'Sarılmak 1 TL' dediler, tacize uğrayınca kaçtılar

'Sarılmak 1 TL' dediler, tacize uğrayınca kaçtılar
'Sarılmak 1 TL' dediler, tacize uğrayınca kaçtılar
Ankara'nın en merkezi yerlerinden olan Sakarya'da, iki genç kızın kartona yazdıkları 'Sarılmak 1 TL', 'Dert dinlenir.:) tabi ki 1 TL' yazılı dövizler çevre sakinlerine şaşkınlık yaratırken, bazı vatandaşların ise tepkilerine neden oldu.

ANKARAAnkara’nın en merkezi yeri olan Kızılay bölgesinde bulunan Sakarya meydanında iki genç kızın kartona yazdıkları 'Sarılmak 1 TL', 'Dert dinlenir.:) tabi ki 1 TL' yazılı dövizler çevre sakinlerine şaşkınlık yaratırken, bazı vatandaşların ise tepkilerine neden oldu.

'Sarılmak 1TL' yazısını okuyan bazı insanlar, kızlara sıkı sarılmak için 1 TL'yi gözden çıkarırken, bazı vatandaşların ise tepkilerine neden oldu. Bu sırada orta yaşlı bayan döviz açan kızlara, 'Neden böyle yapıyorsunuz?, paraya ihtiyacınız varsa gidin çalışın. En kötü temizlik işi bulursunuz. Çok gençsiniz, bu davranış size yakışıyor mu?' diyerek tepkisini dile getirdi. Kızlar ise 'haçlık çıkarmaya çalışıyoruz. Ne var bunda?' diye karşılık verdiler. Sakarya meydanının hızla kalabalıklaşması ve bazı erkeklerin rahatsız etmesi sonucu kızlar bulundukları yerden hızla uzaklaşmayı tercih ettiler.


HÜSEYİN ÖZBALI / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1151808115180818

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sarılmak Neye İyi gelir? - Clear

  Sarılmanın ruha iyi geldiğini yazmışlar,bizim Türk erkeklerinin de bunu ancak taciz fırsatı olarak gördüğünü eklemeden duramamışlar.Ruha iyi gelen sarılmak,bildiğin,tanıdığın ve sevdiğin kişiye sarılmakla olur öyle rastgele önüne gelene sarılmakla değil.Her zaman ki gibi sapla saman birbirinden ayırt edilemiyor.Türk erkeği genellemesine gelince,kendimi örnek vereyim,bir kaç yıl önce Hamburg'tayım,ünlü göllerinin kıyısında gezerken kızlı erkekli,saçları ayakkabı fırçası gibi ve rengarenk boyalı olan bir gruptan 20 yaşlarında bir genç kız fırlayıp kollarını açarak ve "Free Hugs" diye bağırarak bana doğru gelmeye başladı.Önce bana değildir her halde arkamdan gelen bir tanıdığı vardır diye düşündüm ve (hani bir TV reklamındaki gibi tufaya gelmemek için) arkama baktım ama kimse yok.Bu arada kızcağız bana ulaştı ve "Let's hug" dedi.Kendisini "No thanks,sorry" diyerek geri çevirdim.Çok kızdı ve "You're not social" dedi.Aldırmadım yürüdüm,gittim.Ancak sizin şartlanmış kafanıza ilk gelen "taciz" benim hiç aklıma gelmedi.Sadece tanımadığım bir kişinin "sağlıklı mı,değil mi,bu yakın temasta bana ne bulaştırır" düşünceleri süratle aklımdan geçmişti.Haksız mıyım? Bazı hasta kişilerin,yakın temas tuzağıyla enjektör dahil çeşitli delici aletlerle,"herkes benim gibi olsun,düğün bayram" düşüncesiyle,karşısındakine de bulaştırmak istediği duyulmamış,görülmemiş bir şey mi,özellikle Batı dünyasında (özellikle ABD ve Avrupa'da ve de Güney Amerika ülkelerinde)? Demek ki neymiş? Her Türk erkeği,sizin bildiğiniz erkeklerden değilmiş.

