Sarin gazı sonrası 3 şüpheli araç alarmı

Sarin gazı sonrası 3 şüpheli araç alarmı
Sarin gazı sonrası 3 şüpheli araç alarmı
Adana'da El Nusra operasyonunda 2 kilogram Sarin gazının yakalanması polisi alarma geçirdi. Emniyet, 3 şüpheli araç için geniş çaplı arama başlattı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Adana’da önceki gün yapılan El Nusra operasyonunda ele geçirilen 2 kilogram ‘sarin gazı’ sonrasında alarm seviyesi üst seviyeye çıkartıldı. Polis, Suriye ’nin Rakka şehrinde bomba yüklenen üç aracın Türkiye ’ye giriş yaptığı yönündeki ihbarı araştırıyor.
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, bu araçlardan ikisinin Türk plakalı, diğerinin ise Suriye plakalı olduğu belirlendi. Türk plakalı araçlardan birisinin ise Şanlıurfa plakalı olduğu tespit edildi. Araçların Hatay Cilvegözü veya Şanlıurfa Ceylanpınar sınır kapılarından giriş yapmış olabileceği ihtimali değerlendiriliyor. Güvenlik birimleri belirlenen plakaların sahte olup olmadığını araştırdığı ancak şu ana kadar net bir sonuca ulaşamadığı öğrenildi.
Bomba yüklü araçların Türkiye’de Reyhanlı’dan daha büyük saldırı gerçekleştireceği üzerinde duran güvenlik kaynakları bununla ilgili tüm birimleri uyardı. Bu çerçevede belirlenen plakalı araçların kontrolü için şehir dışında özel kontrol yapılması istendi.
Bu arada Adana’da gözaltına alınan El Nusra Cephesi’ne üye oldukları iddia edilen 12 kişinin evinde bulunan iki kilogram sarin gazı ile ilgili soru işaretleri de devam ediyor. Gözaltındakilerin sorgularında ellerindeki malzemeleri öncelikli olarak Suriye’de çatışma bölgelerine götürecekleri yönünde bilgi verdiği ifade ediliyor. 


El Nusra Cephesi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınan 12
şüpheliden sorguları tamamlanan ve dün mahkemeye çıkartılan
5 kişi dün serbest bırakıldı. 

Sarin gazı nedir?

Sarin, renksiz ve kokusuz bir tür sinir gazı olarak biliniyor. 1938’de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulundu. Vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felce yol açıyor. Çok küçük bir damlası bile insanı öldürmeye yetiyor. 1991’de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alındı. Sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993’te Kimyasal Silahlar Konvensiyonu tarafından da yasaklandı.