Sarp Kuray, 'müebbet' için teslim oldu

Sarp Kuray, 'müebbet' için teslim oldu
Sarp Kuray, 'müebbet' için teslim oldu

?Yasadışı örgüt kurup yönetmek?le suçlanan Sarp Kuray, dostlarıyla vedalaştıktan sonra teslim oldu.

ANKARA - 1968 hareketinin önde gelen isimlerinden Sarp Kuray, yasadışı ‘16 Haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği’ gerekçesiyle çarptırıldığı müebbet hapis cezasının infazı için teslim oldu.
Ankara Sanat Tiyatrosu’nda basın açıklaması yapan Sarp Kuray, 68 kuşağından biri olarak, ‘sermaye ve emek çelişkisinden değil, halkın arasından geldiğini’ söyledi. 68 kuşağının en büyük özelliğinin ‘ciddi ve tutkun kardeşlik’ olduğunu ifade eden Kuray, 70’lerden sonra bu kardeşlik ruhunun zedelenmeye başladığını ve devrimcilerin kendilerine şablon aramaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kuray, “Sovyetçilik, Maoculuk tartışmaları yaşandı. Kendi ülkemiz gerçeğine bakmaksızın, şablonculukla uğraşarak bölündük. Bunun en büyük zararı kardeşliğimize oldu” dedi. Yargılanma sürecine ilişkin de konuşan Sarp Kuray, üzerine atılı suçları tek başına işlemesinin mümkün olmadığını ancak yıllardır tek başına yargılandığını söyledi.

‘Dışarıya devrimci çıkacağım’
Kuray, daha sonra arkadaşlarına veda ederek, ‘kaç yaşında çıkarsa çıksın, devrimci çıkacağını, çıkamazsa da devrimci yüreğinin dışarıdakilerle birlikte atacağını’ söyledi. Sarp Kuray, konuşmasını ‘1969 subay bildirisi’nin son kıtalarını okuyarak bitirdi. Daha sonra yakınları ve arkadaşlarıyla vedalaşan Kuray, tiyatronun kapısında bekleyen polislere teslim oldu. Açıklama öncesinde arkadaşları ile fotoğraf çektiren Kuray’ın neşeli olduğu görüldü. Daha sonra polis eşliğinde Ankara Adalet Sarayı’na sevk edilen Kuray, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Emniyet’e ait otomobille cezaevine götürüldü. Kuray’ın  yedi buçuk yıllık hapis cezası olduğu belirtildi. (Radikal)