Şarkıların savurduğu yer

Seyyan hanımın 'Mazi Kalbimde Bir Yaradır'ını söyleyecekti. Tam bir Seyyan hanım olmuştu sahnede. Anlatmıyor, yaşıyordu sanki: "1970'lerin sonunda sahneye son kez çıktığında seyircilere 'Biz şimdiki sanatçılar gibi sahneye çıktığımızda elimizi kolumuzu sallamazdık.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Seyyan hanımın 'Mazi Kalbimde Bir Yaradır'ını söyleyecekti. Tam bir Seyyan hanım olmuştu sahnede. Anlatmıyor, yaşıyordu sanki: "1970'lerin sonunda sahneye son kez çıktığında seyircilere 'Biz şimdiki sanatçılar gibi sahneye çıktığımızda elimizi kolumuzu sallamazdık. Mum gibi durur, şarkımızı söyler, alkışımızı alır ve annemizle eve giderdik' demişti. Şimdiki şarkıcılara kendi farkını çok güzel anlatmıştı.
Sonra Denizkızı Eftalya oluyordu. Şarkılarını babasıyla birlikte Büyükdere'de kıyıdan açılıp söyleyen, sesi denizin iki yakasından da duyulan, bu yüzden İstanbulluların adının başına 'Denizkızı'nı ekledikleri Eftalya Sadi hanım yani...
Bir zamanlar çok ünlüydü
Sonra sıra Mürşide hanıma gelirdi: "Kocasının hediye ettiği ut, şark hizmetine giderken trende kırılıyor. Mürşide hanım dinlendikten sonra handa udunun kırıldığını görüyor ve katıla katıla ağlıyor. Bu hikâyeyi anlatırken müziğe olan bağlılığı beni çok etkiliyor. Mürşide hanım sahneye çıkmayı bıraktığı için çocukları onun eskiden şarkıcılık yaptığını bilmiyor. Nesrin Sipahi evlerine gelince çok seviniyorlar, halbuki anneleri seneler önce ondan çok daha ünlüymüş."
Sonra 'Şeyh Bedrettin'de sahneye çıkıyor. Tuncel Kurtiz'le. Mustafa Avkıran'ın 'Aşura' oyununda Anadolu topraklarında doğmuş 13 ayrı dilde şarkı söylüyor. Bandırma Cezaevi'nde mahkûmların gözlerini Anadolu ezgileriyle yıkıyor. Geçtiğimiz gün de son albümü 'İlahiler ve Nefesler' yayımlanıyor 10 yıl yaşadığı Almanya'da.
İlk şarkılar gurbetçilere
Arayışları bitmeyen, aynı anda beş-altı projenin birden peşinden koşan, yaşamında ilk kez 27 yaşında sahneye çıkan Sema'nın yolculuğu, aslında Ankara'da bir memur ailenin çocuğu olarak başlıyor.
Elinde tarak şarkı söylüyor Sema. Sesini konuklara duyurmak için son çaylarının bitmesini bekliyor. Konukların çoğunun eşi yurtdışında işçi. Gurbetçi yani. Söylediği ilk şarkı 'Gurbet O Kadar Acı ki Ne Varsa İçimde' oluyor. Şarkı söylerken annesinin konuklarının gözlerinin içine bakıyor, kim ağlıyor, kim ağlamıyor, diye. Sinir oluyor ağlamayanlara.
Memur babası için Sema 'okuyup adam olacak'tı: "Sahne sanatlarıyla ilgilenmem imkânsızdı. Zaten saat sekizden sonra eve girdiği vaki değildir. Memur bir ailenin kızı olarak daktilo kursuna gidiyorum. Liseyi bitirdiğim yıl Gazi Eğitim'i kazandım. Sonra Hacettepe Üniversitesi'nin kütüphanesine memur olarak girdim. Yeniden üniversite sınavına girip Dil Tarih'i kazandım. Milli Kütüphane'nin de Sanat Tarihi Bölümü'ne geçtim memur olarak. Aslında birkaç Sema var. Sağ omzumdaki Sema sahneye çıkmayı ister. Kafamdaki Sema beyin olarak ürkektir. Soldaki sema anarşisttir. Böyle bir üçlü içindeydim."
Dil Tarih mezunu bir memur olarak çalışırken 1980'den sonra kendisini ablasının yaşadığı Almanya'da bulur Sema.
O sırada Türkiye'den kaçanların çok hareketli bir cunta karşıtlığı eylemleri yürüttüğü alandır Almanya. Açlık grevleri, dayanışma eylemleri sürmektedir. Önce Türkiyeli kadın işçilerden bir koro kurar. Sonra Berlin'de bir grup kurarak Danimarka'ya, İsviçre'ye, Almanya'nın bütün şehirlerine konserlere gider. Artık sahnededir Sema. Yaşamını sürdürebilmek için de bulduğu her işte çalışmaktadır.