  Kadina ve dusunceye bakan turkiyedeki kafa yapisi. - Cibin

  Arkadaslar ben bu fotograftan sunu cikariyorum.Bu fotograf bu toplumun duzeyini anlatiyor.Aslinda bu iki kizimizin yaptigi eylem,gosteri,kendini ifade tarzi ve bireysel yapilmis hareket tarzi.Aslinda bunlar Demokratik ve ozgurlukcu ulkelerde sikca gorulen bireyin kendini ifade tarzidir. Ancak Turkiyede boyle degil cunku turkiye daha Demokrasisini tamamlamamis,ozgurlukcu olmayan bir ucuncu dunya ilkesi bu boyle oluncada ortaya malesef boyle tablolar ortaya cikiyor. Selamlar

  sprite tan acı gercekler - xalil.

  sprite tan acı gercekler diye bir reklam vardı.Erkeklerin görünmeyen yüzünü yada içlerinden geçeni anlatıyordu.Bu durum ssadece bizim memleketin erkeklerine has bi durum değil.bizim insanımıza göre sarılmanın anlamı kişiden kşiye değişir akrabasına kardeşine sarılır gibi bir sarılmayı para karsılıgında bedenıni kiralayan kişiyle bir görmez.zaten yabancı bir insana da sevgiyle sarılması da beklenmez.ayrıca sarılmak 1 tl yazarken sarılmadan neyi kasdettiklerini kendileri de anlamamış bence.

  Burası Türkiye - Vaassen

  Bu tip eylemlere Avrupa'nın pek çok kentinde rastlanır. Şakalaşmalar ve genel olarak "gır gır" bir hava hakimdir bu tip eylemlerde. Hemşirelerin erkek hastaya dokunmadığı, ahlak anlayışının kadının erkek tarafından tenımlanmış namus kavramı üzerinde somutlaştığı ülkemizde bu tip eylemlere yer yoktur. Ataerkil namus anlayışı kadını herzaman erkeğe ait, sosyal sorumlulukları belli bir varlık olarak görmüştür. Dini motivasyonun da eklenmesiyle bu görüşün cinsiyetçi içeriği daha da pekiştirilmektedir. Genel tipolojiye uymayan kadın zaten tacize layik bir kadındır. AB üyeleğinin sadece siyasal ve ekonomik uyumla değil, aynı zamanda kültürel öğelerin de ön plana çıkarıldığı bir süreç olduğunu düşünürsek bazı Avrupa toplumlarında Türkiye'nin üyeliğine sıcak bakılmamasının nedenini daha iyi anlayabiliriz.

  Yanlış - martini

  Kim ne derse desin biz ataerkil bir toplumuz. Kimse burada yok eylemdi yok şu mesajı veriyordu yok bunu veriyordu diye sözde medeni ağızları yapmasın. Bu fotoğraftaki mesaj çok açık harçlık çıkarmak için kendine sarılan o küçük zihniyet anne ve babasının kendisine sarılığında ne hissedecek acaba ???

  Karikatürü göremeyen yorumlar... - guru

  Eylem tam bir turnusol kağıdı görevi görmüş. Elini ovuşturan erkekler ve aradan ahlak dersi vermeye çalışan yaşlı kadın. Erkekler etrafta geziniyor, bakıyor yazılanlar doğru mu diye. 1 TL hem de! Çok ucuz! (dert dinleme fiyatından söz etmiyorum tabii ki!) Hamım teyze hem de temizlik işçiliği önermiş. Olay gerçekten komik. Komik olmayan gerçek ise tacizcilikçe, ahlakçılığın el ele gezmesi.

  anlam kayması - ekinkuru

  kızlar olayın anlamını kaybetmişler. bu eylemin başladığı yerlerde "sarılmak bedava", "dert dinlemek bedava" diye kartonlar yazılıp ortaya çıkılıyor. "sarılmak 1 tl", "dert dinlemek 1 tl" diye karton yazıp üstüne "harçlık çıkarıyorum" deyince eylemin tüm anlamı ortadan kalkmış. durumu fırsat bilen vatanım erkeği de "parasıyla değil mi" mantığıyla işe girişmiş. bedenlerini satıyorlar gibi ağır ithamlarda bulunmak doğru olmaz. hiçbir kadın kendini tanımadığı bir erkeğe 1 liraya temas ettirmez. hanımlar eylemin amacını tam kavrayamamışlar ve arada anlamsız bir yerde kalmışlar.