Şarkıcı Çelik 'Ergenekon'da ifade verdi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Dost tarikatı lideri olduğu iddia edilen İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'in öldürülmesine ilişkin davada tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Şarkıcı Çelik Erişçi, bugün adliyeye geldiYaklaşık 2 saat adliyede kalan Erişçi, adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yarın görülecek duruşmaya Bakü'deki işlerinden dolayı katılamayacağını söyleyen Çelik, bu nedenle bir gün önce gelip ifade verdiğini söyledi. Çelik, Ergenekon savcılarına gelen imzasız ihbar e-mailiyle ilgili soru sorduklarını belirterek, "Biz de o sordukları bilgilere ve sayın hakime cevap verdik. O kadar başka bir şey yok. Bilgime başvurulması söylendi. O bilgilerin detaylı sorularını sordular. Hatırlayabildiğim, işte 29 Ekim'de konser vermiştim. Galiba Ankara'da hatırlamıyorum. O tip bilgileri sordular. Böyle bir konser vermişsiniz diye" dedi.

"TARİKAT ÜYESİ DEĞİLİM"

Gazetecilerin "İhsan Güven cinayeti ve Hasan Atilla Uğur'la ilgili sorular soruldu mu?" sorusuna Çelik, "Yani özellikle benim çok üstünde durduğum, herkesin çok bilmesini istediğim şey, altını çizerek durduğum şey şu: İhsan Güven, Atatürk ilkelerine bağlı emekli bir binbaşıdır. Benim kendisiyle tanışmamda bu sebepledir. Görüş birliğimiz, dostluğumuz bundan ibarettir. Bunun dışında kamuoyuna yansımış olan her şey çok kesin bir şekilde yanlıştır. İhsan Güven kesin olarak bir tarikat lideri değildir" diye yanıt verdi. Tarikat üyesi olmadığını ifade eden Çelik, "Benim söylemek istediklerim bunlardı. Zaten altını çizerek benim ifademde başvurduğum şeyler bunlardı. Onun dışında sordukları her şeye zaten benim çok uzağımda olan şeyler olduğunu ve iddiaların, özellikle imzasız ihbar mailinde olan şeylerin hepsinin çok saçma sapan şeyler olduğunu söyledim" diye konuştu. Çelik, "İhbar mailinde ne vardı?" sorusunu "Valla ne varsa hepsi saçma sapandı” şeklinde cevapladı. Gazetecilerin "Ergenekon'la ilgili bir şey sordular mı?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

ERGENEKON SANIĞI ÜMİT SAYIN DA DİNLENECEK

İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir klasör evrak ve 9 klasör raporu mahkemeye gönderdiği belirtilmişti. Savcı Zekeriya Öz imzası ile mahkemeye yazı yazıldığı ve gönderilen rapor ve yazıda İhsan Güven cinayeti ile ilgili 17 madde sıralandığı ifade edilmişti. Mahkeme, sonuç olarak Ergun Poyraz, Çelik Erişçi, Habib Ümit Sayın ve Ayşe Ersoy'un dinlenilerek cinayetin aydınlığı kavuşturulmasının talep edildiğini kaydederek belirtilen kişilerin mahkeme huzurunda dinlenmesi ve çelişkinin giderilmesi, bu açıdan dosyanın tamamının yeniden değerlendirilmesi gerektiği, akabinde ifadelerin değerlendirilmek üzere savcılığa gönderilmesinin istendiğini tutanağa geçirmişti. Mahkeme de, Savcı Zekeriya Öz'ün talebini kabul ederek, Ergenekon davası sanıklarından Habip Ümit Sayın ve Ergün Poyraz ile Çelik Erişçi ve Ayşe Ersoy'un tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.(dha)