'Sarsıntılar normal'

Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Tankut, son günlerde Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen deprem...

ANKARA - Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Tankut, son günlerde Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen deprem aktivitelerinin yoğunluğunun normal bir gelişme olduğunu söyledi.
Prof. Tankut, deprem aktivitesinin arttığına ilişkin kesin bir şeyler söyleyebilmek için geçmişe dönük istatistiklerle karşılaştırma yapmak gerektiğini, ancak bunun için yeterli veri bulunmadığını vurguladı. Büyük depremlerin vatandaşlarda duyarlılık yarattığını kaydeden Prof. Tankut, deprem aktivitelerinin her zamanki gibi olduğunu, ancak duyarlılık artınca bunların daha kolay fark edildiğini ifade etti. Tankut, "Aktivite zaten vardı, biz farkına varmıyorduk" diye konuştu.
Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Tankut, vatandaşların UFO görüldüğünü belirtmesinden sonra söz konusu bölgede deprem meydana geldiğine ilişkin iddiaları ise "Bu bağlantı ne zaman kanıtlanırsa ancak o zaman inanırım" diye konuştu.