Satılmayan vişnenin suyunu sebile koydu

Vişnelerini satamayan mahalle muhtarı çareyi vişnelerin suyunu çıkarıp halka dağıtmakta buldu


KORKUTELİ - Antalya’nın Korkuteli ilçesinde bahçesinde ürettiği vişneleri satamayan mahalle muhtarı, toplattığı vişnelerin suyunu sebile koydu.

Alaaddin Mahallesi Muhtarı Mustafa Duman, meyve suyu fabrikalarının vişnenin kilosuna 50 kuruş verdiklerini bu nedenle de üreticinin zararda olduğunu söyledi. Vişneden zarar eden pek çok üreticinin geçen yıl ağaçlarını kestiğini ileri süren Duman, "Bu yıl vişne para eder, kar sağlarız diye ağaçları kesmedim. Rekolte yüksek ancak para veren yok. Ağaçları kesmediğime pişman oldum" dedi.

Duman, düşük fiyat verilmesi nedeniyle bahçesindeki vişneleri satamadığını ifade eden Duman, bu nedenle boş zamanlarında topladığı vişnelerin suyunu çıkarttığını söyledi. Duman, "Sebil hayrat içine su yerine doğal vişne suyunu katıyorum. Bu aroma değil gerçek vişne suyu. Para ile değil bedava. Bütün üreticiler vişnelerini sebile bırakırsa tüccarlar o zaman fiyatı yükseltmek zorunda kalırlar" dedi.


Vişne suyuna en çok çocukların ilgi gösterdiği gözlendi. Korkuteli Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Ali Kartop da fiyatların çok düşük olması nedeniyle vişnenin dalında kaldığını söyledi. Kartop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki meyve üreticilerinin, kiraz ve vişne hasadından umduğunu bulamadığını savundu. Kiraz hasadında istenilen kazancın alınamadığını ve üreticinin mağdur olduğunu ileri süren Kartop, aynı sürecin vişnede de yaşandığını kaydetti.

Korkuteli’nde ilçe merkezi, 6 belde ve 48 köydeki toplam 72 bin dekar alanda meyve üretimi yapıldığını vurgulayan Kartop, vişne üretim alanının yüzde 4’ten yüzde 3’e gerilediğini söyledi. Kartop, "Ürünlerini geçen yıl çöpe döken bir çok üretici vişne ağaçlarını kesti. Zor anlar yaşayan üreticiler mecburiyet karşısında işçi masraflarını bile karşılayamıyor" dedi.(aa)