Sarrafın rüşvet ağı: Bakan C 1.5 milyon dolar aldı

Sarrafın rüşvet ağı: Bakan C 1.5 milyon dolar aldı
Sarrafın rüşvet ağı: Bakan C 1.5 milyon dolar aldı
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alınan işadamı Rıza Sarraf'ın, üç bakana rüşvet verdiği iddia edilirken, rüşvet trafiğinin detayları da ortaya çıktı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Türkiye 'yi sarsan üç ayaklı yolsuzluk operasyonunda kilit isim olduğu iddia edilen Rıza Sarraf'ın üç bakana da rüşvet verdiği ileri sürülüyor.

Soruşturmada, Sarraf’ın Bakan C.’ye toplamda 1 buçuk milyon dolar rüşvet verdiğinin tespit edildiği, Bakan C.’ye yönelik suçlamaların ise şunlar olduğu iddia edildi:
“Bakan C.’nin, Sarraf’ın bürokratik işlemlerini takip ettiği, babasına İtalyan vizesi ve oturma izni alınmasını sağladığı, Sarraf’ın suç örgütünde faaliyet gösteren 5 kişinin Türk vatandaşlığına istisnai yoldan alınmaları için kulis yaptığı, Sarraf hakkında yayınlanacak haberlerin engellenmesini sağladığı ve Sarraf’ın yürüttüğü otel projesi ile ilgili yardımcı olduğu tespit edildi.”

Ayrıca Rıza Sarraf’ın Bakan C adına adına yatırım yaptığının anlaşıldığı, ancak yatırımın içeriğinin tespit edilemediği iddia edildi.

Soruşturma dosyasında Sarraf’ın babasına alacağı İtalyan vizesi ve oturum izni, hakkında çıkacak haberlerin engellenmesi, örgüt üyelerinin Türk vatandaşlığına alınması, otel ve banka kurma projelerinin desteklenmesi karşılığında teknik takip süresince Bakan C.’ye bir buçuk milyon dolar rüşvet verdiğinin tespit edildi ileri sürüldü. Dosyaya göre, 19 Nisan 2013 tarihinde başlayan rüşvet ilişkisi Rıza Sarraf’ın karşılaştığı problemler çözüldükçe devam etti. Diğer iki ödemenin ise 28 Ağustos 2013 ve 10 Ekim 2013 tarihlerinde 500 bin dolarlık iki parti halinde gerçekleştirildiği, ilk iki ödemenin ‘ayakkabı kutularına’ yerleştirilmiş halde, 3 buçuk milyon doların ise çikolata kutusu içine yerleştirilmiş halde teslim edildiği iddia edildi.

Sarrafın rüşvet ağı: Büyük Abi Bakan A

İddiaya göre 19 Nisan 2013 günü Bakan C.’yi ofisinde ziyaret eden Rıza Sarraf’ın ayakkabı kutusu içerisinde 500 bin dolar teslim edildiği tespit edildi. Sarraf, Bakan C.’yi telefonla arayarak Bakan C.’yi ziyaret etmek istediğini, Bakanın da ‘4-6 arası’ müsait olduğu söylediği, bunun üzerine Sarraf, örgüt üyelerine hazırlık yapılması talimatı verdiği iddialar arasında.

Soruşturma dosyasında yer alan Rıza Sarraf ile yardımcısı ve örgüt yöneticilerinden İranlı Abdullah Happani arasında geçtiği ileri sürülen görüşme şöyle:
Rıza Sarraf: “Abdullah 500 bin hazırlat tamam mı, 4’te götüreceğim, bi ayakkabı al koy içine, hediye paketi yaptır. Acil hazırlattır, sağlam birisiyle Ortaköy’e gönder”
Ziyaret sonrasında yapıldığı iddia edilen görüşme:
Rıza Sarraf: “dolar koydun değil mi, paket çok ağır geldi, Euro koymuşsundur diye içim gitti, az kalsın paket makamın ortasında yırtılıp düşecekti”
İddiaya göre Bakan C., 500 bin dolar rüşvet karşılığında Sarraf’ın babasına İtalya Vizesi almasında yardımcı oldu. Rıza Sarraf, babasının İtalyan vize başvurusunun ve oturma izninin alınması amacıyla Bakan C. ile irtibata geçerek işlemlerini takip ettirdiği iddia edildi.

