Sasser'ın mucidi 18'lik bir Alman

Milyonlarca bilgisayara bulaşan Sasser virüsünün mucidi, 18 yaşındaki bir Alman öğrenciymiş.

HANNOVER - Milyonlarca bilgisayara bulaşan Sasser virüsünün mucidi, 18 yaşındaki bir Alman öğrenciymiş.
Hannover polisinin açıklamasında, 18 yaşındaki şüphelinin dün Almanya'nın kuzeyindeki Rotenburg kentinde yakalandığı belirtildi. Der Spiegel dergisinin pazartesi yayımlanacak sayısındaki habere göre polis, ailesiyle yaşayan gencin evinde yapılan aramada çok sayıda kanıt buldu. Gencin de Sasser'ı programladığını itiraf ettiği açıklandı.
Gencin, Sasser dışında, geçen salı internette yayılmaya başlayan
'Netsky.ac' virüsünü yazdığından da şüpheleniliyor. Der Spiegel'e göre, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) da soruşturmaya katıldı.
Diğer birçok virüsün aksine elektronik posta yoluyla bulaşmayan Sasser, saldırdığı bilgisayarların sürekli kapanıp açılmasına neden oluyor. Daha çok Windows 2000, Windows Server 2003 ve Windows XP işletim sistemi kullanılan bilgisayarlara saldırıyor.
Dünya genelinde hızla yayılan Sasser pazartesi günü Hong Kong'daki hastane bilgisayarlarını ve Tayvan posta işletmesi şubelerinin üçte birindeki bilgisayarları çökertti. Virüs, salı günü de Britanya Havayolları'na ait bilgisayarlara saldırdı ve 20 uçuş rötarlı olarak yapılabildi.
(aa,bbc)