Sarraf'ın rüşvet ağı

Sarraf'ın rüşvet ağı
Sarraf'ın rüşvet ağı
Türkiye'yi sarsan üç ayaklı yolsuzluk operasyonunda kilit isim olduğu iddia edilen Rıza Sarraf'ın üç bakana da rüşvet verdiği ileri sürülüyor.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Soruşturma dosyasında Rıza Sarraf’ın lideri olduğu ileri sürülen suç örgütü üyelerinin Bakan A için ‘abi – büyük abi’ şeklinde hitap ettikleri belirtiliyor. Dosyada ayrıca Bakan B’nin, örgüt için bakanlık bürokratlarını yönlendirdiği, kamu imkânlarını kullandırdığı ve yüklü miktarda rüşvet aldığı ileri sürülüyor. 19 Mart 2012 ve 10 Nisan 2013 tarihleri arasında Bakan A’ya yapılan ödemelerin tarih, saat ve kurye bilgileriyle birlikte kayıt altına alındığı listelerde nakit dolar, euro, TL teslimatı yapıldığı, lüks saat ve mücevherlerin verildiği savunulurken, Halk Bankası Genel Müdürü S.A’ya verilen rüşvetin de Bakan A. ile birlikte kaydedildiği iddia ediliyor.
Rüşvet hesaplarının bulunduğu Excel tablosunun Sarraf’ın adamı Abdullah Happani tarafından tutulduğu, Happani’nin Excel dosyalarının ismini Bakan A.’nın soyadından esinlenerek kodladığı, bu durumu öğrenen Bakan A.’nın tepki gösterdiği, paranın İstanbul ’dan nakit olarak Ahmet Murat Öziş ve Umut Bayraktar tarafından Ankara ’ya götürülerek Bakan A.’nın oğluna teslim edildiği de iddialar arasında. Dosyada Bakan A’ya verildiği iddia edilen rüşvet miktarları şöyle sıralandı:
32.053.600,00 (Otuz İki Milyon …) Euro
6.766.750,00 (Altı Milyon Yedi Yüz Bin …) Dolar
3.465.000,00 (Üç Milyon Dört Yüz Bin …) TL
300.000,00 (Üç Yüz Bin …) İsviçre Frankı.
Sarraf’ın olası soruşturmalardan kurtulmak amacıyla başkalarının adına alınmış hatları kapalı devre sistem kullandığı, uyuşturucu kaçakçılarının kullandığı ve kırmızı hat tabir edilen bu sistemle telefonlar kullanıcılarına kuryelerle teslim edildiği de dosyadaki iddialar arasında.
Bakan A’nın özel kalemleri ile irtibat kuran Sarraf’a özel hatlara geçmelerini istediği de teknik takibe yakalandı. Bu konuşma dosyada şu şekilde yer aldı:
Bakan A’nın özel kalem müdürü: 10-11’e geçmenizi söyledi ama nedir bilmiyorum.
Sarraf: Tamam okey okey.
Sarraf: 18 açık der misiniz.
Özel Kalem Müdürü: 18 açık he tamam ama şu an uçakta.
Sarraf: Öyle mi buraya mı geliyor.
Özel Kalem Müdürü: Şu an uçakta evet evet.
Sarraf’ın özel kaleme gönderdiği mesaj: 18 ulaşamıyorum.
Özel Kalem Müdürü’nün yanıtı: B.kurulu devam ediyor.
21 Ekim 2012 günü Bakan A’nın özel kaleminin Sarraf ile Bakan A için görüşme ayarladığının anlaşıldığı ifade edilen dosyada, özel kalem müdürünün, Bakan A’nın Sarraf’tan aracı kendisinin kullanmasını ve bakanın aracını takip etmesini, belli bir noktadan sonra bakanın yol kenarında Sarraf’ın aracına geçeceği bilgisini verdiği de iddia edildi.
Özel kalem: Rıza Bey şu şekilde yapabilir miyiz siz araçla şey olmazsınız araçla beraber olursunuz biz makamla beraber takip ederiz belli bir noktadan sonra sayın bakanımız sizin araca geçer oldu mu.
Sarraf: Benim araçta yani ben araçla takip ederim sizi doğru mu.
Özel Kalem: Araçla belli bir noktadan sonra ben durduracağım … ondan sonra sayın bakanımızı sizin araca alacağım oldu mu.
Sarraf: Tamam okey olur.
Özel Kalem: Ha daha güzel olur eğer siz beraber şey yaparsanız daha güzel olur. 

