Sarısülük davasında polis 'engel' tanımadı

Sarısülük davasında polis 'engel' tanımadı
Sarısülük davasında polis 'engel' tanımadı
Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin dava sonrası polis, aralarında engellilerin de bulunduğu gruba gazla müdahale etti. 18 kişi gözaltına alındı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi
MEHMET BİLBER / Arşivi

Gezi eylemlerine destek amacıyla 1 Haziran’da Ankara ’da yapılan eylemde Ethem Sarısülük, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Sanık polis Ahmet Şahbaz hakkında ‘meşru savunma sınırının aşılması suretiyle adam öldürme’ suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması ise dün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Şanlıurfa’ya atanan sanık polisin ifadesinin video konferans sistemiyle alınmasına karar verdi. Duruşmanın ardından çıkan olaylarda 18 kişi gözaltına alındı.
Bomba araması yapıldı
Duruşma başlamadan önce mahkeme başkanın Affak İlleez’in talimatıyla duruşma salonunda, köpeklerle bomba araması yapıldı. Ayrıca mahkemenin talebiyle duruşmada jandarma ekipleri koruma görevi yaptı.
Duruşmayı, Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ile Hatay’daki eylemlerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert de şikâyetçi bölümünde birlikte izledi. Duruşmanın başında mahkeme başkanı, duruşmanın kapalı yapılacağını açıkladı. Ancak tepkiler üzerine duruşmanın kapalı yapılması kararından dönüldü.
Tartışma yaşandı Duruşmanın başlamasıyla birlikte sanık avukatları, müvekkillerinin Şanlıurfa’ya atandığı, bu nedenle ifadesinin video konferans yönetimiyle alınması konusunda talepte bulundu. Duruşma boyunca Sarısülük’ün ailesinin avukatları ile mahkeme başkanı arasında zaman zaman sert diyaloglar yaşandı. Avukatların eleştirileri üzerine Başkan İlleez, “Hepimiz adil bir yargılama yapmak istiyoruz. Ayrımcılık yapmıyoruz” yanıtını verdi. Mustafa Sarısülük’ün “Ne için buradasınız” sorusuna Başkan İlleez “Kardeşinizin katiline ne ceza verilecekse onu vermeye çalışıyoruz” karşılığını verdi.
‘Katili görmeye geldim’
Sarısülük ailesinin avukatları, ilk duruşmaya peruk ve takma kaşla gelen sanığın ikinci duruşmaya getirilmemesine tepki göstererek, hakkında tutuklama kararı verilmesini istedi. Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük de mahkeme heyetine yönelik “Ben Ethem’in annesiyim, katilin yüzünü görmeye geldim, sizin değil” diyerek tepki gösterdi. Müşteki avukatlarının, sanığın tutuklanması talebi ve ifadesinin video konferans sistemi ile alınması konusunda görüşü sorulan Duruşma Savcısı Mustafa Şahin, “İddianame okunmayacak mıydı, talep mi var” şeklindeki değerlendirmesi tepki çekti.
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Şahbaz’ın tutuklanması talebini reddederken, ifadesinin de bir sonraki duruşmada video konferans sistemiyle alınmasını kararlaştırdı.
Duruşma sonrası müdahale
Mahkemenin kararlarına tepki olarak, salonda “Ethem yoldaş ölümsüzdür” şeklinde sloganlar atıldı. Mahkemenin sanık polisi tutuklama talebini reddetmesi ve sanığın telekonferans sistemiyle ifadesinin alınması şeklindeki kararı adliye binasının önünde bekleyen gruplarca tepkiyle karşılandı. Tepki olarak bazı eylemcilerin adliye kapısına vurmaya başlaması üzerine polis yoğun biber gazı ve tazyikli suyla guruba müdahale etti.
Müdahale sırasında bazı kişiler yaralandı. 18 kişi de gözaltına alındı. Sarısülük’ün vurulduğu yerde tekrar bir araya gelen grup adına konuşan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel “Buradan bir adalet çıkmayacağını biliyoruz” dedi.