Savaş değil sadece iki saatlik yağmur

Samsun, sabaha karşı bastırıp iki saat süren yağıştan sonra bombalanmış gibiydi.


Sellere dört kurban

Samsun'a önceki gece bir yıllık yağışın altıda biri kadar yağış düştü; bir kişi öldü, altyapı yıkıldı. Selde asfalt söküldü, araçlar sürüklenip birbirine çarptı, imdat çağrıları belediye ve emniyet telefonlarını kilitledi. Sel felaketi yaşayan Van'da da üç ölü var.

SAMSUN/İSTANBUL - Sabaha karşı 03.30'da başlayan yağmur, dün iki saatte Samsun'u savaş alanına çevirdi. Sel suları tonlarca ağırlıktaki asfalt tabakalarını yerinden söktü, park halindeki araçları önüne katıp sürükleyerek birbirine çarptırdı. Kalkanca Mahallesi'nde çatıdaki suları temizlemeye çalışan 26 yaşındaki Sevgi Akgül yıldırımın isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.
Yolda kalan araçların içindekiler saatlerce kurtarılmayı beklerken, kurtarma ekipleri de yer yer bir metre yüksekliğe ulaşan sularda mahsur kaldı. Yüzlerce ev ve işyeri sular altında kalırken yağışta tehlikeli olabileceği gerekçesiyle kentin tüm elektriği ve doğalgazı bir süre kesildi.
Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü'nün telefonları, mahsur kalan insanların yardım çığlıkları nedeniyle kilitlendi. Samsun-Bafra karayolu da sel suları nedeniyle kapandı.
Belediye Başkanı: Böylesi görülmedi
Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, saat 03.30'dan 05.30'a kadar metrekareye 90 kilogram yağmur suyu düştüğünü açıkladı. Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da yağışın 'doğal afet' olduğunu belirterek, Atakum beldesinde yıllık yağışın sekizde biri, kent merkezinde de yıllık yağış ortalamasının altıda birinin bir saat içinde içinde alındığını söyledi.
Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak'la görüştüğünü belirten Samsun Valisi, "İlk etapta 500 bin YTL acil ödenek hemen karşılandı. Ayrıca, Başbakanlık Acil Destek Fonu'ndan zarar görenler için para istedik" diye konuştu.
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da "Samsun tarihinde daha önce böylesine bir doğal afet yaşamamıştı. Maddi kayıplar yaşayan vatandaşlarımıza her türlü yardımı yapacağız" dedi.
Yağmur dindiğinde geriye kalın bir çamur tabakası kaldı. İş makineleriyle temizlik çalışmalarına başlandı. Yağış nedeniyle kentte kriz merkezi oluşturuldu. Güvenlik güçleri mahallelerde olası hırsızlık vakalarına karşı nöbet tutuyor.
Rekor metrekareye 113 kilogram
Öte yandan Meteoroloji İşleri Hava Tahminleri Şube Müdürü Murat Şahin'in verdigi bilgiye göre dünkü yağış, yine de Samsun'da bir gün içinde yağan en büyük miktar olmadı. Samsun'a 28 Ağustos 2005 tarihinde 24 saatte metrekareye 113.2 kilogram yağmur düştüğünü söyleyen Şahin, "Bu yağışlar Karadeniz için görülen normal hava olaylarıdır. Fakat iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan ekstrem hava olaylarının sıklığında bir artış var" dedi. (dha, aa, Radikal)