Sarin gazı sonrası 3 şüpheli araç alarmı

Sarin gazı sonrası 3 şüpheli araç alarmı
Sarin gazı sonrası 3 şüpheli araç alarmı
Adana'da El Nusra operasyonunda 2 kilogram Sarin gazının yakalanması polisi alarma geçirdi. Emniyet, 3 şüpheli araç için geniş çaplı arama başlattı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Adana’da önceki gün yapılan El Nusra operasyonunda ele geçirilen 2 kilogram ‘sarin gazı’ sonrasında alarm seviyesi üst seviyeye çıkartıldı. Polis, Suriye ’nin Rakka şehrinde bomba yüklenen üç aracın Türkiye ’ye giriş yaptığı yönündeki ihbarı araştırıyor.
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, bu araçlardan ikisinin Türk plakalı, diğerinin ise Suriye plakalı olduğu belirlendi. Türk plakalı araçlardan birisinin ise Şanlıurfa plakalı olduğu tespit edildi. Araçların Hatay Cilvegözü veya Şanlıurfa Ceylanpınar sınır kapılarından giriş yapmış olabileceği ihtimali değerlendiriliyor. Güvenlik birimleri belirlenen plakaların sahte olup olmadığını araştırdığı ancak şu ana kadar net bir sonuca ulaşamadığı öğrenildi.
Bomba yüklü araçların Türkiye’de Reyhanlı’dan daha büyük saldırı gerçekleştireceği üzerinde duran güvenlik kaynakları bununla ilgili tüm birimleri uyardı. Bu çerçevede belirlenen plakalı araçların kontrolü için şehir dışında özel kontrol yapılması istendi.
Bu arada Adana’da gözaltına alınan El Nusra Cephesi’ne üye oldukları iddia edilen 12 kişinin evinde bulunan iki kilogram sarin gazı ile ilgili soru işaretleri de devam ediyor. Gözaltındakilerin sorgularında ellerindeki malzemeleri öncelikli olarak Suriye’de çatışma bölgelerine götürecekleri yönünde bilgi verdiği ifade ediliyor. 


El Nusra Cephesi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınan 12
şüpheliden sorguları tamamlanan ve dün mahkemeye çıkartılan
5 kişi dün serbest bırakıldı. 

Sarin gazı nedir?

Sarin, renksiz ve kokusuz bir tür sinir gazı olarak biliniyor. 1938’de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulundu. Vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felce yol açıyor. Çok küçük bir damlası bile insanı öldürmeye yetiyor. 1991’de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alındı. Sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993’te Kimyasal Silahlar Konvensiyonu tarafından da yasaklandı.


  http://www.radikal.com.tr/113566211356623

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu nekadar vahim bir olay. - okkes cavus

  el nusra denen cinayet şebesi, abd ve israil kuklalığı yapan islami kardeşler ve el kaide nusra örgütleri bizzat israil ve abd ajanları vasıtasıya finanse edilen eyitilen. ve gereken yerlerde kullandıkları çapulcu acımasız robot katiller. şimdi günlerdir bazı kesimlerce esadın halkına sarin gazı attığı söyleniyordu. şimdi görüyoruzki kıytırık bir çapulcu gurup dahi sarin gazını bula biliyor. bu çok manidar deyilmi. bu çapulculara bu gazı kimler verdi.? ve bu çapulcuları kimler desdekliyorsa, onlarda aramak lazım bu sarin gazı olayını.. özellikle israili orta doğuya hakim etmek için çalışan ab ve abd kendi çıkarları için orta doğu halkını israile kurban ediyorlar. tamam bu biliniyor da bazı islam ülkelerine ne demeli. bu kurt birgün senide yiyecek. zaten bütün plan bu minval üzere hazırlanmış. bunu halklar bilmiyor olabilir ama yetkililer bunu bal gibi bilirler. bizim içinde tehlike kapıya dayanmış durımda. suriye bataklığına batmaya türkiyenin isdeyi yok kimse bu tahammülü denemese iyi olur ülkemize zararlı olur ......

  Ne diyeceksiniz? - vancetti

  Tüm dünyaya Esad Sarin gazı kullandı dediniz. BM gözlemcileri bile elimizde kanıt yok, ancak dincilerin kullanmış olabileceği ihtimali daha yüksek dedi. Siz Haşa, Esad'tır, Esad dediniz. Ülkemi insan kalbi yiyen dinci yaratıkların üssü yaptınız. Reyhanlı'da neler olup bittiğini hala tam olarak bilmiyoruz. Kendimi yavaş yavaş, her hangi bir Arap ülkesinde yaşıyormuş gibi hissetmeğe başladım. Tüm diktatörlerin Allah cezasını versin, Esad dahil. Ama benim diktatörüm cici mantığı, "Suudi ve katar diktatörleri" ülkeyi saygın devlet yapmaz. Mazallah bu gözü dönmüş insan kalbiyle beslenen yaratıklar Allah adına bu gazı ülkem de kullanmağa kalksalardı neler olabileceğini hiç düşündünüzmü?.

  yalanlar yalanlar - anticapitalista

  bundan sonra yalan haberlerin ardı arkası kesilmez, kim bilir ne senaryolarla halkı suriye düşmanı yapmaya çalışacaklar. şu habere bakar mısınız, plakaların sahte olup olmadığı araştırılıyormuş fakat net bir sonuca ulaşılamamış :)