Sarp Kuray müebbet aldı

'16 Haziran Hareketi' örgütünün kurucusu ve yöneticisi olmak, örgüt adına 1986-1990 yılları arasında gerçekleştirilen 30 eylemin talimatını vermekle suçlanan Sarp Kuray...

İSTANBUL - '16 Haziran Hareketi' örgütünün kurucusu ve yöneticisi olmak, örgüt adına 1986-1990 yılları arasında gerçekleştirilen 30 eylemin talimatını vermekle suçlanan Sarp Kuray, daha önce Yargıtay'ca iki kez bozulan davada ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Kuray katılmadı. Mahkeme heyetine 18 sayfalık savunma dilekçesi veren Kuray'ın avukatı Gürsel Meriç, müvekkilinin beraatını istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Kuray'ı kurucusu ve yöneticisi olduğu 16 Haziran Hareketi adlı örgütün Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı zorla değiştirip yerine Marksist-Leninist ilkeye dayalı bir sistem getirmek amacına yönelik olarak öldürme, yaralama ve bombalama gibi 30 ayrı eylemin talimatını verdiği gerekçesiyle müebbet hapse çarptırdı.
İlk davada ceza almamıştı
Kuray hakkında idam cezası istemiyle açılan davaya bakan İstanbul 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), kendisi teslim olan ve örgüte ilişkin itiraflarda bulunan Kuray'a TCK'nın 170. maddesi uyarınca ceza vermemişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise Kuray'ın cezalandırılması gerektiğini belirterek, bu kararı 'esastan' bozmuştu.
Bunun üzerine tekrar İstanbul 1 No'lu DGM'de yargılanan Kuray, bu kez 16 Haziran Hareketi örgütü yöneticisi olduğu' gerekçesiyle 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay 9 Ceza Dairesi, mahkûmiyet kararını 'usulden' bozmuştu. Yargılamayı yapan aynı mahkeme, Kuray'ı bu kez 12.5 yıl hapis cezasına çarptırmış, ancak Yargıtay, TCK'nın 'Anayasa'yı zorla değiştirmeye teşebbüs' suçunu düzenleyen 146. maddesine göre hüküm kurulması gerektiğini belirtip kararı yine bozmuştu. Kuray, 1993'te döndüğü Türkiye'de iki ay hapis yatmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7674977674970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.