Şarköy köyleri de kapkara

Bozcaada ve Gökçeada dışında, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde fırtına nedeniyle elektrikleri kesilen 12 köy de 10 gündür karanlıkta.

TEKİRDAĞ/HATAY - Bozcaada ve Gökçeada dışında, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde fırtına nedeniyle elektrikleri kesilen 12 köy de 10 gündür karanlıkta.
Hayatın 10 günden beri durduğunu söyleyen köylüler, "Bayramı kutlayacağız, suyumuz yok. Televizyon yok, telefon yok, su yok, elektrik yok. 10 gündür ilkel çağı yaşıyoruz" diye yakındı.
'Suriye kapakları açtı'
Suriye'den sonra Hatay'a ulaşan yağış, Asi Nehri'nin taşmasına neden oldu. Kırıkhan ve Reyhanlı ilçeleri yakınlarında nehir taşınca, Amik Ovası'nda binlerce dönüm ekili arazi su altında kaldı. Belen Geçidi'nden bakıldığında, Amik Ovası'nın yarısından fazla bölümünün sular altında kaldığı görülebiliyor.
Ekili arazilerde tekneyle zarar tespiti yapmaya çalışan çiftçiler, Suriye'deki barajların kapaklarının açılması nedeniyle nehrin taştığını öne sürerek şunları söyledi: "Hemen her yıl aynı tehlikeyi taşıyoruz. Geçen yıl da başımıza geldi. Ektiğimiz buğday artık işe yaramaz. En az 100 bin dönüm arazi zarar gördü. Zararımız da ödenmiyor" diye isyan etti.
İki metre de yetmedi
Daha önce de sel altında kaldığı için iki metre yükseltilen inşaat halindeki Hatay Havaalanı pisti de taşkından etkilendi.
(dha, aa)