Sarraf parayı böyle aklamış

Sarraf parayı böyle aklamış
Sarraf parayı böyle aklamış
Rusya merkezli ağın deşifre olmasından sonra Sarraf'ın bir bakan ve müdür sayesinde Halkbank'ı kullandığı ileri sürüldü.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

 Salı günü başlayan ve Türkiye ’yi sarsan yolsuzluk, rüşvet ve karapara operasyonunda soruşturmayı yürüten savcılığın hazırladığı dosyada Rıza Sarraf’ın karapara aklama yöntemleri şemalarla anlatıldı. İlk başta Rusya odaklı sistemle karapara akladığını ileri süren savcılık, bu yönetimin deşifre edilmesinin üzerine Halkbank üzerinden yeni bir karapara aklama yöntemi geliştirildiğini belirledi. Dosyada Sarraf’ın milyarlarca dolarlık şüpheli işlem yaparken Halkbank’ı kullanmak için Bakan A. ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile ilişki geliştirildiğine işaret edildi. Bu nedenle Sarraf’ın Bakan A.’ya 103, Aslan’a 16 milyon TL rüşvet verdiği ileri sürüldü.

Eski sistem nasıl işledi?

Şüpheliler, 2003’ten itibaren A.G., E.B. ve V.B. isimli şahıslar üzerine kurulan 10 farklı paravan firma adına banka hesapları açtırdı.
Bu banka hesaplarına, sistemli ve sürekli şekilde gerçekte olmadığı halde bir ihracat faaliyeti gibiymiş gibi sahte evrak düzenlenerek yurtdışından yüklü miktarda döviz havalesi yapıldı.
Bu kapsamda gümrük beyannamesi ve fatura düzenleyerek ilgili bankalardan döviz satım belgeleri temin edip havaleyi fiziki olarak çektiler.
Bu paralar kuryeler aracılığıyla Atatürk Havalimanı’ndan fiziki olarak Rusya’ya gönderildi. Bu rakam günde 1-10 milyon dolar arasında değişti.
Şüpheliler % 0,3-0,4 oranında komisyon aldı.

Yeni sistem nasıl işliyor?

Şüpheliler Çin’de paravan firma kurdular.
Bu firmalar adına açtıkları banka hesaplarına, İran ’daki bankalardan ihracat ödemesiymiş gibi havale yaptılar ve bu işlemler için sahte evrak düzenlediler. Çin’e gelen paraları bekletmeden Türkiye’de kurdukları paravan veya gerçek firmaların hesabına ihracat ödemesi olarak gönderdiler.
İran’a göndermek üzere altına dönüştürecekleri paralarla ilgili gerçek firmaların Halk Bankası’ndaki hesaplarını kullandılar. Döviz olarak fiziken İran’a çıkartılacak paralar ile ilgili diğer bankaları kullandılar.
Toplanan külçe altın ve nakit paraları kuryeler aracılığıyla havalimanından İran’a veya İran’a göndermek üzere Dubai’ye fiziki olarak yolladılar.
Halk Bankası’nı kullandıkları işlemlerde de Dubai-İran-Türkiye üçgeninde gerçekte olmayan gıda vb. ihracat belgelerini kullandılar.


  http://www.radikal.com.tr/116709011670908

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  At izi it izine karıştı - doğrucubaşı

  Bu 87 milyar euro işini açıklığa kavuşturmak lazım. bu para İrandan alınan petrol/doğalgazın bedeli. Amerikan ambargosu nedeniyle bu iş dolambaçlı yollardan yapılmış. yoksa kimsenin 87 milyar euro gibi devasa bir parayı iç ettiği yok. Cemaat medyası kasten böyle bir algı oluşturuyor. bugünkü Zaman gazetesinin ilk sayfasında 87 milyar euro kara para aklandı diyor. Aynı gazetenin iç sayfalarında Turhan Bozkurt, köşe yazısında bu paranın petrol/doğalgaz parası olduğunu, ancak bu para trafiğinde bazılarının özetle nemalandığını iddia ediyor. Madem bu iş böyle, niye ilk sayfada karapara diyor Zaman Gazetesi. Çünkü amaç başka. Amerikan ambargosunu delip ucuza gaz almaya çalışırsan ödediğin para da kara para olur birilerinin gözünde. Son olarak, bazılarının bu operasyonun hükümetin işini bitireceğini düşünerek heveslenmeleri ilginç. hükümetin işini bitirmeyi planlayan cemaat bunu başarırsa hükümetin sahip olduğundan daha büyük bir güce sahip olacaktır. unutmayın ki, ergenekon savaşlarının baş cengaveri bu güçtü...

  hmmmm - caligari

  Olay Rusya'da geçiyor.

  sarraf parayı böyle aklamış hk. - runekson

  halk bankası genel müdürü Süleyman soylu başbakanın imamhatipten sınıf arkadaşı onu bu göreve getiren de başbakanın kendisidir.bu işlerin başbakanın haberi olmadan yürümesi mümkün değildir,yargının alt kademe piyonlarla uğraşması yerine 1 numaranın ele alınması gerektiğini düşünüyoruz.1 numara halen hiç bir şey olmamış gibi açılışlar yapıyor mikrofonlar önüne çıkıp topluma dinden peygamberden bahsediyor ahlak dersleri veriyor, devletin içinde ayrı bir devlet olduğundan bahsediyor tehditler savuruyor,korkan insan tehdit eder,başbakanda şu an bunu yapıyor. toplumda kuzu kuzu dinliyor.tam bir komedi devam ediyor bu suskun halk bunları deftere yazıyor birgün harekete geçerse bu canbazların işi kötü diye düşünüyoruz.

  Gılgameş ne diyor? - energon

  Kendimize neden bu restoranda yemek zorundayım diye sormamız gerekliymiş. Ancak restoran da Türkiye'ymiş. İltica mı edelim ne kastediliyor anlamadım.

  Hırsızlığın anatomisi - temelispanyolca

  Yolsuzluk miktarı:87 milyar EURO====118 milyar DOLAR......2012 Milli gelirimiz 789 milyar DOLAR... Milli gelirin %14'ü.....Ülkede 3 milyon memur var ortalama 3.000 lira maaş alsa bu memurlar, bir yıl boyunca tüm memur maaşı 108 milyar dolar....ülkede 11 milyon işçi var aylık ortalama 1.500 lira kazandıkları varsayımında 198 milyar DOLAR....

  Akla ziyan... - dr aluci

  Bu kafa insani amaçlar için böyle çalışmazdı eminim....para,para,para......

  Herkes hesap vermelidir - stoll

  Avanta yoluyla milyon dolarlari cebe indirenler hesap vermelidir.ultra Türk milliyetcisi ebru gündes türkiyenin altinin oyulmasina neden tepki vermiyor.bu kirli islerin tanigidir.Bu tür insanlari TV programlarindan uzaklastirmak gerekir.bunlar ben kürtce bir sarki okuyacagim diyen Ahmet kayaya dünyayi dar ettiler.bes kurusa muhtac ettiler.ebru gündesin kocasinin tüm islerinden mutlaka haberi vardir ve suc ortagidir.o milyonluk hediyeleri alirken degirmenin suyu nereden geliyor diye sormaliydi.vatani soyun sonrada ben milliyetciyim deyip ortalkta dolasin ohhh ne ala...