Şaşkın pilot Bursa'ya indi

Türk hava sahası önceki gün, 'şaşkın pilot'lar yüzünden heyecanlı saatler yaşadı. Yunanistan'dan kalkan bir küçük uçak, İstanbul yerine Bursa'ya indi. İzmir semalarına giren bir başka uçaksa 'savaş uçakları eşliğinde' hava sahasından çıkarıldı.
Haber: NAİL KAHRAMAN / Arşivi

BURSA - Türk hava sahası önceki gün, 'şaşkın pilot'lar yüzünden heyecanlı saatler yaşadı. Yunanistan'dan kalkan bir küçük uçak, İstanbul yerine Bursa'ya indi. İzmir semalarına giren bir başka uçaksa 'savaş uçakları eşliğinde' hava sahasından çıkarıldı.
Çek Cumhuriyeti'nde yaşayan 33 yaşındaki Premysl Sedivy ve iki arkadaşı özel küçük uçaklarıyla önceki gün saat 15.05'te Yunanistan'ın Kelkira Havalimanı'ndan kalktı. İstikamet İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ydı. Ancak Sedivy'nin kullandığı OK-MUF 15 kuyruk tescilli uçağın telsiz ve radyo bağlantısı İzmir Bergama üzerinde kesildi.
Radardan kayboldu
Bunun üzerine radar takibine alınan uçak, Yalova-Bandırma arasında 'kaybolunca' yerde heyecan yaşandı. Yapılan araştırmada uçağın, saat 20.15'te, Bursa Yenişehir Havaalanı'na hiçbir aletli iniş sisteminden yararlanmadan ve kuleyle irtibat kurmadan indiği belirlendi! Yunanistan'dan kalkan diğer iki uçak ise saat 20.05'te sorunsuz olarak İstanbul'daki Sabiha Gökçen Havalimanı'na indi.
Bursa'ya zorunlu iniş yapan Sedivy, "Rüzgâra karşı fazla yakıt tükettim. Dört litre yakıtım kalmıştı. İstanbul'a inemeyeceğimi anladım. Bu nedenle zorunlu iniş yapacak yer aradım ve indim" dedi. Bursa'da yaklaşık 30 litre yakıt alan ve jandarmaya ifade veren Premysl Sedivy, dün saat 13.00'te Sabiha Gökçen Havaalanı'na gitmek üzere Yenişehir Havaalanı'ndan ayrıldı.
Bu arada önceki gün yine Yunanistan'dan kalkan özel bir jet uçağı, Türk hava sahasına girerek İzmir semalarında uçmaya başladı. Bunun
üzerine Yunan uçağı Türk savaş uçağı eşliğinde hava sahasından çıkarıldı.