[[RA_1166894_RA]]
[[RA_1166945_RA]]
[[RA_1166943_RA]]
[[RA_1166935_RA]]
[[RA_1166932_RA]]
[[RA_1166936_RA]]
[[RA_1166938_RA]]


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada detaylar ortaya çıkmaya başladı. İddiaya göre, Rıza Sarraf’ın milyonlarca lira rüşvet verdiği bakanlardan birisi de Bakan B. Soruşturmada, Sarraf’ın Bakan B.’ye şimdiye kadar toplam 20 milyon lira rüşvet verdiğinin tespit edildiği savunuldu. Savcılığın soruşturmasında Sarraf ile Bakan B.’nin ilişkisine dair şu iddialar yer alıyor:
Rıza Sarraf’ın talebi doğrultusunda, Sarraf’ın suç örgütünde faaliyet gösterdiği tespit edilen ve soruşturmadaki şüpheliler arasında yer alan 5 kişi ‘istisnai yoldan’ Bakanlar Kurulu kararı ile 5 milyon dolar rüşvet karşılığında Türk vatandaşlığına alındı.
Sarraf’ın, Çin’de hayali işlemlerinde kullandığı paravan firmaların bankalar nezdinde yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için ‘X Bakanlığı’ adına Çin bankalarına bizzat ‘X Bakanı’ olarak referans mektubu yazıldı.
Sarraf’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberler engellendi.
Yine bir diğer iddiaya göre, Emniyet Müdürü O.İ., örgütün yurtdışına paravan firmalar üzerinden usulsüz olarak 6 milyar dolar çıkardığını tespit etmesi üzerine Sarraf’ın işlemlerinin incelenmesi için Mali Suçlar Araştırma Kurulu’na (MASAK) ihbarda bulundu. Bunun üzerine Sarraf’ın, Bakan B. ve oğlu ile emniyet müdürünün sürülmesi için 400 bin dolar rüşvet karşılığında anlaşma sağladığı ileri sürüldü. Konuyla ilgili olarak geçtiği savunulan şu telefon görüşmesine soruşturma dosyasında yer verildi:
Bakanın oğlu: Şahıs gitti, başka birisi daha vardı bahsettiğiniz o da gidecek ama ismini vermediniz.
Bakan B.: Telefona dikkat et oğlum.
3 milyon dolarlık rüşvet teslimatı sonrasında Bakan B. ile oğlu arasında gerçekleşen bir telefon görüşmesinin de dinlemeye takıldığı ileri sürüldü. 26 Ekim 2013 günü yapıldığı söylenen görüşme de şöyle:
Bakan B.: Belki seni de dinleyen varsa.
Oğlu: Özgür’ü de dinliyor olabilirler. Ben Tunç’u uyardım.
Bakan B.: Yani hayır artık o şeyi Barış senle konuşcak o şeyi artık o şekilde yapmayın kesinlikle.
Oğlu: Evet biliyorum.
Bakan B.: Dikkat ol oğlum. Telefonda da dikkat olun.

Bakan B polisin Sarraf’ı soruşturmasını engelledi mi?

Bakan B. ile Sarraf arasında geçtiği iddia edilen bir telefon görüşmesinde Bakan B.’nin Sarraf hakkında ihbarda bulunan emniyet müdürüne ağır hakaretlerde bulunduğu, hakkında soruşturma açtırdığı bilgisi yer aldı.
Bakan B: Ayağını denk alsın, meslekten attırırım.
Sarraf: Benim ifadem çok oldu 1 ay önce aldılar o tehdit olayında aldılar işte ama onla alakalı onun eline de o belge geçmiş.
Bakan B.: Hayır hayır. Ben böyle bir haber yapacaklarını inanmıyordum... Derim ki, siz yanlış yapıyorsunuz bundan yana bişey çıkmaz bu adam böyle davranırsanız eğer ben bunu meslekten atarım şimdi tayinle kurtuldu...
 

