Sarkisyan: Ankara adım atmazsa, gitmem

Türkiye-Ermenistan'ın yakınlaşması Azeri itirazıyla durgunluğa girerken, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Ankara'ya sert çıktı.Sarkisyan, Ankara ilişkileri düzeltme yönünde gerçek adımlar atmadıkça Türkiye’yi ziyaret davetini kabul etmeyeceğini söyledi.
Dünya Kupası eleme grubunda iki ülke milli takımlarının ilk maçını izlemek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eylülde Erivan’a tarihi ziyarette bulunmuştu. Ekimde Türkiye’de oynanacak ikinci maç için davete icabet edip etmeyeceği merakla beklenen Sarkisyan ise, dün “Daveti ancak önceden yapılmış anlaşmalar yerine getilirse, gerçek adımlar atılırsa kabul ederim. Türkiye’yi ancak sınırları yeniden açmışsak ve ambargonun kalkmasının eşiğine gelmişsek ziyaret ederim. Türk yetkililerden ziyaretin şartlarını yaratacak yapıcı adımları acilen bekliyoruz” dedi.
Nisanda Türkiye ile Ermenistan ilişkilerin normalleştirilmesi için yol haritası üzerinde anlaştıklarını duyurmuştu. Ancak Azerbaycan Devlet Bakanı İlham Aliyev’in Türkiye’nin ilişkileri normalleştirmek için Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgalinin bitmesi şartını koşmamasına kızarak Rusya ile yakınlaşmaya girmesi üzerine daha ileri adımlar atılamadı. (afp)