Savaş alanı gibi: 16 ölü

İskenderun ilçesinde, kent girişinde aşırı hızla yokuş aşağı inerken freni patladığı tahmin edilen kamyonun çarptığı halk otobüsü takla atarak sürüklendi, park halindeki bir otomobilin üzerine devrildi.

HATAY - İskenderun ilçesinde, kent girişinde aşırı hızla yokuş aşağı inerken freni patladığı tahmin edilen kamyonun çarptığı halk otobüsü takla atarak sürüklendi, park halindeki bir otomobilin üzerine devrildi. Kamyon ise yolcu dolu minibüse çarpıp 30 metre sürükledikten sonra takla atıp durabildi. Zincirleme kazada 15 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.
Antakya'dan mısır yükleyip İskenderun'a gelen 39 yaşındaki Sıtkı Koç yönetimindeki kamyon, dün saat 09.30'da Numune Mahallesi'nde yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda yokuş inerken kontrolden çıktı. Kamyon Belen'den İskenderun'a yolcu taşıyan 42 yaşındaki Selahattin Güler'in kullandığı halk otobüsüne çarptı. Devrilen halk otobüsü, yol kenarındaki ağaçları ve elektrik direklerini önüne katarak park halindeki bir otomobilin üzerine çıktı.
Hızını alamayan kamyon ise aynı yönde giden minibüsüne çarparak 30 metre sürükledi ve takla atarak durdu. Yolcu dolu bu minibüs de yol kenarındaki bir kamyonete çarptı.
Hastanelerde alarm
Savaş alanına dönen kaza yerinde dokuz kişi öldü, 32 yaralı SSK ve devlet hastanelerine kaldırıldı. Yaralılardan altısı da hastanede yaşamını yitirdi. 27 yaralıdan hayati tehlikesi bulunan sekizi Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi.
İskenderun'daki hastaneler alarma geçirildi. Çevre beldelerdeki kurumlara ait ambulanslar da İskenderun'a gelerek yaralı sevki yaptı.
Kazada ölen otobüs ve minibüs yolcularının kimlikleri şöyle: Kazada Mehmet Yeşil (77), Züleyfe Taka (44), Kenan Bozkurt (20), Ali Bilgin (23), Osman Şahan (55), Mustafa Savcı (62), Dudu Kardaş (33), Hülya Kibritçi (26), Yılmaz Pembe (27), Hatice Aydoğan (38), Nebahat Topçuoğlu ve Zafer Doğru, bebek Nisanur Kibritçi ile tedavi için Adana'ya sevk edilen Kadri Kelkitlioğlu ve Mediha Kıranbağlar öldü.
Yaralıları ziyaret eden vali Abdulkadir Sarı, "Bana verilen ilk bilgilere göre, kamyon aşırı süratliymiş. Freninin patladığı ihtimali de araştırılıyor" dedi. Görgü tanıkları da, kamyonun aşırı hızla önüne çıkan araçları devirip sürüklediğini anlattı.
Şoförün 'sicili temiz'
Sağlık durumu ciddiyetini koruyan kamyon sürücüsü Koç'un bugüne dek hiç trafik cezası almadığı ve kaza yapmadığı anlaşıldı. 1997 yılında Hatay'dan 'C' sınıfı ehliyet alan Koç, aynı ilçede oturuyor.
(dha, aa)