 

 

 

Oğlum dinleniyoruz’


  http://www.radikal.com.tr/116692311669237

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KİRLİ PARA - mustafa baloğlu

  Adamlar okadar çok kirli para kazanıyorki,bunları elle saymanın bir çok sakıncası var. Örneğin belirtildiği üzere parmaklar yorulur bir, nede olsa bu paralar pek çok pisliğin elinden geçmiştir,mikrop ve bakderi bulaşması olasıdır,dolayısıyla elle saymak çok riskli bir durum buda ikincisi. Yine bu devirde herkese güvenilmez ,sahte para ihtimali var, makine bu açıdanda elzem efendim.Birde bu kadar para evde tutulurmuymuş? ,niçin bankaya yatırılıp hem ekonomiye katkı sağlayıp hem çalınma riskini bertaraf etseniz ya hem de iyi kötü faiz geliri sağlayın mealli eleştiriler duyuyoruz.Arkadaş bilindiği üzere yasadışı işler yapan pisliklerden komisyon olarak aldığımız paralar zaten KİRLİ, birde FAİZ alalımda temelli mi? dinden imandan çıkalım. Hürmetlerimle...

  "VARYEMEZ OUT !.." - zırterenköy

  Walt Disney'in ünlü çizgi romanı Miki Fare'de(Mickey Mouse),Varyemez adında bir karekter vardır.Disney,Varyemez'i çok zengin ve çok pinti birisi olarak hicvetmiştir.Bu Varyemez'in en büyük zevki,her fırsatta evinin en büyük odasına yığdığı paracıklarının üzerine atlayarak saatlerce onları okşamak ve üzerinde yüzmektir.Ancak Varyemez'in günümüzün yetim hakkı yiyicilerinden farklı olarak para sayma makinaları,ayakkabı kutuları ve kasaları yoktur.O paracıklarını dökme olarak odasına yığar.Şimdiki haramiler ise bu konuda oldukça organize olmuşlardır.Biz yine de para sayma makinaları ile ilgili olarak kendilerinie haksızlık yapıldığını düşünüyoruz! Kardeşim,size de hergün kaynağı belirsiz milyonlarca Dolar,Euro ve TL gelirse,bunları tek tek saymaya parmak mı dayanır? Ya bir de parmakları acırsa! En iyisi para sayma makinaları tabi ki! Ama bizim asıl merak ettiğimiz ise,bu vampirlerin o kadar çok parayı sayarken akıllarından geçenler,yani ne düşündükleri! Acaba, "Ne yetenekli adammışım,millet yiyecek ekmek bulamazken ben hergün gıcır gıcır milyonlarla oynuyorum!" veya "Onlar da bizim gibi kafalarını çalıştırsınlar,çalsınlar,çırpsınlar!" veya "Bu memlekette bu kadar enayi olmasaydı,biz uyanıklar nasıl geçinirdik?" diye mi düşünüyorlardı? Ne dersiniz,acaba ne düşünüyorlardı?..

  Sarraf - sokrates

  Reza Zarrab'ın yeni Soyadı tam oturmuş: Sarraf... Aziz Nesin'in ruhu şad olsun, soyadıyla ilgili bir yazısı geldi aklıma....

  Başbakan??? - drhilmi

  Bu ülkenin başbakanı bu kadar açık ve gözönünde yapılan talana karşı yapılan operasyona "kirli "dediğine göre, bu "komisyonların" nerelere kadar uzandığını tahmin etmek zor değil.

  pes - alp dundar

  şu yukarıda yazılı olanlar görülmüyor, zamanlama ve kirli operasyon deniyor. Kaldı mı bu mavalları yiyecek insan çok fazla?

  Ver coşkuyu 😊 - hilmiderin_34

  Haberler.com da İçişleri Bakanının rüşvet aldığına dair konuşmalar görüşmeler var yayınlasaniza

  midem bulandı! - mesdi

  Böyle ciddi iddialar varken hala hükümet yanlısı medyanın çıkıp bu operasyonu şu yaptı bu düzenledi gibi triplere girmesi de medyamız için utanç verici bir dönem olarak hatırlanacaktır.Bu pislikleri isterse hayatta en nefret ettiğim,İsrail/neocon/Gülen ittifakı bile ortaya çıkarsa Allah razı olsun derim.Çünkü yolsuzluk,yolsuzluktur.