Sarkisyan'a Paris'te protesto

Sarkisyan'a Paris'te protesto
Sarkisyan'a Paris'te protesto

Türkiye?yle imzalanacak protokol nedeniyle diasporayı ikna turuna çıkan Ermeni Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paris?te Ermeni grupların protestosuyla karşılaştı. FOTOĞRAF: AFP

PARİS - Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ‘Ermeni açılımı’ dolayısıyla çıktığı diasporayı ikna turunun ilk durağı Paris’te sert gösterilerle karşılaştı.
Ermenistan’da Tükiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi için imzalanması beklenen iki protokolle eşzamanlı olarak Türkiye’deki milli futbol karşılaşması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetine icabet edip etmeyeceği merakla beklenen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın hükümeti kararlı görüntü sergilerken, diasporanın hışmına uğruyor. Erivan’daki üçlü koalisyon hükümetinin ortakları Cumhuriyetçi Parti, Müreffeh Ermenistan ve Hukukun Üstünlüğü Partisi dün “Süreci memnuniyetle karşılıyor ve tüm Ermenistan halkını, sosyal ve siyasi kuruluşları sürece tam destek vermeye çağırıyoruz” denilen bir açıklamayla protokollere güçlü destek verdi. Ancak Sarkisyan dünkü Paris durağında diasporanın protestolarına hedef oldu. Sokaklara dökülen onlarca Ermeni, ‘Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesine hayır’ sloganları attı. Göstericiler polisle çatıştı. Sokaklar hareketliyken, Sarkisyan da Ermeni kökenli ünlü Fransız şarkıcısı ve Ermenistan’ın BM’deki büyükelçisi Charles Aznavour’la Paris’te öğle yemeği yedi. 

Sıradaki durak ABD
Ermeni lideri Paris’ten ABD’ye geçip Los Angeles ve New York’taki Ermeni diasporasının liderleriyle buluşacak. Sarkisyan’ın sonraki durakları Lübnan’ın Beyrut ve Rusya’nın Rostov kentleri. Protokollerdeki ‘Ermeni soykırımının araştırılması için bir tarih komisyonu kurulması’na dair öneriyi diasporaya kabul ettirmek Sarkisyan’ı en çok terletmesi beklenen konu. (ap, afp)