Savaş çadırlarını korucular koruyor

Savaş çadırlarını korucular koruyor
Savaş çadırlarını korucular koruyor
Muş'un Malazgirt ilçesindeki yıl dönümü kutlamaları kapsamında Kırgızistan'dan getirilen 71 kıl çadırda misafirlere dönemin atmosferi yaşatılacak Malazgirt Kaymakamı Atasoy: "Bu kapıdan hep beraber girdik, bu kapı hepimizin kapısı ve hepimizin kapısı olmaya da devam edecek"

Türklerin Anadolu 'ya girişini sağlayan Malazgirt Zaferi'nin 942. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Kırgızistan'dan getirilen 71 kıl çadır, savaşın yaşandığı ovaya kuruldu. Misafirlere dönemin atmosferi yaşatılacak.

Malazgirt Zaferi'nin üzerinden 942 yıl geçmesine rağmen her yıl daha coşkulu geçen kutlamalarda, bu yıl da birbirinden güzel etkinlikler bulunuyor.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muş Valiliği ve Malazgirt Kaymakamlığının ortak organizasyonuyla yaklaşık bir ay önce başlatılan hazırlıklar kapsamında Kırgızistan'dan getirilen 71 kıl çadır, savaşın yapıldığı ovaya kurulurken, çadırlarda konuk edilecek davetlilerin dönemin atmosferini yaşaması sağlanacak.

Program, tarihteki sürece uygun olarak 26 Ağustos'ta 1071'e ithafen sabah namazının kılınmasıyla başlayacak ve 1071'de savaşa ev sahipliği yapan Malazgirt Ovası, tarihinin en kalabalık günlerinden birine daha şahitlik edecek. 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yanı sıra Van, Ağrı, Erzurum, Diyarbakır, Batman, Bitlis başta olmak üzere farklı illerden binlerce kişinin katılması beklenirken, kutlama bu yıl 1071 yerine "Alparslan" adı taşıyacak. 

Davetlilerin, iki gün sürecek olan program boyunca Anadolu kültürünü, mirasını tanıyacağı gezilere katılacağı ve ses sanatçısı Mustafa Ceceli'nin vereceği konserle geç saatlere kadar eğleneceği bildirildi. Kutlama alanına çadırlar kuran Türk Kızılayının 26 Ağustos'ta 30 bin kişiye yemek dağıtımı gerçekleştireceği belirtilirken, verilecek konserler için sahnelerin kurulduğu alanda 100 seyyar tuvalet de kuruldu. 

Malazgirt Ovası'na savaş sırasında kurulan 71 kıl çadır yerleştirildi
Merkez ve Zafer Anıtı'nın bayraklarla donatıldığı ilçede, savaşın yaşandığı ovaya Kırgızistan'dan getirilen 71 kıl çadır kuruldu. Bu çadırlarda gelen misafirlerin ağırlanması ve dönemin atmosferini yaşamaları sağlanacak.
Korucuların da görev aldığı kutlama alanında açıklama yapan Malazgirt Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, bu yılki etkinliklerin geçtiğimiz yıllara göre daha kapsamlı olduğunu söyledi.

1071'den 2071'e sözünün sadece bir slogandan ibaret olmadığını belirten Atasoy, şunları ifade etti:
"Bunları tüm Türkiye görecek ve Malazgirt bu faaliyetlerden sonra daha güzel bir ilçe haline gelecek. 2071'i bizler göremeyeceğiz ama çocuklarımız burada daha iyi şartlarda bu hizmeti alacaklar diye düşünüyorum. Çok yoğun bir katılımın olmasını bekliyoruz. Buranın birliğin, beraberliğin, huzurun, güvenin ve mutluluğun bulunduğu bir kent olduğunu vatandaşımıza göstermek amacındayız. Bu kapıdan hep beraber girdik, bu kapı hepimizin kapısı ve hepimizin kapısı olmaya da devam edecek."
AA


  http://www.radikal.com.tr/114770011477003

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zafer mi ? - stemdar

  Sen halen oraya koruyacak birilerini koyuyorsan bu zafer değildir. Bunun adı işgaldir.

  Utanc nobeti - nemzetkozi

  Kurdler kendilerine karsi en buyuk ihaneti malazirtin kapisini ortaasyadan gelen,gocebe ordulara kapilari acarak ve bizzat bu kapilarin acilmasina yardim ederek yapmistir. su an da yine bin yillik ihanet variscileri korucular utanc bayragini utanmadan tasimaktalar! tarihte varmidir acaba boylesi kendi kavmine dusman bir halk bilmiyorum ama tarihi artik ihanetcilerin yonlendiremeyecegini biliyorum.

  DEGISEN BIR SEY YOK ! - palenke

  Türklerin bu Topraklara ilk gelisinin simgesi Malazgirt savasinda Kürtlerin beraber savastigi ve her konuda Türklere yardim ettigi anlatilir,bugün'de Türklerin cadirlarini ve Misafirlerini yine Kürtler koruyor ve her konuda destek oluyor.Kürtler yine Bin yillik kardesligin farkinda,ya biz Türkler daha düne kadar Kürtlerin varliklarina,dillerine ve Kültürlerine tahamül edemiyorduk,inkar ve imha Politikalarina maruz kalan Kürtler icin kilimiz kipirdamiyordu,umarim bundan sonra bazi degerlerin farkina variriz ?