28 Ağustos 2013 tarihli Bakan C. ve Rıza Sarraf arasında gerçekleştiği iddia edilen görüşme şöyle:
Bakan C.: “Biraz evvel de Bakan B.’yle beraberdik kulaklarını çınlattık … çok pozitif dedim Cidde Başkonsolosu şey yaptı bazı Afganistan asıllı Türklere para karşılığı vatandaşlık işleri takipçiliği yapanlar varmış orada … adam dedi ki yani devletin imajı şey görüyor abi dedim yani Rıza’nın kardeşi dururken bu 100 Bin Doları verip dönercileri yapıyorlarmış yok dedi ya o pırlanta gibi bir çocuk ben onu çok seviyorum başbakanda dedim benim yanımda söyledi zaten dedim yapacağız diye dedim ben de kulak misafiri oldum oradan biliyorum da onu örnek veriyorum sana dedim öylelerini yapmamız lazım heh yok yok dedi tam böyle karşılıklı seni övdük şey yaptık dedim onun şeyleri için geldim zaten”
Sarrafın rüşvet ağı... Bakan B: Dinleniyoruz oğlum

Görüşme sonrasında Rıza Sarraf’ın, yardımcısına Vakko’dan takım elbise almasını ve içine 500 bin dolar (2. sevkiyat) koyarak söyleyeceği adrese iletmesi talimatı verdiğinin teknik takibe takıldığı iddialardan biri:
Rıza Sarraf: “Apo bir şey söyleyecem ııı Sadık’ı yolla Vakko’ya tamam mı…ordan bir takım elbise alsın ya 52 ya 54... söyleyecem birazdan… tamam mı birde gece 500 bin’i hazır et ben bir yere söyleyecem yollarsın oraya sabah yollanacak”
Abdullah Happani: “Tamam abi gönderiyorum oraya”
Rıza Sarraf: “Tamam gitsin güzel bir şey alsın böyle takımlık takım elbise alsın koyu renklerde”

2. GÖRÜŞME
Yücel Özçil: “Hilpark Sitesi 47 yazmış S Blok Daire 1 bu sendeki bir elbise mi ne varmış oraya gidecekmiş sabah 9 buçukta”

Görüşmede geçen adresin Bakan C.’ye ait olduğu iddia ediliyor. Adrese giden kuryenin teslimat sonrasında Rıza Sarraf’a “teslimat tamam” mesajı gönderdiği ifade ediliyor ve şu görüşmenin gerçekleştiği iddia ediliyor:
Bakan C.: “çok teşekkür ediyorum çok zevklisin kravatın tasarımını çok beğendim”
Rıza Sarraf: “olur mu abi ne demek”
Bakan C.: “çok çok sağolasın çok teşekkür ediyorum”

Bakan C.’ye ikinci kez 500 bin dolar rüşvet verileceği yönünde suç örgütünün hazırlıklarını tespit ettiği iddia edilen polis, örgüt kuryelerini takibe aldı. 29 Ağustos 2013 günü sabah saatlerinde örgüt kuryelerinden Mohammadsadegh RASTGARSHISHEHG’in içinde rüşvet ve hediyeler bulunan çantalarla bindiği ticari taksi takibe alındı. İddiaya göre kurye Mohammadsadegh RASTGARSHISHEHG’in içinde bulunduğu taksinin teknik takibe yansıyan ve Bakan C.’nin oturduğu öne sürülen Hilpark sitesine giriş yaptığı görüntülendi, takip sonrasında ise teknik takibe emanetin teslim edildiğine dair görüşmelerin yakalandığı iddia edildi.

‘ÇİKOLATA YAPTIR, 500 KOY, ... GÖTÜR’
Sarraf’ın alehindeki haberleri engellediği iddiası üzerine Bakan C.’ye 500 bin dolar daha gönderilmesi talimatı verdiği ve ödemenin gerçekleştiği soruşturma evraklarına yansıyan deliller arasında bulunuduğu iddia ediliyor.
Örgüt üyesi Abdullah Happani ile yaptığı iddia edilen görüşmede Rıza Sarraf’ın, “abi yarın güzel bir tane çikolata lokum yaptır çikolata bu hani .... varya bir tane gümüş al gümüş tabak… içine çikolata dizdir tamam mı. bir tane de ÇİKOLATA KUTUSU OLSUN ONUN İÇİNE DE 500 BİN YERLİŞTİR… tamam mı Sadık biliyor o İSTİNYE tarafında bir yer var… ()Gidiyor (... İsmi kodlu ama açığa çıkmaması için vermiyoruz) ... daha öncede hani göndermiştik ya 500 500” dedi.