"Otistik bir çocuğa bakıyordum geçinmek için. Bu arada Almanca kurslarına gidiyorum, kalan zamanda da müzikle ilgili bütün atölye çalışmalarına katılmaya çabalıyorum. Aldığım bütün parayı atölyelere yatırıyorum. Ama müzik dünyam zenginleşiyor. Her hafta sonu bir şehirde konser veriyorum."
1990'ın başında ilk albümü çıkar Almanya'da; 'İstanbul'u Dinliyorum.'
Aslında pek bilmemektedir Sema İstanbul'u. İlkokulu ikincilikle bitirdiği için babasının armağanı 'İstanbul'daki hala yanına yolculuk'ta karşılaşır ilk kez İstanbul'la. İlk tepkisini günlüğüne, "Aman tanrım bu ne kadar çok su" diye yazar.
'İstanbul benim dünyam'
Yaşamının dönüm noktası Almanya' dan aldığı bir bursla üç aylığına İstanbul'a gelmesi olur. "Galata Köprüsü üzerinde durup, 'Biz Asya'da mıyız, yoksa Avrupa'da mı?' diye soracak kadar İstanbul cahiliyim. Ama ayrıldığım ülkeye 10 yıl sonra dönüp de biraz İstanbul'u yaşayınca 'Tamam' dedim, 'Burası benim dünyam. Ben burada kalacağım'. Artık yaşamımı Almanya'da yaşamamaya kurmuştum. Anladım ki benim ruhum buralıydı."
Tuncel Kurtiz'le 'Şeyh Bedrettin'i sahnelemeye başlar 1993 sonunda. Bir ayda Türkiye'nin 27 ilini dolaşır. Bu arada ikinci albümü 'Sihir' çıkar piyasaya. Ardından 'Şeyh Bedrettin Destanı.'
Almanya ile Türkiye arasında bir yolcudur artık Sema. Hatta bunlardan birinde Tuncel Kurtiz İstanbul'da havaalanında karşılar Sema'yı: "Bu arada Hasan Saltık' ın Kalan Müzik'i Seyyan hanımın taş plaklardaki şarkılarını temizleyip CD olarak yayımlamış. Yolda onu çalmaya başladı Tuncel Kurtiz. Bir ara o kadar yakın geldi ki o ses bana, ben söylüyorum zannettim. Oysa tangoları hiç sevmezdim. Tuncel 'Sen de söylesen ne güzel söylersin' dedi. Yani bir kez çomağı sokmuş oldu. Eve geldim, saatlerce dinledim.
Albümde fotoğrafları da var. Biri bana çok benziyor. Artık bu alanda da derinleşmeye başladım. İlk tangoyu bizde kadınların söylediğini öğreniyorum bu arada. 1940'lara kadar sürmüş bu. Hatta 1905'e kadar indim. Şamran hanım adlı Ermeni bir kadının söylediği tangoları da buldum. Cumhuriyet'le birlikte daha önce Beyaz Rus, Rum, Ermeni kadınların yanı sıra bir Türk kadın şarkıcı patlaması oluyor. İnanılmaz kaynak var bu konuda. Repertuvarımda bu türden 60'ı aşkın şarkı var."
Sesteki dünya
Şimdilerde Işıl Özgentürk'ün 'Sessizlik ve Sırdır Ötesi' adlı kitabından uyarlanan tiyatro oyununda sahnede tek başına şarkı söylemeye hazırlanıyor Sema. Çalışmanın adı da 'Aya Sunulmuştur'. Bu çalışmayla bütün birikimlerini bir potada eritmeyi, şimdiye kadar olan yelpazesindeki tüm tatları izleyiciye sunmayı hedefliyor.
Almanya'da yeni çıkan albümünün 'İlahiler ve Nefesler' adını taşımasının yanlış yorumlanmamasını istiyor. Müziğe, insanın yarattığı kültürün bir bütünü olarak bakıyor. Hatta, farklı inançlarda olanların bir arada yaşayabilirliğinin bir simgesi olarak 'İlahiler ve Nefesler'i kiliselerde, bender ve kilise orgu eşliğinde okumak istiyor.
"Benim yolum, bedenim, gözüm, elim şarkı" diyor Sema. "Şarkı söylemek, ses çıkarmak istiyorum. Ben kendi sesimde dünyayı görüyorum, dünyada kendi sesimi görüyorum."
Sema sesinden görünen dünyanın, dünyada görünen sesinin ardına takılmış. Şarkıların götürdüğü yere gidiyor, tıpkı yüreği gibi!


    http://www.radikal.com.tr/7407587407580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.