Sarıyer'de ölümlü kaza yapan şoföre tutuklama istemi

Sarıyer'de ölümlü kaza yapan şoföre tutuklama istemi
Sarıyer'de ölümlü kaza yapan şoföre tutuklama istemi
Tarabyaüstü'nde 2 kadının öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı kaza nedeniyle tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen halk otobüsünün sürücüsü Fikret Gülbahar, "haftada iki gün karakolda imza atmak" şartıyla serbest bırakıldı.

RADİKAL - Sarıyer'de 2 kadının hayatını kaybettiği kaza nedeniyle tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen otobüs sürücüsü Fikret Gülbahar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Dün meydana gelen ve iki kişinin ölümü, 8 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan kazanın esrarını ise bilirkişi raporu çözecek.

Sarıyer'de 2 kadının hayatını kaybettiği, 8 kişinin de yaralandığı kaza nedeniyle tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen halk otobüsünün sürücüsü Fikret Gülbahar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Otobüs sürücüsü Fikret Gülbahar, Tarabya Polis Karakolu'ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Gülbahar, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdi.

Fikret Gülbahar, savcılık tarafından, "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçlamasıyla, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulanan Fikret Gülbahar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sürücü, haftada iki gün karakola giderek imza atacak. Gülbahar hakkında ayrıca yurtdışı çıkış yasağı da konuldu.

"GAZ PEDALI TAKILI KALDI"

Gülbahar'ın, mahkemede verdiği ifadesinde, "gaz pedalının takılı kalması nedeniyle aracı durduramadığını ve ilk çarpışma anından sonra camlar kırıldığı için hiçbir şey göremediğini, her şeyin birkaç saniye içinde olup bittiğini" söylediği öğrenildi.

Öte yandan, kazanın otobüsteki teknik bir arızadan meydana gelip gelmediği konusunun da incelendiği belirtildi.

İKİ KADIN BİRLİKTE UĞURLANDI


Kazada otobüsün altında kalarak yaşamını yitiren 2 kadın İstanbul'da gözyaşları arasında toprağa verildi. 20 yıllık arkadaş olan Sevim Paralı (59) ile Gülfüriye Düzgün (48) için Tarabyaüstü Cumhuriyet Mahallesi Merkez Cami'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenazeler yan yana konulurken, Paralı için taziyeleri babası Cemil ile oğlu Ceyhan Paralı, Düzgün için eşi Hüseyin Düzgün kabul etti. Törene, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, kazada ölen kadınların yakınları ve vatandaşlar katıldı.

CENAZEYE BASTONUYLA UZANAN YAŞLI KADIN YANINDAKİLERİ AĞLATTI

Cenaze töreni sırasında kardeşinin kızı olan Sevim Paralı'nın tabutuna sarılarak ağlayan 90 yaşındaki Şerife Paralı'nın, cenaze aracına konulduğunda tabuta dokunmak için gösterdiği gayret yanındakileri gözyaşına boğdu. Tabuta uzanamayan yaşlı kadın elindeki bastonu uzatarak uzun uzun yeğeninin tabutunu sevdi. Kadın ağlarken, "Bizi bırakıp nereye gidiyorsun, kardeşimi yalnız bıraktın" diyerek ağıt yaktı.

OTOBÜSLERİN BAKIMI İYİ YAPILMALI

Törene katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, olayın üzücü bir kaza olduğunu belirterek, "Şoför dünkü ifadesinde, 'Ben frene bastım ama araç gaz yedi' diyor. Teknik bir hata olduğunu işaret ediyor. Bugün aldığımız son bilgide aracın teknik incelemeye alındığı yönünde. Tahmin ediyorum ki öyle bir sıkıntı var. İstanbul'da benzer kazalar sıkça yaşanmaya başlandı. Otobüslerin bakımlarının iyi yapılması ve çok daha dikkatli incelenmesi gerekiyor" diye konuştu.
İkindi vakti kılınan namazın ardından, gözyaşları arasında cenaze aracına konulan Paralı'nın cenazesi Feriköy Mezarlığı'nda, Düzgün'ün cenazesi de Kireçburnu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
DHA-Özkan ARSLAN