Sarkıntılığın sınırları çizildi

Evli bir kadının beline arkadan sarılıp boynunu, yüzünü, kollarını öpen ve göğsünü okşayan sanığa 'sarkıntılık'...

ANKARA - Evli bir kadının beline arkadan sarılıp boynunu, yüzünü, kollarını öpen ve göğsünü okşayan sanığa 'sarkıntılık' suçundan verilen ceza Yagrıtay'ca yeterli bulunmadı. Yargıtay bu fiilin 'ırza geçmeye eksik teşebbüs' suçunu oluşturduğunu bildirdi.
Uşak'ta gündüz saatlerinde meydana gelen olayda, müstakil evin mutfak kapısını açık gören sanık Ahmet, gizlice içeriye girerek o sırada çay pişirmekte olan M.'nin beline sarıldı. Sanık Ahmet, M.'nin boynunu, yüzünü ve kollarını öptü, göğüslerini okşadı. Ahmet, M.'nin sesi duyup gelenlerin yardımıyla yakalandı. Yapılan yargılama sonucunda Uşak Ağır Ceza Mahkemesi, sanığa sarkıntılık suçundan Türk Ceza Yasası'nda öngörülen cezanın alt sınırı olan 6 ay hapis cezası verdi.
Müdahil M. ve sanık Ahmet'in temyizi üzerine konu Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde ele alındı. Oybirliğiyle alınan bozma kararında suçun niteliği de değiştirilirken, sanığın eyleminin 'ırza geçmeye eksik teşebbüs' suçunu oluşturduğunu saptadı. Kararda, "Sanığın ... devamlılık gösteren ve bedeni teması da içeren bu eyleminin ırz ve namusa tasaddi niteliğinde bulunduğu gözetilmeden sarkıntılıktan yazılı şekilde ceza tayini bozmayı gerektirmiştir" denildi. Uşak Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararına uyarsa sanık bu kez 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.