Şark cephesinde yeni bir şey yok


Sayısalda Ankara birinci, Denizli ikinci, Eskişehir üçüncü oldu. Sözelde sıralama: Kırşehir, Denizli ve Karaman. Eşit ağırlık: Denizli, Karaman ve Kırşehir. Hakkâri, Şırnak ve Ardahan, 2003'ten beri olduğu gibi yine son üç sırayı paylaştı.

ANKARA - 1 milyon 615 bin kişinin heyecanla beklediği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları açıklandı. Yedi puan türünden toplam 27 şampiyon çıkarken bunlardan 21'i Sayısal-1, Sözel-1, Eşit Ağırlık-1 puan türlerinde birinciliği kazandı. Sınavı kazanan öğrencilerin tercih yapma işlemleri 23 Temmuz'da başlayacak.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre sayısal puan türünde Ankara ilk sırayı aldı. Başkenti Denizli, Eskişehir, Yalova ve Karaman takip etti. Sözel'de Kırşehir birinci olurken, bu kenti Denizli, Karaman, Yalova ve Osmaniye izledi. Eşit Ağırlıklı puan türündeyse sıralama şöyle oluştu: Denizli, Karaman, Kırşehir, Ankara ve Yalova. 160 ve üstünde puan alan iller sıralamasında da Kırşehir, Yalova, Denizli, Karaman ve Konya en başarılı iller olarak belirlendi. Sınavda en başarısız üç il ise değişmedi. 2003'ten beri en sonda yer alan Hakkâri, Şırnak ve Ardahan'ın kaderi değişmedi. Pazartesi günü sonuçları açıklanan Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda da Hakkâri 81'inci, Şırnak 80'inci, Ardahan 79. sırada yer almıştı.
Kızlar daha başarılı
ÖSS'ye girenlerin yüzde 43.65'ini kız adaylar, yüzde 56.35'ini erkekler oluşturdu. Sınavda kız adayların yüzde 85.12'si, erkek adayların ise yüzde 76.63'ü 160 ve üstünde puan aldı, kızların yüzde 68'i, erkek adayların yüzde 59'u 185 puanı geçti.

* * * * *
Yedi puan türünde 27 birinci
Sınavda 27 birinci çıkarken Sayısal-1, Eşit Ağırlık-1 ve Sözel-1'de21 kişi testlerdeki tüm soruları doğru yanıtlayarak şampiyonluğu paylaştı.
Sayısal-2 puan türü: Yücel Nalbantoğlu (Robert Lis.), Ceren Durmaz (Ödemiş H. Uçaçelik Anadolu Lis.)
Eşit Ağırlık-2 puan türü: Fatih Karataş (Bursa Nilüfer Fen Lis.),
Sözel-2 puan türü: Çağrı Sert (Galatasaray Lisesi)
Yabancı Dil Sınavı İngilizce: Ege Sinan Torun (Üsküdar Amerikan Lisesi), Yücel Nalbantoğlu (Robert Lisesi) Almanca: Efe Okur (İstanbul Özel Alman Lisesi), Fransızca: Çağrı Sert (Galatasaray Lisesi).
Sayısal-1, Sözel-1, Eşit Ağırlık-1 türü: Aysun Tokuzun (Adana Fen Lis.), Burçak Aydın (Ank. Fen Lis.),Melike Ezerbolat (Ank. Gazi And. Lis.), Musab Medeni Zorlu (Ank. Öz. Samanyolu Erk.L.), Mehmet Özgeyik (Antalya Anadolu Lis.), Zeynel Harun Alioğulları (Balıkesir Özel Fırat Lis.), Serhat Varolgüneş (Diyarbakır Özel Yeni Ortadoğu Lis.), Halil Göker Uluş (Isparta Süleyman Demirel Fen Lis.), Abdurrahim Soğanlı (İst. Atatürk Fen Lis.), Elçin Engin (İst. Atatürk Fen Lis.), Elif Lale Alpar (Robert Lis.), Yiğit Karayiğit (Robert Lis.), Deniz Can Aliş (Beşiktaş Sakıp Sabancı And. Lis.), Şafak Mirioğlu (İst. Üsküdar H. Ani Sözen And. Lis.), Faruk Pekgül (İzm. Fen Lis.), Hayrullah M. Şahinkoç (İzm. Özel Yamanlar Fen L.), Safa Özgür Akçalı (Kayseri Fen Lis.), Çağlar İvriz (Konya Meram And. Lis.), Hamza Kazancı (Samsun Özel Feza Fen Lis.), Uğur Gülper (Şanlıurfa Özel Murat Fen Lis.), Mahmut Muhsin Yılmaz (Osmaniye TOBB Fen Lis.).

* * * * *
'300 Aysun'un ailesi mutlu
Manav Ekrem Tokkuzun kızının başarısını tezgâh başında öğrendi.
FOTOĞRAF: BÜNYAMİN YIL / DHA


Birincilerden Adana Fen Lisesi öğrencisi Aysun Tokkuzun'un babası 64 yaşındaki Ekrem Tokkuzun, kızının şampiyonluğunu Kocazevir Perakende Sebze Hali'nde işlettiği manav tezgâhının başında öğrendi. Sevinçten gözleri dolan 50 yıllık manav Ekrem Tokkuzun, "Kızımla gurur duyuyorum. Kızımın okuldaki lakabı '300 Aysun'muş. Okuldaki yıllığında da böyle yazmışlar. Kızım girdiği sınavlardan hep tam puan aldığı için arkadaşları böyle diyormuş. Sınavdan sonra eve geldiğinde de televizyondan cevapları öğrenince 'Babacığım yine 300 aldım' deyip boynuma sarıldı" dedi. '300 Aysun ise sınav sonuçlarını gittiği dershane tarafından götürüldüğü İstanbul'da öğrendi. Aysun telefon açarak sevincini ailesiye paylaştı. (Radikal, dha)Milli Eğitimsizlik
"Eğitim şart!" (Herhangi bir Türk büyüğü)
"47 bin çocuk sıfır alıyorsa, sürekli aynı üç il sonuncu çıkıyorsa, önce eğiticilerin eğitilmesi şart!" (D. Dumrul)