Sarya'nın bulunması için gölet boşaltılacak

Sarya'nın bulunması için gölet boşaltılacak
Sarya'nın bulunması için gölet boşaltılacak

Sarya Çetin?in cesedinin gölete atıldığı iddiası üzerine balıkadamlarla çalışma yapıldı, sonuç alınamadı. FOTOĞRAF: BEHÇET DALMAZ / DHA

Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

Töre vahşeti dinmiyor
HAKKARİ - Kına gecesinin olduğu gün evden kaçtığı için aile meclisi kararıyla  öldürüldüğü ve Sülük Göleti’ne atıldığı iddia edilen 19 yaşındaki Sarya Çetin’e tüm aramalara rağmen ulaşılamadı. Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, gerekirse göletin boşaltılabileceğini söyledi. 
Hakkâri’nin Bağlar Mahallesi’nde oturan Sarya Çetin, Çağdaş Yaşam Yatılı Kız Bölge Okulu’ndan (YİBO) iki yıl önce mezun oldu, bu yaz da evlendirilmek istendi. Evlenmek istemeyen Sarya, üç ay önce kına gecesinin olduğu gün evden kaçtıysa da Yüksekova’da bir akrabasının yanında bulunarak yeniden eve getirildi. Birkaç gün sonra gizemli bir biçimde yok oldu. Sarya’nın töre gereği öldürülüp gölete atıldığı iddiası üzerine gölet balıkadamlarla tarandı. Ancak bir sonuca varılamadı.
Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, dün soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Ferruh Hasdemir ile gölette inceleme yaptı. Yavuz şöyle konuştu: “İncelememizin amacı göletin boşaltılıp boşaltılamayacağını tespit etmektir. Göleti boşaltmamız halinde cesede ulaşma ihtimalini değerlendiriyoruz. Ama temennimiz kızımızın ölmemiş olmasıdır. Bu olayın çözülmesi konusunda Hakkâri halkının daha duyarlı davranmasını ve yardımcı olmasını bekliyoruz. Bu toplumun kanayan bir yarası. Bu tür olayların bir daha olmaması için sorumluların bulunup cezalandırılması gerek. Göleti boşaltmak istiyoruz. Ancak, gölet tahliye edilirken çevresinde bulunan evler için risk oluşturup oluşturmayacağına baktık. Su tahliyesiyle ilgili yazıyı ilgili kurumlara gönderdikten sonra Sülük Göleti’ni boşaltacağız.”
Sarya Çetin’in ailesi cinayet iddiasını reddediyor.