Sarısülük'ü vuran polis Şahbaz: Annesine ceza verilsin

Sarısülük'ü vuran polis Şahbaz: Annesine ceza verilsin
Sarısülük'ü vuran polis Şahbaz: Annesine ceza verilsin
Gezi eylemleri sırasında polis kurşunuyla hayatını Ethem Sarısülük'ün annesi ve kardeşlerinin, "yaralama" ve "hakaret" suçlamasıyla yargılandığı davada verilen beraat kararına, şikayetçi polis Ahmet Şahbaz avukatları aracılığıyla itiraz etti. İtiraz başvurusunda Sarısülük ailesi için verilen beraat kararının bozulması istenildi.

RADİKAL - Gezi eylemleri sırasında polis kurşunuyla hayatını Ethem Sarısülük’ün öldürülmesine ilişkin Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 23  Eylül 2013 tarihinde yapılan duruşması sırasında olaylar çıkmıştı.  Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi, kardeşleri Mustafa, Cem ve İkrar Sarısülük’ün, polis Ahmet Şahbaz’ı darp ettikleri ve mahkeme heyetine yönelik hakaretlerde bulunduğu gerekçesiyle dava açılmıştı. Hazırlanan iddianamede, Sarısülük ailesinin üyeleri hakkında “yaralama” ve “hakaret” suçlaması yapılmıştı.

BERAAT ETMİŞLERDİ

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük’ün annesi ve kardeşlerinin beraatına karar verilmişti. Sarısülük’ü öldürme suçundan cezaevinde bulunan polis Ahmet Şahbaz avukatları aracılığıyla verilen karara itiraz etti.

CEZA VERİN

Kararın bozulması talep edilen dilekçede şöyle denildi: “Yerel mahkemece verilen karar yanlıştır. Sanıkların cezalandırılması için her türlü maddi ve somut delil şüpheye zerre yer bırakmayacak kadar açık olduğu halde verilen beraat kararının hukukla ilgisi yoktur. Mahkumiyet kararı verilmesi gerekirken verilen beraat kararı açıkça hukuka aykırıdır. Kararın bozulması gerekmektedir.”