halojen teknolojilerin yaydığı ışığın zararı tam olarak bilinmese de ileride yaratacağı sonuçlar da henüz kestirilemiyor. Bu nedenle söz konusu LED’ler pek çok üstünlüğü beraberinde getiriyor."


Ar-Ge ekiplerinin TÜBİTAK Yenilik ve Destek Programları Başkanlığınca (TEYDEP) desteklenen ve yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarının sonucunda, LED teknolojisine sahip fototerapi cihazını Türkiye’de ilk olarak üretmeyi başardıklarını bildiren Yıldız, cihaz için tüm yasal mevzuat sürecinin de tamamladığını kaydetti. Yıldız, cihazın uluslararası "CE" belgesini de alarak Türkiye’de kullanıma sunulduğunu dile getirdi.Yıldız, LED teknolojisine sahip fototerapi cihazının bir süre önce yalnızca ABD ve İngiltere’de geliştirilebildiğini ve söz konusu teknolojinin dünya genelinde yeni yeni kullanılmaya başlandığını, Türkiye’de ise bir kaç ay önce sundukları yerli cihazın bazı hastanelerde bulunduğunu bildirdi.

"Türk Mühendisliği Teknolojisine" sahip ürünleri sayesinde yakın zamanda Türkiye’ye ithalatı hızlanacak ve maliyeti çok pahalı olan LED teknolojili fototerapi cihazının çok daha düşük maliyetlerle üretilmesinin sağlanacağını kaydeden Yıldız, bu sayede de kullanım alanının yaygınlaşmasını beklediklerini ifade etti.(aa)